Sprzęt

Sandisk Ultra Fit 32GB – Test pendrive USB 3.0

pendrive podpięty do portu usb

Miniaturyzacja urządzeń przenośnych jest coraz powszechniejsza. Producenci toczą ze sobą wyścig tworząc sprzęt USB w coraz to bardziej kompaktowych obudowach, nie inaczej jest z pamięciami flash. Niektórzy twierdzą, że miniaturyzacja sprzętu wcale nie jest dobra – być może jeśli chodzi o ultrabooki, gdzie konsekwencją miniaturyzacji jest pamięć RAM wlutowana w płytę główną oraz gorsze właściwości odprowadzania ciepła. Jak jest w przypadku pendrive? Od niedawna jestem szczęśliwym posiadaczem Sandisk Ultra Fit 32GB USB 3.0 i w tym artykule przedstawię mini test tego malucha.

Sandisk ultra fit w Zenbooku

Podstawowe parametry techniczne SanDisk Ultra Fit 32GB

  • Pojemność: 32GB
  • Interfejs: USB 3.0
  • Prędkość odczytu: do 150 MB/s

W testach użyto oprogramowania:

  • CrystalDiskMark 5.1.2 x64
  • ATTO Disk Benchmark 3.05
  • USB Flash Benchmark 1.0.0

Benchmarki wykonane na portach USB 2.0 oraz 3.0 (w wielu recenzjach/testach dostępnych w Internecie wyniki na USB 2.0 pamięci flash w ogóle nie są podawane).

Benchmark SanDisk Ultra Fit 32GB – port USB 3.0

CrystalDiskMark SanDisk Ultra Fit 32GB USB 3.0

USB Flash Benchmark SanDisk Ultra Fit 32GB USB 3.0

ATTO Disk Benchmark SanDisk Ultra Fit 32GB USB 3.0

Benchmark SanDisk Ultra Fit 32GB – port USB 2.0

CrystalDiskMark SanDisk Ultra Fit 32GB USB 2.0

USB Flash Benchmark SanDisk Ultra Fit 32GB USB 2.0

ATTO Disk Benchmark SanDisk Ultra Fit 32GB USB 2.0

Podsumowanie

Niewątpliwą zaletą SanDisk Ultra Fit jest niewielki rozmiar oraz zbliżona do deklarowanej przez producenta maksymalna prędkość odczytu, która wynosi max 138 MB/s dla portu USB 3.0 oraz 39 MB/s dla USB 2.0, z kolei zapis jest na poziomie 37 MB/s dla USB 3.0, a dla 2.0 niespełna 21 MB/s co stanowi całkiem przyzwoity wynik, pozwalający na w miarę komfortowe użytkowanie, jednak użytkownicy lepszej jakości pamięci flash poczują niedosyt. Chyba nie bez powodu producent nie podawał w materiałach reklamowych prędkości zapisu 😉

Urządzenie posiada otwór pozwalajacy na przypięcie smyczy (nie bezpośrednio niestety, musimy wykorzystać „przejściówkę”). Obudowa wykonana z plastiku – SanDisk powinien stworzyć pendrive wykonany w całości z aluminium, tak jak to ma miejsce choćby w przypadku Kingston DataTraveler Locker G3.

To co może martwić w tym modelu to mocno nagrzewające się złącze. Podczas długotrwałego transferu na porcie USB 2.0, złącze rozpala się wręcz do czerwoności – wyjmując pendrive i dotykając go odczujemy dyskomfort. W przypadku komunikacji z wykorzystaniem portów USB 3.0 nagrzewanie jest nieco mniejsze, aczkolwiek ciągle istotnie zauważalne. Jest to mój pierwszy tak miniaturowy pendrive, więc niestety nie mam porównania z innymi modelami o podobnych gabarytach.

W sieci znajdziemy również informacje, jakoby ten model był szczególnie polecany do zapisu filmów w jakości Full HD. Przetestowałem i tę kwestię. Kompaktowe wymiary oraz przyzwoita szybkość na złączu USB 2.0 z pewnością są mocnym argumentem, jednak podczas nagrywania filmów urządzenie nagrzewa się dość wyraźnie, co może negatywnie wpływać na żywotność pamięci flash. Efekt nagrzewania jest mniejszy przy odtwarzaniu video.

Dla jasności, pamięci USB nagrzewają się, jest to normalna rzecz nawet w urządzeniach o klasycznych gabarytach, jednak w SanDisk Ultra Fit jest to aż nadto widoczne i niestety można to uznać za największą wadę tego bądź co bądź ładnego i zgrabnego urządzenia.

Za niedługo pojawi się test Patriot Xporter Jibe, na który już dzisiaj zapraszam 🙂

O autorze

Mariusz Kołacz

Z zawodu mgr inż. informatyk, zwolennik nowoczesnych technologii i fan Nikoli Tesla. Prowadzi kilka blogów o tematyce technologicznej. Po godzinach lubi przeczytać dobrą książkę, pozwiedzać ciekawe miejsca w Polsce lub spędzić wolny czas na łonie natury.