Sprzęt

Jaki wykrywacz metali dla początkującego poszukiwacza skarbów

poszukiwacz skarbów z wykrywaczem metalu

Kto z nas nie marzył choć raz o tym, aby iść w ślady rasowych poszukiwaczy skarbów i – podobnie jak oni – odkryć coś naprawdę niezwykłego? Dziś realizacja tego marzenia jest na wyciągnięcie ręki. Polskie prawo nie pozwala nam, oczywiście, liczyć na bogactwo za sprawą tego, co znajdziemy w ziemi, nie oznacza to jednak, że nie możemy czuć radości czerpanej z poszukiwania tajemnic kryjących się pod ziemią. Pomoże nam w tym wykrywacz metali, choć najpierw musimy zadać sobie pytanie o to, który z dostępnych w sprzedaży modeli będzie najlepszym wyborem dla początkującego poszukiwacza skarbów.

Po co nam wykrywacz metali?

Wykrywacze metali dla początkujących nie muszą być drogie. Ponieważ jednak nie są też produktami bardzo tanimi. Jeszcze przed znalezieniem tego najatrakcyjniejszego musimy więc w jakiś sposób uzasadnić przed samym sobą to, że decydujemy się na tego rodzaju wydatek. Jeszcze przed wstępną analizą rynku zastanówmy się więc nad tym, co może nam zaoferować takie rozwiązanie.

Osoby mające już pewne doświadczenie zwracają uwagę na to, że poszukiwanie metali to przede wszystkim ogromna frajda dla osób, które marzą o prawdziwej przygodzie. Być może nie doświadczymy tych samych emocji co osoby uczestniczące w prawdziwych ekspozycjach archeologicznych, z pewnością jednak staniemy się uczestnikami doświadczenia, do którego będziemy chcieli wracać. Nie bez znaczenia jest jednak i to, że wykrywacz metali może pomóc nam w codziennym życiu. Niemal każdemu z nas zdarzyło się upuścić gdzieś nożyk podczas prac w ogrodzie, zapodziać klucz do drzwi garażu albo zgubić jakiś inny drobny metalowy przedmiot. Poszukiwanie go w trawie i w krzakach może być nie tylko czasochłonne, ale i bezowocne. Z wykrywaczem metali szansa na sukces jest bez porównania większa.

Wykrywacz metali i jego działanie

Nie trzeba być zapalonym poszukiwaczem skarbów, aby czerpać korzyść z wykrywacza metali. Nie trzeba być też naukowcem, aby zrozumieć, na czym polega działanie tego rodzaju sprzętu. Centralnym elementem każdego wykrywacza metali jest cewka. To właśnie ona odpowiada za emisję przenikających do gruntu fal elektromagnetycznych. Jeśli w miejscu, do którego trafiają wspomniane fale, znajduje się jakiś przedmiot wykonany z metalu – detektor informuje użytkownika wykrywacza o zaburzeniu. To właśnie w tym miejscu należy zacząć poszukiwania.

Oczywiście, nie wszystkie wykrywacze metali mają takie samo działanie. Bardziej zaawansowane technicznie urządzenia charakteryzuje możliwość skorzystania z wielu dodatkowych funkcji. Jedną z najciekawszych jest tak zwana zdolność dyskryminacji, dzięki której można tak skalibrować urządzenie, aby koncentrowało się na wykrywaniu bardzo konkretnych przedmiotów. Eliminuje to ryzyko dokopania się do starych kapsli po piwie, choć trudno nie zgodzić się z tym, że ich odkrycie także daje wiele radości początkującym poszukiwaczom skarbów.

Innym ciekawym rozwiązaniem jest funkcja powalająca na dostrajanie wykrywacza do specyfiki gruntu, na którym prowadzimy poszukiwania. W zależności od modelu dostrajanie może odbywać się zarówno ręcznie, jak i automatycznie. Najbardziej zaawansowane wykrywacze metali dostrajają się w czasie rzeczywistym nie wymagając od użytkowników żadnych dodatkowych aktywności.

poszukiwacz skarbów

Jak wybrać wykrywacz metali i tego nie żałować?

Jeśli liczymy, że zakup wykrywacza metali będzie udany, powinniśmy zastanowić się nad co najmniej kilkoma kwestiami. Tylko szczera odpowiedź na kilka pytań umożliwi nam znalezienie naprawdę atrakcyjnego rozwiązania.

Kwestią, która w pierwszej kolejności zasługuje na poruszenie jest ta, która dotyczy celu oraz miejsca poszukiwań. Wykrywacze metali różnią się między sobą, a jeśli dany model nie jest dostosowany do pracy z konkretnym podłożem, nawet jego wysoka cena nie zagwarantuje nam zadowolenia z dokonanego zakupu. Ostrożność muszą też zachować te osoby, które koncentrują się na poszukiwaniu konkretnych przedmiotów, bo nie każdy wykrywacz metali jest rozwiązaniem uniwersalnym.

Gdy wiemy już, w jakim celu chcemy zaopatrzyć się w wykrywacz metali, możemy zacząć zastanawiać się nad tym, jaki ma być zasięg i częstotliwość konkretnego urządzenia. Jeśli liczymy na to, że uda się nam znaleźć nieco większe przedmioty, warto postawić na urządzenie o zasięgu nawet półtora metra. W przypadku mniejszych skarbów aż tak duży zasięg nie jest potrzebny, a ten wynoszący około 25 centymetrów z pewnością okaże się wystarczający. Gdy analizujemy częstotliwość jako ważny parametr, musimy mieć na uwadze to, że wiąże się ona przede wszystkim z rozmiarami wykrywacza metali. Co do zasady przyjmuje się, że większa pozwoli nam badać głębsze warstwy ziemi. Warto jednak pamiętać o tym, że może być ona ważna również w odniesieniu do kształtu poszukiwanych przedmiotów.

Sam rozmiar wykrywacza metali może mieć duże znaczenie ze względów praktycznych. Osoby myślące o podróżowaniu wraz z nim powinny więc zastanowić się przede wszystkim nad tym rozwiązaniem, które można wygodnie złożyć i rozłożyć. Dobrze jest też pamiętać, że waga urządzenia również powinna być dostosowana do możliwości kupującego. Nie da się przecież zaprzeczyć, że praca z nim może wymagać odbywania dość długich spacerów.

O autorze

Mariusz Kołacz

Z zawodu mgr inż. informatyk, zwolennik nowoczesnych technologii i fan Nikoli Tesla. Prowadzi kilka blogów o tematyce technologicznej. Po godzinach lubi przeczytać dobrą książkę, pozwiedzać ciekawe miejsca w Polsce lub spędzić wolny czas na łonie natury.

5 komentarzy

  • A gdzie informacje o pozwoleniu Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków na poszukiwania, o konflikt z prawem nie trudno. Trzeba mieć świadomość że przygoda może się skończyć w sądzie. Takie mamy prawo.

    • Dziękuję za Twój komentarz i uzupełnienie wpisu. Z tego co czytam, pozwolenie jest konieczne do poszukiwania zabytków. Wpis ten dotyczy początkujących poszukiwaczy, wątpię by początkujący poszukiwacze decydowali się na poszukiwanie zabytków, no chyba że zabytkami nazywasz znalezione na plaży kapsle po piwie sprzed kilkunastu lat 🙂

  • Tylko w polskim prawie nie ma definicji zabytku, może to być nawet kapsel od piwa xD to jest POLSKA, tutaj nic nie jest proste

Kliknij tutaj aby skomentować

Korzystając z formularza, zgadzasz się na przechowywanie i przetwarzanie Twoich danych tj. Imienia i Nazwiska lub pseudonimu, adresu e-mail oraz innych danych, które wpiszesz w treści komentarza. Dodatkowe informacje znajdziesz w polityce prywatności.