dyski ssd

Jak sprawdzić stan dysku SSD?

Dyski SSD zyskują coraz większe grono sympatyków. Nic dziwnego, bo w porównaniu z nieco przestarzałymi już nośnikami talerzowymi, prezentują bardzo dużo zalet. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę z tego, że taki nośnik zużywa się jak każdy inny podzespół komputera. Awaria dysku SSD oznacza nieuchronną utratę danych, dla których nie wykonaliśmy kopii zapasowej. Łatwo wyobrazić sobie, jak dużo kłopotów może przysporzyć taka sytuacja. Na szczęście, takich niespodzianek można uniknąć. Wystarczy tylko trafnie ocenić kondycję nośnika. Jak sprawdzić stan dysku SSD? Odpowiedź znajdziesz poniżej.

Dyski SSD oferują prędkość zapisu i odczytu, która jest poza zasięgiem konwencjonalnych nośników HDD. Dodatkowo, pracują całkowicie bezgłośnie, a obecnie ich ceny kształtują się już na akceptowalnym poziomie. To wszystko sprawia, że coraz więcej osób rozważa zakup takiego nośnika zamiast dysku talerzowego. Do długiej listy zalet nośników półprzewodnikowych należy dodać wytrzymałość – dyski SSD są znacznie bardziej wytrzymałe niż HDD. Bardziej wytrzymałe, ale nie niezniszczalne. Także taki nośnik danych może ulec awarii, jednak trafnie oceniając jego stan, możemy w porę zareagować.

Jak działa dysk SSD?

Żeby lepiej wyjaśnić, na jakie problemy może być narażony dysk SSD i na jakie parametry należy zwrócić uwagę, by ocenić jego stan, najpierw wypada wyjaśnić, jak właściwie działa taki nośnik danych. Dyski SSD to nośniki o konstrukcji półprzewodnikowej, które magazynują dane w nieulotnych komórkach pamięci Flash. Podobną zasadę wykorzystują moduły pamięci RAM, jednak w tym przypadku, dane nie znikają po odłączeniu zasilania. To zasługa dwóch tranzystorów – bramki pływającej, która może zmagazynować ładunek elektryczny nawet po odłączeniu urządzenia od źródła zasilania, oraz bramki sterującej.

Należy podkreślić, że komórki pamięci nie mogą być zapisywane w nieskończoność. Po przekroczeniu określonej liczby cykli, przestają być sprawne. Największą wytrzymałością charakteryzują się układy SLC NAND. Gorzej wypadają układy MLC NAND, TLC NAND I QLC NAND. Najniższą żywotnością charakteryzują się dyski bazujące na technologii PLC NAND.

Jak ocenić kondycję dysku SSD?

Tak zaawansowana technologia wydaje się być trudna w diagnozowaniu, ale to tylko pozory. Nie trzeba mieć dyplomu inżyniera, by móc ocenić, w jakiej kondycji znajduje się nośnik SSD. Pomogą nam w tym dedykowane do tego programy.

W repozytoriach natkniemy się na wiele pozycji, płatnych i darmowych. Praktyka pokazuje, że nawet narzędzia, które można pobrać bez żadnych opłat, okazują się wyjątkowo pomocne i spokojnie zaspokajają potrzeby większości użytkowników. Należy jednak wspomnieć, że niektóre mogą przynieść więcej szkody niż pożytku. Przypadki utraty danych w następstwie analizy stanu nośnika nie należą do rzadkości.

Wielu producentów dysku SSD udostępnia użytkownikom własne narzędzia diagnostyczne. Te często okazują się niekompletne, a do ich używania może zniechęcić sama adnotacja o braku odpowiedzialności producenta w przypadku utraty danych. Mimo to, wiele osób decyduje się na ich używanie i najczęściej nie stwarza to żadnych negatywnych konsekwencji.

Dużym zaufaniem użytkowników cieszy się CrystalDiskInfo. To darmowe narzędzie, które charakteryzuje się wyjątkowo rozbudowaną funkcjonalnością. Z naszego punktu widzenia najważniejsze jest, że z pomocą tego narzędzia wykonamy analizę S.M.A.R.T.

Odczyt SMART dysku SSD w CrystalDiskInfo
Odczyt SMART (CrystalDiskInfo)

Analiza S.M.A.R.T. – co to takiego?

S.M.A.R.T., czyli self-monitoring, analysis and reporting technology, to system oceny stanu nośnika, uwzględniający analizę wszystkich kluczowych parametrów, takich jak:

  • liczba komórek rezerwowych zastępujących uszkodzone sektory (powinna być możliwie najwyższa),
  • liczba błędnych zapisów do komórki pamięci (powinna być możliwie najniższa),
  • liczba operacji kasowania komórek pamięci (powinna być możliwie najniższa),
  • liczba błędów, których nie można naprawić (powinna być możliwie najniższa),
  • liczba prób realokowania sektorów (powinna być możliwie najniższa),
  • liczba sektorów, które oczekują na realokację (powinna być możliwie najniższa),
  • ocena żywotności dysku wyrażona w procentach (powinna być możliwie najwyższa),
  • suma zapisanych sektorów hosta (powinna być możliwie najniższa).

Przeczytaj również:

1 komentarz

Kliknij tutaj aby skomentować

Korzystając z formularza, zgadzasz się na przechowywanie i przetwarzanie Twoich danych tj. Imienia i Nazwiska lub pseudonimu, adresu e-mail oraz innych danych, które wpiszesz w treści komentarza. Dodatkowe informacje znajdziesz w polityce prywatności.

  • Bardzo przydatny poradnik ! Wiele używanych laptopów oferowanych na rynku wtórnym posiada dyski SSD – teraz będziemy mogli dokładniej poznać faktyczny stan laptopa

O autorze

Mariusz Kołacz

Freelancer z ponad 10 letnim doświadczeniem, specjalizujący się w marketingu internetowym dla e-commerce. Prowadzi kompleksowe kampanie SEO, Google ADS, Facebook ADS dla małych i dużych przedsiębiorstw. Po godzinach bloguje na tematy związane z SEO i IT oraz zgłębia tajniki medycyny i parapsychologii.