Sprzęt

Drukarka laserowa i jej zalety oraz wady

drukarki laserowe na wystawie w sklepie

Drukarki laserowe są coraz tańsze, a co za tym idzie – cieszą się stale rosnącym zainteresowaniem. Dla użytkowników modeli atramentowych, technologia laserowego drukowania wciąż pozostaje nowością. Nie należy zatem dziwić się, że wiele osób ma wątpliwości w kwestii wymiany sfatygowanej atramentówki na nową laserówkę. Przed podjęciem decyzji, warto poznać najważniejsze zalety i wady tego typu urządzeń.

Technologia druku laserowego jest obecna na rynku od bardzo dawna. To sprawia, że dzisiejsze laserówki to urządzenia dopracowane, które zachwycają świetną jakością wydruku, kulturą pracy i umiarkowanymi kosztami, zakupu i eksploatacji. Nie można jednak powiedzieć, że są całkowicie pozbawione wad. Sprzęty doskonałe po prostu nie istnieją, tak też jest w tym przypadku. Czy minusy, o których mowa okażą się dyskwalifikujące? To każdy musi ocenić we własnym zakresie.

Jakie zalety mają drukarki laserowe?

Zacznijmy od kwestii, która w opinii wielu osób jest najistotniejsza. Mowa o cenie. To prawda, jeszcze jakiś czas temu drukarki laserowe były nieprzyzwoicie drogie. Obecnie, cena w segmencie entry level jest tylko nieznacznie wyższa od porównywalnej klasy atramentówek. Pod względem kosztów eksploatacji, laserówki wypadają jeszcze korzystniej. Najwyższej jakości zamienniki wkładów drukujących kosztują niewiele, a są w stanie zapewnić bardzo dobrą wydajność. Atrakcyjną ceną i długą żywotnością charakteryzują się też bębny światłoczułe.

Drukarki laserowe charakteryzują się rewelacyjną kulturą pracy. Drukują błyskawicznie i nie wydają przy tym żadnych głośnych dźwięków. Użytkownik słyszy jedynie cichy szum, który można łatwo zignorować.

Dla niektórych osób, dużą zaletą będzie prostota obsługi. Modele atramentowe wymagają regularnego „przedrukowywania”. Zaniedbanie tej kwestii będzie bardzo kosztowne. Urządzenia laserowe są natomiast całkowicie odporne na warunki, jakie stwarza okazjonalna eksploatacja. Mówiąc wprost, dłuższy przestój w pracy nie jest w stanie im zaszkodzić.

wymiana tonera w drukarce laserowej

Jakie są wady drukarek laserowych?

Czy tak dobre urządzenia mogą mieć jakieś wady? Oczywiście. Wcześniej wspomnieliśmy, że nie ma sprzętów idealnych i nadal podpisujemy się pod tym. Mówiąc o słabych stronach drukarek laserowych, na pierwszym miejscu trzeba wymienić słabą jakość kolorów. Tego typu urządzenia zupełnie nie nadają się do wydruku zdjęć lub bardziej złożonych grafik. Inna sprawa, kolorowe laserówki są dość drogie, zarówno w zakupie, jak i w późniejszej eksploatacji.

Kolejna istotna wada, o której po prostu nie można nie wspomnieć, niezbyt ekologiczny charakter większości modeli laserowych. Oczywiście, słowa „elektronika” i „ekologia” nie idą w parze, bez względu na to, o jakim segmencie urządzeń mówimy. Należy jednak podkreślić, że w tym przypadku, niektórzy producenci wykazują wyjątkowo niezielone podejście. Chodzi o zintegrowane moduły wkładu drukującego i bębna światłoczułego. Drugi element wykazuje przynajmniej dwukrotnie większą żywotność niż pierwszy, a i tak musimy go wymienić (skoro jest zintegrowany, nie mamy wyjścia), gdy tylko skończy się toner.

O autorze

Mariusz Kołacz

Z zawodu mgr inż. informatyk, zwolennik nowoczesnych technologii i fan Nikoli Tesla. Prowadzi kilka blogów o tematyce technologicznej. Po godzinach lubi przeczytać dobrą książkę, pozwiedzać ciekawe miejsca w Polsce lub spędzić wolny czas na łonie natury.

Skomentuj

Kliknij tutaj aby skomentować

Korzystając z formularza, zgadzasz się na przechowywanie i przetwarzanie Twoich danych tj. Imienia i Nazwiska lub pseudonimu, adresu e-mail oraz innych danych, które wpiszesz w treści komentarza. Dodatkowe informacje znajdziesz w polityce prywatności.