businesswman z telefonem
Urządzenia mobilne

Czym się różni roaming od połączeń międzynarodowych?

Aby wybrać odpowiedni abonament komórkowy u danego operatora, warto wiedzieć, czym jest roaming oraz połączenia międzynarodowe. Dlaczego ta wiedza jest istotna? Ponieważ pozwala zweryfikować dane usługi również pod kątem podróży czy zagranicznych rozmów. Warto wiedzieć, ile roamingu ma się w abonamencie oraz jaki jest koszt połączenia międzynarodowego u danego operatora. Jednak na samym początku należy przede wszystkim rozróżnić te dwa pojęcia.

Czym jest roaming?

Roaming to usługa, po której włączeniu można korzystać ze swojego pakietu danych i abonamentu komórkowego za granicą bez naliczania dodatkowych kosztów lub po obniżonych cenach (więcej na temat kosztów roamingu tutaj: https://www.play.pl/uslugi/roaming-i-polaczenia-miedzynarodowe). Oznacza to, że można odbierać oraz wykonywać połączenia, wysyłać wiadomości i korzystać z internetu w ramach własnego abonamentu. Odbywa się to po prostu za pośrednictwem sieci innego operatora.

Koszty zależą od stawki danego operatora oraz od strefy świata, w której się znajdujemy. Dlatego też, jeśli planujemy podróż, warto wejść na stronę operatora i sprawdzić dokładnie ile GB roamingu możemy wykorzystać oraz w jakich państwach dodatkowe koszty za korzystanie z abonamentu komórkowego nie będą naliczane.

Czym dokładnie są połączenia międzynarodowe?

Połączenia międzynarodowe, które często są mylone z roamingiem, to nic innego jak wykonywanie lub odbieranie połączeń telefonicznych od numerów zagranicznych, gdy jesteśmy na terenie swojego kraju. Przykładowo, jeśli mieszkamy w Polsce i mamy znajomego z Francji i chcemy do niego zadzwonić, to skorzystamy z połączenia międzynarodowego. Użytkownik zatem pozostaje w zasięgu własnej sieci i płaci zwykle wyższe stawki za połączenia z zagranicą. Koszt takiego połączenia zależy od taryf operatora i jest naliczany osobno za połączenia przychodzące i wychodzące. Oznacza to, że zarówno osoba dzwoniąca, jak i odbierająca połączenie z innym kraju mogą ponosić koszty związane z międzynarodowym charakterem połączenia. Warto więc najpierw sprawdzić aktualne stawki, aby uniknąć wysokich opłat.

Roaming a połączenia międzynarodowe – koszty

Zarówno koszty roamingu, jak i połączeń międzynarodowych zależą od operatora oraz kraju, z którego lub do którego dzwonimy. Przykładowo operator Play oferuje swoim użytkownikom atrakcyjne warunki dla roamingu w ramach Unii Europejskiej. Połączenia przychodzące w krajach UE są bezpłatne, a połączenia wychodzące, SMS-y oraz MMS-y są naliczane według taryfy krajowej, o ile wybraliśmy odpowiedni plan taryfowy. Korzystanie z internetu również nie jest droższe, a dodatkowo istnieje możliwość dokupowania kolejnych pakietów danych. Inaczej sprawa wygląda w przypadku roamingu na świecie, czyli poza Unią Europejską. Tutaj najlepiej jest sprawdzić, do jakiej strefy należy państwo, w którym się znajdujemy i odnaleźć odpowiadający mu pakiet roamingu. 300 MB w różnych krajach świata np. Gruzji, Armenii, Malezji, USA, Tunezji może kosztować np. 50 zł, natomiast 5 G – 150 zł

Połączenia międzynarodowe, czyli te wykonywane z Polski do innych krajów, również zależą od strefy, do której dzwonimy lub z której odbieramy połączenie. Operatorzy proponują różne stawki, które mogą być modyfikowane w zależności od kraju docelowego. Warto również sprawdzić, dla jakich krajów oferują oni szczególne ceny pakietów rozmów. Taka opcja przyda się w szczególności osobom, które regularnie dzwonią za granicę. Dodatkowo warto sprawdzać promocje i rabaty u różnych operatorów. Mogą one znacząco obniżyć koszty połączeń międzynarodowych oraz korzystania z roamingu.

video rozmowa

Roaming – jak znaleźć atrakcyjną ofertę?

Przede wszystkim należy porównać do siebie oferty różnych operatorów. Dla roamingu warto sprawdzić w pierwszej kolejności czy połączenia wykonywane w Unii Europejskiej są za darmo oraz, czy SMS-y oraz MMS-y są liczone tak, jakby były wysyłane w kraju. Następnie należy zweryfikować oferty usług abonamentowych – ile GB internetu roamingu można mieć w danej cenie i czy ta liczba jest wystarczająca dla naszych potrzeb? Warto również sprawdzić zasięg operatora w danym miejscu oraz zweryfikować możliwość ewentualnego dokupienia pakietów danych.

Dobrym sposobem dla wielu osób, które podróżują, jest korzystanie z elastycznych abonamentów komórkowych na umowy bez zobowiązań. W takim wypadku można szybko zakończyć usługę u danego operatora i skorzystać z innej, jeśli pojawiły się w niej jakieś ciekawe promocje i rabaty dotyczące roamingu.

Jak wybrać najlepszą ofertę z połączeniami międzynarodowymi?

Jeśli wiemy, że z połączeń międzynarodowych będziemy korzystać sporo np. w ramach pracy czy utrzymywania znajomości (również tych bardzo bliskich) za granicą, to warto zainteresować się, jaki jest koszt połączeń międzynarodowych do innych krajów. Mogą się one różnić w zależności od kraju. Niektórzy operatorzy oferują np. tańsze połączenia do Azji. Przy wyborze planu warto więc sprawdzić, które kraje są w niego wliczone. Ponadto zależnie od potrzeb warto wybrać albo pakiet minut i internetu, albo po prostu tańsze połączenia w dane miejsce na stałe. Wiele zależy od tego, jak często i na jak długo będziemy łączyć się w ramach połączeń międzynarodowych.

Artykuł zewnętrzny