Sprzęt

Wybieramy wagę łazienkową – na co zwrócić uwagę przy zakupie?

pomiar wagi

Bez względu na to, czy chcemy pozbyć się nadmiaru kilogramów, czy też jedynie kontrolować aktualną wagę, zakup wagi łazienkowej z pewnością okaże się strzałem w dziesiątkę. Ta nie zajmuje dziś wiele miejsca, a jej staranny wybór sprawia, że może nam służyć przez lata. Jakie kwestie z nim związane dobrze jest więc poruszyć w pierwszej kolejności?

Wagi mechaniczne i elektryczne – którą wybrać?

Wagi łazienkowe można dziś dzielić na kilka sposobów. Nadal jednak największą popularnością cieszy się podział na modele mechaniczne oraz elektryczne. Oba typy nadal są dostępne w sprzedaży. O obu mówi się też, że mają zarówno zalety, jak i kilka wad.

Znakiem rozpoznawczym wag mechanicznych jest obecność specjalnych sprężyn, które odkształcają się pod wpływem nacisku. To właśnie one odpowiadają za mechanizm, dzięki któremu dochodzi do obrócenia tarczy ze skalą. Po zatrzymaniu tarczy można odczytać wagę użytkownika. Przez wiele lat to właśnie one dominowały w polskich domach. Dziś ich popularność systematycznie spada, nadal jednak możemy wejść w ich posiadanie. Niestety, choć ich obsługa nie jest skomplikowane, a one same charakteryzują się długą żywotnością, nie są wolne od wad. Najpoważniejsza wiąże się ze stosunkowo niską dokładnością, której nie da się porównać z tą, jaka charakteryzuje wagi elektroniczne. Dość duży margines błędu zniechęca zwłaszcza te osoby, którym zależy na precyzyjnych pomiarach. Nie bez znaczenia jest i to, że wybierając wagę mechaniczną świadomie rezygnujemy z jakichkolwiek dodatkowych funkcji tego urządzenia. Nie każdemu podoba się też staromodny design. Być może nie jest to najpoważniejszy z problemów, trudno jednak zachwycać się klasyczną wagą w nowoczesnej sypialni lub łazience.

Wagi elektryczne zwracają na siebie uwagę przede wszystkim dlatego, że są rozwiązaniami bardziej nowoczesnymi. Już choćby dlatego sprawiają, że dla wag mechanicznych coraz trudniej znaleźć miejsce w łazience. Przeważnie posiadają czułe sensory nazywane tensometrami i to właśnie one mają decydujące znaczenie dla odczytu pomiaru. W nowoczesnych wagach elektronicznych zastosowanie znajdują także przetworniki hydrauliczne. W przypadku obu rozwiązań możemy mówić o dokładności zdecydowanie większej niż ta, z jaką mamy do czynienia, gdy decydujemy się na skorzystanie z wagi mechanicznej.

Najważniejsze parametry wag łazienkowych

Decyzja o tym, czy postawić na wagę mechaniczną, czy też na jej elektroniczny odpowiednik, z pewnością ułatwi nam zakup atrakcyjnego rozwiązania. Warto jednak pamiętać o tym, że nie jest jedyną, jaką dobrze jest podjąć. Wagi, nawet w obrębie jednego typu, różnią się między sobą. Warto więc przyjrzeć się tym ich parametrom, które mogą mieć szczególnie duże znaczenie dla poziomu naszego zadowolenia z zakupu.

Tym, który wydaje się najbardziej istotny jest dokładność charakterystyczna dla konkretnej wagi. To właśnie ona odpowiada za precyzję dokonanego pomiaru i pozwala na uzyskanie odpowiedzi na pytanie, jaka jest rzeczywista masa naszego ciała. Mniej dokładnym wagom mechanicznym można wierzyć zakładając, że odchylenia będą wynosić nawet pół kilograma. Wagi elektroniczne są znacznie bardziej precyzyjne, ich dokładność wynosi więc przeważnie 100 gramów.

Inną kwestią wymagającą poruszenia jest zakres ważenia wagi łazienkowej, bo nie zawsze jest on taki sam. Zawiera informacje zarówno o minimalnej, jak i maksymalnej masie, jaka może być zważona w przypadku konkretnego urządzenia. Dziś na rynku można już znaleźć modele, które pozwalają na dokładne ważenie przedmiotów o masie zaledwie jednego kilograma, choć to o wadze 2 kilogramów mówi się zwykle jako o bazowej. Masa maksymalna również nie zawsze jest taka sama. Może wynosić od 150 do nawet 200 kilogramów. Ta informacja ma duże znaczenie dla osób, które, z różnych przyczyn, muszą dziś walczyć już nie z nadwagą, ale z otyłością.

Jakie inne czynniki mogą wpłynąć na zakup wagi łazienkowej?

Choć to precyzja pomiaru jest tym, na co zwracamy uwagę w pierwszej kolejności, nie tylko na nią warto zwrócić uwagę, Nie bez znaczenia wydaje się również trwałość i elegancja wagi – urządzenia stanowiącego integralną część wystroju łazienki. Obecnie dominują wagi wykonane z tworzywa sztucznego. Są lekkie, niezbyt drogie, a do tego utrzymanie ich w czystości nie jest skomplikowanym zadaniem. Niestety, są też podatne na pęknięcia, trwałość z pewnością nie jest więc ich znakiem rozpoznawczym.

kobieta trzyma w ręku wagę łazienkową

Jeśli więc zależy nam na wadze bardziej wytrzymałej, z pewnością powinniśmy przygotować się na nieco większy wydatek i postawić na model wykonany ze szkła hartowanego. Plusem takich wag jest także elegancki, minimalistyczny wygląd. Podobnie, jak tworzywo sztuczne, również szkło hartowane jest materiałem łatwym w czyszczeniu, co jest z pewnością ogromnym atutem wagi. Coś dla siebie powinni jednak znaleźć także kupujący, którzy cenią sobie bardziej oryginalne rozwiązania. W sprzedaży dostępne są przecież wagi wykonane zarówno z drewna, jak i z bambusa.

Jeśli waga ma być rozwiązaniem funkcjonalnym, powinniśmy zainteresować się również tym, jaki wyświetlacz został zainstalowany w modelu, który podoba się nam najbardziej. Poszczególne wagi różnią się między sobą, warto jednak stawiać przede wszystkim na te modele, które mają dość duży ekran. Dzięki temu odczytanie pomiaru nie będzie problemem nawet, jeśli zabraknie nam odpowiedniego oświetlenia.

Dodatkowe funkcje wagi łazienkowej

Wśród dodatkowych funkcji, w jakie wyposażone są wagi łazienkowe, furorę robi przede wszystkim pomiar tkanki tłuszczowej. Ten przydaje się nie tylko wtedy, gdy chce się schudnąć, ale i wtedy, gdy konieczne wydaje się określenie, jak poważny jest problem ze zbyt wysoką wagą wyjściową. Przydatny jest też pomiar tkanki mięśniowej. Ten wydaje się atrakcyjny przede wszystkim z perspektywy sportowców, choć pomoże także w lepszym planowaniu treningów amatorom. Niektóre wagi, na podstawie wprowadzonych do nich danych, są też w stanie samodzielnie wyliczyć, ile wynosi wskaźnik BMI, a także – jak dużo wody znajduje się w organizmie ważącej się właśnie osoby.

O autorze

Mariusz Kołacz

Z zawodu mgr inż. informatyk, zwolennik nowoczesnych technologii i fan Nikoli Tesla. Prowadzi kilka blogów o tematyce technologicznej. Po godzinach lubi przeczytać dobrą książkę, pozwiedzać ciekawe miejsca w Polsce lub spędzić wolny czas na łonie natury.