Aktualności

5 kroków do własnej aplikacji mobilnej

apki mobilnej

Zastanawiasz się nad stworzeniem własnej aplikacji mobilnej lub webowej? Z tego tekstu dowiesz się, jaką wartość mogą wnieść do Twojego biznesu oraz co trzeba zrobić, aby dostarczyć użytkownikowi produkt wysokiej jakości.

Trzy ścieżki tworzenia aplikacji

Na początek odpowiedzmy sobie na podstawowe pytanie – w jaki sposób możesz stworzyć dedykowaną aplikację? Są 3 możliwości:

  1. własnoręczne napisanie aplikacji,
  2. skompletowanie zespołu projektowego (budowa aplikacji in-house),
  3. współpraca z partnerem technologicznym, któremu zlecisz stworzenie aplikacji.

W zależności od tego, na jaki wariant się zdecydujesz, staną przed Tobą różne wyzwania.

W przypadku samodzielnej budowy aplikacji, musisz mieć umiejętności programistyczne oraz  kompetencje miękkie, które pozwolą prowadzić projekt. Jeśli jesteś doświadczonym programistą, prawdopodobnie Twoje rozwiązanie pojawi się na rynku szybciej niż w pozostałych przypadkach.

Wariant drugi jest dużo bardziej czasochłonny, ponieważ wymaga od Ciebie stworzenia wewnętrznego zespołu. Potrzebujesz zatem umiejętności związanych z headhuntingiem oraz rekrutacją współpracowników o odpowiednich kompetencjach. Powinieneś znać również techniczne aspekty prowadzenia projektów, ponieważ każda roboczogodzina pracy będzie się wiązać z dużymi kosztami.

Najpopularniejszym, najszybszym i w większości biznesów najlepszym rozwiązaniem jest nawiązanie partnerstwa z firmą technologiczną. Pozwala ono na szybkie rozpoczęcie prac przez doświadczonych specjalistów, którzy wielokrotnie mieli okazję realizować podobne projekty.

Ile czasu potrzeba, żeby stworzyć aplikację mobilną lub webową?

O odpowiedź na to pytanie poprosiliśmy Oksanę Wojtkiewicz, która kieruje działem Marketingu i Sprzedaży w Solwit S.A.średni czas realizacji różni się w zależności od wielu czynników. Nie ma dwóch dokładnie takich samych projektów, dlatego musimy znać wszystkie szczegóły i całą specyfikację, aby określić dokładny harmonogram jego realizacji. Stworzenie w pełni funkcjonalnego i dość  zaawansowanego oprogramowania na zamówienie zajmuje od 4 do 9 miesięcy, ale ta oś czasu może się skurczyć lub rozciągnąć w zależności od złożoności i wymagań projektu.”

5 kroków do stworzenia dedykowanej aplikacji z partnerem technologicznym

Jak wygląda skrócony proces tworzenia aplikacji mobilnej lub webowej?

1. Analiza biznesowa

Weryfikacja Twojego pomysłu jest podstawą do dalszych działań. Na tym etapie partner pomoże Ci sprecyzować  potrzeby, oczekiwania oraz cele, które zamierzasz osiągnąć. To do nich dopasuje  konkretne rozwiązania technologiczne.

2. Design aplikacji

Wizualizacja i prezentacja widoków są jednym z najbardziej ekscytujących momentów w całym procesie tworzenia aplikacji. To na tym etapie po raz pierwszy zobaczysz, jak Twój pomysł będzie wyglądać po zaprogramowaniu. Jest to odpowiedni czas na wprowadzenie wszelkich poprawek i udoskonaleń wizualnych.

Podczas całego procesu  nad Twoim projektem będzie czuwał zespół doświadczonych specjalistów, którym tak jak Tobie zależy na sukcesie aplikacji. Bardzo ważna jest zatem otwarta komunikacja – nie bój się więc zadawać pytań, czy jasno przedstawiać swoich oczekiwań względem tworzonego produktu.

Jeśli chcesz wiedzieć, ile czasu trwa wizualizacja aplikacji, zachęcamy Cię do przeczytania artykułu: “Wszystko, co powinieneś wiedzieć o tworzeniu dedykowanej aplikacji”.

3. Planowanie projektu

W tym kroku stery nad Twoim projektem przejmuje Project Manager, który musi ustalić harmonogram pracy zespołu, priorytety i wymagania wobec poszczególnych osób oraz backlog, czyli uszeregowaną listę wszystkich zadań do wykonania. Odpowiednio przygotowany plan zapobiega opóźnieniom i nadprogramowym wydatkom.

Większość zadań (zwanych najczęściej taskami) będzie możliwe do wykonania w kilka godzin. Szybko zobaczysz zatem małe sukcesy, a Twoja aplikacja zacznie nabierać realnych kształtów.

4. Kodowanie aplikacji

Jeśli specyfikacja Twojego projektu jest już gotowa, przyszedł czas na crème de la crème

– programowanie aplikacji. Ten najważniejszy etap angażuje cały zespół specjalistów z różnych dziedzin, na który najczęściej składają się:

  • Kierownik projektu – odpowiada za organizację całego procesu. Decyduje o podziale zadań, czuwa nad terminami, jest odpowiedzialny  za przepływ informacji między Tobą, a zespołem.
  • Programiści – zajmują się projektowaniem aplikacji i interfejsu użytkownika oraz pisaniem kodu.
  • Testerzy – sprawdzają, czy cała aplikacja działa poprawnie. Pod koniec developmentu zespół zaprezentuje Ci podstawowe funkcjonalności aplikacji, a Ty będziesz mógł zweryfikować, czy odpowiadają one założeniom z punktu 3.

5. Testowanie Twojej dedykowanej aplikacji

W jaki sposób powinny przebiegać testy aplikacji mobilnych oraz webowych? Posłużymy się tu przykładem zespołu Solwitu – jednego z liderów tworzenia takich rozwiązań w Polsce.

W Solwicie testowanie aplikacji rozpoczynają eksperci ds. zapewnienia jakości. Testują użyteczność, oceniają jakość kodu i sprawdzają bezpieczeństwo produktu. Cały proces odbywa się zgodnie ze standardem ISTQB, którego Solwit jest Platynowym Partnerem. Jest to jeden z powodów, dla których znajdują się oni w czołówce firm testujących oprogramowanie według najnowszego raportu Computerworld.

Masz pomysł na aplikację mobilną lub webową?

Jeśli szukasz doświadczonego partnera technologicznego, obejrzyj projekty, które zespół Solwitu zrealizował z klientami, którzy tak jak Ty potrzebowali oprogramowania na zamówienie.

Jeśli masz już gotowy plan działania i opis aplikacji eksperci Solwitu przygotują dla Ciebie wycenę nawet w 24 godziny od przesłania specyfikacji!

Jeśli nie – nic straconego. Skontaktuj się i umów na bezpłatną konsultację, aby wspólnie opracować dalsze kroki.

O autorze

Redakcja

Na blogu technologicznym TechFormator.pl poruszamy różnorodne tematy związane z nowoczesnymi technologiami, elektroniką, informatyką oraz z marketingiem internetowym. Znajdziesz tutaj poradniki, instrukcje, recenzje oprogramowania użytkowego, recenzje sprzętu IT, poradniki komputerowe - w tym rozwiązania popularnych błędów i problemów IT oraz porady dla e-commerce.

Skomentuj

Kliknij tutaj aby skomentować

Korzystając z formularza, zgadzasz się na przechowywanie i przetwarzanie Twoich danych tj. Imienia i Nazwiska lub pseudonimu, adresu e-mail oraz innych danych, które wpiszesz w treści komentarza. Dodatkowe informacje znajdziesz w polityce prywatności.