searchstatus

Analiza strony pod kątem linków nofollow, dofollow

Jeśli jesteś pozycjonerem wiesz jak ważne jest pozyskiwanie linków, w szczególności takich, które posiadają atrybut dofollow. W naszej codziennej pracy eksplorujemy setki witryn, w poszukiwaniu skutecznych miejsc promocji. Nie jest to łatwa praca, na szczęście możemy ułatwić sobie zadanie korzystając z ciekawych wtyczek SEO dla przeglądarki Mozilla Firefox. W tym poradniku dowiesz się, jak szybko wykonać analizę strony internetowej pod kątem przydatności dla pozycjonowania.

Głównym czynnikiem oceny atrakcyjności odsyłaczy na danej witrynie jest atrybut nofollow. Odsyłacze które opatrzone są niniejszym atrybutem (rel="nofollow"), z punktu widzenia pozycjonowania są praktycznie bezwartościowe, dlatego bardzo ważna jest wstępna ocena witryny, czy znajdujące się na niej linki przenoszą moc do strony docelowej.

W normalnych warunkach analiza opiera się na podglądzie kodu źródłowego i lokalizacji wystąpień atrybutu nofollow. Tego typu metoda jest bardzo pracochłonna. Tutaj z pomocą przychodzi nam świetne, darmowe narzędzie - Quirk SearchStatus. Jest to dodatek do przeglądarki Mozilla Firefox, który sprawi, że proces analizy będzie szybki i przyjemny, nie będzie wymagał angażowania wielu sił, a co za tym idzie przyczyni się do efektywniejszej pracy. Quirk SearchStatus można pobrać z witryny autora lub strony addons.mozilla.org.

Instalujemy wtyczkę według instrukcji => Instalacja dodatków Firefox. Po ponownym uruchomieniu przeglądarki, na pasku stanu zobaczysz niebieską ikonę programu.

Pasek dodatków Firefox

Kliknij na ikonie prawym przyciskiem myszy i z menu kontekstowego wybierz Highlight Nofollow Links.

Analiza strony, linki nofollow

Od tej pory, gdy tylko otworzysz daną witrynę, wszystkie znajdujące się na niej odsyłacze z atrybutem nofollow zostaną wyróżnione, dzięki czemu szybko ocenisz stronę pod kątem przydatności.

Mariusz Kołacz analiza, dodatek, dofollow, Firefox, nofollow, SearchStatus

Skomentuj wpis - Komentarzy (21)

 1. Jarek pisze:

  Niedawno mialem szkolenie o linkach nofollow i dofollow, tez mam juz ten program Quirk Search Status- swietna sprawa.

 2. Denis pisze:

  Już od dłuższego czasu zajmuje się pozycjonowaniem stron, ale zawsze przeglądałem kod źródłowy. Gdy się już totalnie rozleniwiłem to korzystałem z: dofollow.pl - wyszukiwarka blogów dofollow.

  Wielki dzięki za wpis.
  Pozdrawiam :)

 3. Justyna Bizdra pisze:

  Ale się nasze wpisy zbiegły w czasie :)

  Ja używam darmowego SEO for Firefox - też fantastycznego narzędzia do sprawdzania atrybutów.

 4. Mariusz Kołacz pisze:

  Witaj, tak wyszło ;)
  SEO for Firefox wypróbuje choć w tej chwili mam już zainstalowane dwa dodatki do FF, które pokazują odsyłacze nofollow, wspomniany w tym artykule Quirk SearchStatus oraz opisywany przy okazji TrustRank - SEOmoz Toolbar.

 5. BaS pisze:

  Opisywanej wtyczki nie testowałem, u siebie mam zainstalowane NoDoFollow, praktycznie ta sama funkcja, podświetlenie linków włącza się albo w głównym menu przeglądarki, albo prawym przyciskiem myszy na stronie i z menu kontekstowego wybiera się NoDoFollow.

 6. Mariusz Kołacz pisze:

  Tej wtyczki nie znam (NoDoFollow), w wolnej chwili zobaczę jak się prezentuje na tle innych.

 7. Krzysztof Trynkiewicz z SukcesStrony.pl pisze:

  Nie zgodze sie, ze linki nofollow sa zbedne. Sluza przede wszystkim jako wskaznik, czy strona jest pozycjonowana naturalnie. Normalnie pozycjonowana strona ma pewien % linkow nofollow. Jak ma same dofollow, to zaraz jest na radarze Google

 8. Mariusz Kołacz pisze:

  A gdzie tak napisałem że są zbędne? Napisałem "praktycznie bezwartościowe" z punktu widzenia pozycjonowania, co jest prawdą, natomiast Masz rację, należy zachować proporcje i pozyskiwać także linki nofollow.

 9. MAteus pisze:

  dzięki ogromne za bardzo przydatny artykuł. Gdyby nie to pewnie wodziłbym po omacku po blogach, na czuja wnioskując czy jest nofollow czy nie;)

 10. SEO pisze:

  Lepsza jest wtyczka NoDoFollow, wystarczy w manu kontekstowym zaznaczyć NoDOFollow i mamy podświetlone na stronie wszystkie liki

 11. Łukasz pisze:

  Szkoda że tak dużo stron jest z nofollow, a co do wtyczki to naprawdę przydatna, testuję od dzisiaj ;)

 12. Michał pisze:

  Fajnie narzędzie aczkolwiek jak mówicie jest za dużo nofollow które utrudniają pozycjonowanie :(

 13. ZeroNudy pisze:

  Również skorzystałem z wtyczki SearchStatus do firefoxa. Bardzo przydatne narzędzie. Pytanie jakie parametry można nim jeszcze obserwować?

 14. Mariusz Kołacz pisze:

  Compete, mozRank, Alexa. Do monitorowania parametrów lepszy SeoQuake.

 15. Tomek pisze:

  powiem szczerze, że bardzo trudno jest znaleźć stronę z linkami dofollow. ja mam 2 narzędzia do sprawdzania tego i gdy jedno mi pokazuje że link jest czysty używam drugiego dla potwierdzenia i ono na ogół pokazuje że link jest nofollow. przy okazji zajrzyjcie tutaj {strona nietematyczna} - najlepsza strona o Leo Messim.

 16. karol pisze:

  Artykuł opisuje instalacje wtyczki na Firefoxa, jednak ja niedawno zmieniłem przeglądarkę i mam pytanie,czy z opisywanych tu wtyczek, będzie jakaś dobrze działać na przeglądarce Chrome ?

 17. Mariusz Kołacz pisze:

  Choćby SeoQuake dla Chrome - także ma funkcję oznaczającą linki nofollow.

 18. Sławek pisze:

  Mam takie pytanie, czy znacie jakąś wtyczkę do safari?
  Z góry dziękuje za informacje.

 19. Mariusz Kołacz pisze:

  @Sławek, Safari niestety nie używam także nic nie podpowiem :/

 20. Lukasz pisze:

  Witam
  jaka wtyczkę poleca autor do firefoxa do sprawdzania atrybutu linka
  Quirk SearchStatus ma komunikat
  This add-on is not compatible with your version of Firefox.

  albo zna ktoś jakis darmowy program do sprawdzania jaki to link??

 21. Mariusz Kołacz pisze:

  W Configuration Manii dla Firefox możesz włączyć obsługę niekompatybilnych rozszerzeń, przeważnie nie powoduje to problemów, ale różnie może być. Przetestować można.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *