Aktualności

Kawa do biura dla pracowników, klientów, gości – wszystko o kawie do firmy

w biurze przerwa na kawę

Chyba nie ma osoby, która nie zna smaku kawy, a przynajmniej o niej nie słyszała. Dzięki swoim właściwościom, a także wyśmienitym smaku jest chętnie konsumowana przez ludzi na całym świecie. Jej największe spożycie zauważa się w biurach. Pracownicy firmy mają nawet wydzielone specjalne pomieszczenia, w których podczas przerwy mogą oddać się chwili relaksu przy filiżance czarnego naparu. Już sam zapach aromatycznej kawy unoszący się w biurowej kuchni potrafi znacząco poprawić humor, a po wypiciu wraca energia, którą można spożytkować podczas dalszej pracy.

Wysokiej jakości kawa – wizytówka Twojej firmy

Kawa jest wizytówką firmy, bowiem wysokiej jakości kawa świadczy o jej prestiżu. Do biura przybywa wiele osób z zewnątrz, odbywają się spotkania z partnerami biznesowymi, zajmującymi wysokie pozycje, dlatego świetnym sposobem jest ugoszczenie ich i poczęstowanie ekskluzywną kawą z najwyższej półki.

Dobra kawa będzie świetnym tłem podczas podejmowania ważnych decyzji dotyczących firmy. Kontrahenci na pewno poczują się docenieni, a spotkanie zakończy się sukcesem dla obu stron. Kawa bez wątpienia jest obowiązkowym wyposażeniem biura, ale także jest obecna w wielu domach, ponieważ nikt nie wyobraża sobie początku dnia bez filiżanki gorącego napoju.

Skład kawy i właściwości oraz zawartość kofeiny w kawie

Kawa posiada mnóstwo związków eterycznych, może właśnie dlatego jest tak uwielbiana. Posiada bogaty skład chemiczny, któremu warto się przyjrzeć, by wiedzieć jakie składniki mają wpływ na nasze samopoczucie. W skład chemiczny kawy wchodzą:

  • Kofeina – jest to naturalny alkaloid, który ma działanie pobudzające. Odmian kaw jest kilka, w związku z czym każdy z rodzajów będzie miał inną zawartość kofeiny, tj. w Arabice – jej poziom waha się na poziomie 0,7 – 1,6%, w Robuście wynosi od 1,7 – 4%,
  • Woda – poziom wody w ziarnach kawy przed ich obróbką powinien wynosić 10 – 13%. Jeśli jest jej więcej to oznacza, iż ziarna nie są najlepszej jakości, a to z kolei przełoży się na smak zaparzonego z nich napoju. Po obróbce, czyli wypaleniu poziom wody nie powinien wynosić więcej niż 1%,
  • Kwasy fenolowe – związki te posiadają właściwości przeciwutleniające. Zwalczają wolne rodniki w organizmie, zapobiegając wielu chorobom, w Arabice zawartość fenoli wynosi 6%, natomiast w Robuście 10%,
  • Kwasy organiczne – kwas mrówkowy, kwas octowy, kwas mlekowy oraz kwas glikolowy,
  • Związki mineralne oraz witaminy – wapń, fosfor, magnez, żelazo, sód, potas, fosfor, cynk, miedź, nikiel, mangan, chrom, witaminy z grupy B, a także kwas foliowy i witamina E,
  • Białka – przed obróbką poziom powinien wynosić 12%,
  • Węglowodany – ich zawartość w zielonych ziarnach powinna wynosić 40%, natomiast po wypaleniu ich poziom znacznie obniża się,
  • Kwasy tłuszczowe – jest ich 7 – 17%, większa ilość znajduje się w Arabice niż w Robuście.

Kawę pije się głównie w celach pobudzających, gdy potrzebujemy silnej dawki energii. Skutecznie pobudza, usuwając zmęczenie, dzięki czemu poprawia koncentrację i pamięć. Działanie kawy można odczuć już po 20 minutach od wypicia filiżanki tego naparu, natomiast pobudzenie utrzymuje się przez 2-3 godziny. Efekt działania w dużej mierze zależy od tego jaką kawę pijemy. Tak jak wspomniano wyżej są głównie dwa rodzaje kawy: Robusta i Arabica. Jeśli zależy nam na mocniejszym i dłuższym pobudzeniu to warto wypić Robustę, gdyż zawiera 50% więcej kofeiny niż Arabica.

Kawa w biurze

Kawa chętnie spożywana jest przez wszystkie grupy społeczne, jednak największe jej spożycie zauważa się w biurach. Praca biurowa wiąże się z pracą umysłową, dlatego, by dobrze wykonywać swoje obowiązki pracownik musi być skoncentrowany i wykazywać się zdolnością do podejmowania szybkich decyzji.

Nieraz zdarza się, że człowiek jest niewyspany, bądź pogoda tak oddziałuje, że ciężko skoncentrować się na wykonywanej pracy, ale właśnie w takich chwilach kawa okazuje się wybawieniem. Już po paru minutach od wypicia widać skuteczność jej działania i można w spokoju wrócić do wykonywania swoich obowiązków. Kawa w biurze jest także miłym odprężeniem w przerwie od pracy.

Produkcja kawy

Produkcja kawy odbywa się na szeroką światową skalę, ponieważ jest tak lubiana przez społeczeństwo. Warto dowiedzieć się więcej na temat tego, co tak bardzo lubimy.

Ziarna kawy to nic innego jak owoce drzewa kawowego. W zależności od odmiany drzewa, kawowiec wydaje owoce średnio po 3-4 latach od zasadzenia. Gdy ziarna są gotowe do zbioru przybierają jasny bądź ciemnoczerwony kolor. Zbiory odbywają się raz do roku, ten okres jest bardzo pracochłonny, a przede wszystkim męczący, gdyż owoce zbiera się ręcznie. Kiedy ziarna są już zebrane, to należy poddać je jak najszybciej przetworzeniu. Może odbywać się to na dwa sposoby:

  • na sucho – świeżo zebrane owoce rozkłada się na dużych powierzchniach i pozostawia do wyschnięcia na słońcu. Ziarna potrząsa się i przekręca, aby nie popsuły się, proces ten trwa dotąd, aż zawartość wody w surowcu wynosić będzie nie więcej niż 11%,
  • na mokro – tutaj usuwa się miąższ kawy po zebraniu, a suszone są tylko łupiny. Owoce przepuszcza się przez urządzenie, które oddziela miąższ od skórki, podczas przepływania przez kanaliki wypełnione wodą, ziarna oddzielają się ze względu na swoją wagę. Cięższe opadają na dno, a lżejsze zostają na powierzchni. Następnie przechodząc do obracających się bębnów są rozdzielane ze względu na wielkość, a w końcu zostają transportowane do zbiorników fermentacyjnych, pozostają tam od 12 – 48 godzin. W końcowym etapie fermentacji ziarna stają się szorstkie w dotyku. Następnie ziarna zostają przemywane pod wodą i można poddać je suszeniu.

Kiedy ziarna są już wysuszone, umieszcza się je w workach jutowych i przenosi do miejsca przechowywania. Proces palenia ziaren skutkuje powstaniem charakterystycznego zapachu i zmiany koloru na ciemnobrązowy. Ziarna zielonej kawy podgrzewa się przez 15 – 20 minut w temperaturze 180 – 240 stopni. Im dłużej ziarna są prażone, tym ciemniejszy kolor uzyskują. Również smak i aromat jest bardziej wyrazisty.

Rodzaje kawy

Włosi słyną ze świetnej kawy, w końcu nie od dziś wiadomo, że to właśnie oni są najlepszymi baristami na świecie. Tak jak wyżej już wspomniano jest kilka rodzajów kaw: Arabica, Robusta, a także mieszanki. Każda z tych rodzajów różni się od siebie zarówno smakiem, aromatem jak i zawartością kofeiny.

Jeśli chodzi o Arabikę to jej uprawa jest bardziej wymagająca, a to z kolei przekłada się na cenę. Cechuje ją bogaty, ale delikatny smak i aromat. Natomiast Robusta ma bardziej gorzki posmak, ze względu na dwukrotnie większą zawartość kofeiny. Jeśli chodzi o mieszanki, to ich kombinacja jest dowolna, różne rodzaje i gatunki kaw komponuje się tak, by powstał unikalny smak. Podział kaw może być bardziej szczegółowy:

  • kawy ziarniste – świeżo zebrane i zmielone ziarna poddane są paleniu, taki rodzaj kawy jest najbardziej aromatyczny i cechuje go bogactwo smaku,
  • mielone – także cechuje je bogaty smak i aromat, jednak do zmielenia ziaren potrzebny jest młynek do kawy, bądź ekspres do kawy z funkcją mielenia ziaren,
  • kapsułki – do przygotowania kawy potrzebny jest specjalny ekspres, który wydobędzie z kapsułki wszystko co najlepsze.

Smaczna, aromatyczna kawa jest miłą częścią dnia codziennego. Chwila odpoczynku, w towarzystwie tego gorącego naparu powoduje, że chętniej, pełni sił wracamy do swoich obowiązków. W biurze obowiązkowo powinno znaleźć się wydzielone miejsce, w którym pracownicy mogą przygotować sobie napar. Powinny znaleźć się tam także dodatki do kawy biurowej, zarówno cukier, mleko jak i coś słodkiego, typu ciasteczka i cukierki.

Parzenie kawy w biurze – sposoby na smaczną kawę

Najwięksi smakosze kawy są ekspertami w zaparzaniu kawy. Otóż, można ją przygotować za pomocą różnych urządzeń, np. kawiarki, zaparzarki czy ekspresu do kawy.

Kawiarka

Jeśli mamy na myśli kawiarkę to warto wspomnieć iż została wynaleziona we Włoszech w latach 30-tych XX wieku. To urządzenie wykonane jest ze stali bądź aluminium. Wybierając dobrą kawiarkę należy zwrócić uwagę na jakość wykonania stopu, ponieważ źle wykonana kawiarka spowoduje, że kawa będzie miała metaliczny posmak, a dodatkowo uwolnią się do niej szkodliwe związki.

Kawa do tego urządzenia powinna być grubo zmielona, zbyt drobne zmielenie ziarna może skutkować tym, że sitko zatka się i proces parzenia będzie zatrzymany. Aby uzyskać kawę, należy nalać gorącej, przegotowanej wody do dolnej części kawiarki. Sitko należy wypełnić kawą do wysokości rantu, następnie trzeba zakręcić kawiarkę i ustawić na kuchence. Gdy będzie już słychać bulgotanie i strumień kawy zmieni się na pianę, należy zatrzymać proces parzenia, czyli zdjąć kawiarkę z palnika i od razu przelać napój do filiżanek.

Zaparzacz

Kolejnym urządzeniem, które może przygotować dla nas smakowity napój jest zaparzacz. Jest chętnie użytkowany przez największych koneserów kawy, ponieważ pozwala uzyskać niezwykły smak kawy o mocnym aromacie. Chcąc cieszyć się niebiańskim smakiem kawy prosto z zaparzacza, najlepiej użyć do tego celu kawy speciality.

Pracownicy piją kawę w pracy
Pracownicy piją kawę w pracy

Obsługa urządzenia jest bardzo prosta, a samo parzenie trwa tylko 4 minuty. Dwie łyżki grubo zmielonej kawy należy wsypać do 200 ml gorącej wody, a następnie włożyć tłoczek do zaparzacza i poczekać 4 minuty, następnie docisnąć tłok do dna i gotowe – można rozkoszować się niebiańskim smakiem świeżo przygotowanej kawy.

Ekspres do kawy

Oczywiście został jeszcze jeden sposób zaparzania, za pomocą ekspresu do kawy. Jest to urządzenie coraz częściej spotykane nie tylko w biurze, ale także w domach prywatnych. Wśród rodzajów ekspresów do kawy można wyróżnić:

  • ekspresy przelewowe – proces parzenia kawy polega na przelaniu gorącej wody przez pojemnik, w którym jest kawa. W końcowym efekcie gotowy napój znajduje się w dzbanku.
  • ekspresy ciśnieniowe kolbowe – w tym urządzeniu kluczową rolę odgrywają: pojemniki na wodę, na gotową kawę oraz kolba, do której wsypuje się zmielone ziarna kawowca. Taki ekspres posiada wbudowany młynek, także nie ma problemu ze zmieleniem ziarna. Gorąca kawa pod dużym ciśnieniem przepływa przez kolbę, w której znajduje się zmielona kawa. Pod urządzeniem należy postawić filiżankę, w której nagromadzi się kawa.
  • ekspresy ciśnieniowe automatyczne – dla użytkownika jest to najwygodniejszy sposób parzenia kawy, bowiem wystarczy wcisnąć tylko jeden guzik. Urządzenie pobiera odpowiednią ilość wody i podgrzewa tak długo, aż będzie wrząca. Gorąca woda przepuszczana jest przez sitko, w którym znajduje się kawa. Do podstawionej filiżanki trafia wtedy gotowy smaczny i aromatyczny napój. Dostępne są różne modele, z wieloma funkcjami i udogodnieniami, które mają za zadanie ułatwić nam codzienne użytkowanie, np. dotykowe wyświetlacze, filtry oczyszczające wodę, czy funkcje samoczyszczące.
  • ekspresy ciśnieniowe na kapsułki – proces parzenia kawy ogranicza się jedynie do umieszczenia kapsułki w odpowiednim miejscu, a następnie włączeniu ekspresu.

Syfon – alternatywny sposób parzenia kawy w biurze

Kawa znana jest już od dawnych czasów, a sposobów na jej parzenie jest wiele. Ciekawym urządzeniem do przygotowania kawy jest syfon, został on wynaleziony w latach 30 XIX wieku i uważa się go za jeden z najstarszych metod parzenia kawy.

parzenie kawy syfon
Parzenie kawy – syfon

Syfon składa się z dwóch szklanych kolb, statywu oraz palnika. Chcąc przygotować napar z tego urządzenia trzeba poświęcić na to trochę czasu, ale naprawdę warto. Otrzymany napój ma słodki, subtelny smak, a wyglądem przypomina herbatę. Aby przygotować napój należy zwilżyć filtr ciepłą wodą i umieścić go w górnej komorze syfonu. Następnie napełnić dolną komorę gorącą wodą. Kolejnym etapem jest uruchomienie palnika, który ma za zadanie podgrzewać wodę. Następnie należy połączyć górny zbiornik z dolną kolbą i wsypać drobno zmieloną kawę do górnej komory, delikatnie mieszając szpatułką.

Kawa musi mieć czas się zaparzyć, ale zbyt długi czas parzenia spowoduje, że kawa będzie miała gorzki, nieprzyjemny smak, dlatego już po około minucie należy odciąć dopływ ciepła i wymieszać napar. Kawa zacznie przelewać się do dolnej kolby, w efekcie czego uzyskamy smaczny, gorący napój.

Parzenie kawy „po turecku”

Innym sposobem parzenia kawy jest metoda po turecku. Gotowa kawa uzyskuje wyrazisty, mocny smak. W pierwszej kolejności należy drobno zmielić ziarna, tak drobno, że mają wyglądać jak pył. W drugiej kolejności trzeba wypełnić tygielek wodą, a najlepiej jest odmierzyć wodę za pomocą specjalnego kubeczka ”demitasse” przeznaczonego do przygotowania tureckiej kawy. Taki kubeczek ma 60-90 ml pojemności, a na każdą filiżankę wody dodaje się łyżeczkę kawy. Po dodaniu cukru należy przystąpić do podgrzewania tygielka na średnim ogniu.

Podczas gotowania kawy, na powierzchni powinna pojawić się pianka, zanim piana zdąży wylecieć z naczynia, należy usunąć ją z palnika i poczekać aż ostygnie. Następnie znów należy podgrzać napar i zdjąć z ognia, aby piana nie wyleciała. Po powtórzeniu wszystkiego od nowa, jeśli kawa będzie wrzeć trzeci raz to wtedy można zakończyć już parzenie. W końcu można przelać napar do filiżanek, pamiętając o tym, by nie mieszać go, aby fusy nie wpadły do filiżanek.

Jaka woda do kawy? Czy temperatura parzenia ma znaczenie?

Rodzajów kaw jest mnóstwo, ale nawet ta sama kawa zaparzona w wodzie o różnej temperaturze będzie mieć inny smak. W przygotowaniu kawy tak ważna jest temperatura wody!

Trzeba pamiętać, że do sporządzenia naparu, nigdy nie wolno używać wrzątku. Woda powinna mieć temperaturę 88 – 94˚ C. Wrzątek zabija najlepsze smaki kawy, dlatego jest wtedy gorzka i nieprzyjemna w smaku. Chcąc kontrolować temperaturę wody, jest na to prosty sposób. Wystarczy zaopatrzyć się w termometr, a wtedy będziemy mogli stale pilnować odpowiedniej temperatury.

Grubość mielenia kawy – wybierz odpowiedni młynek do kawy!

Grubość zmielenia ziarna także ma wpływ na smak przygotowanej kawy. Im wyższy poziom zmielenia ziaren, tym jest krótszy czas parzenia, przez co kawa uzyskuje delikatny smak. Parzenie kawy gruboziarnistej wymaga więcej czasu, ale i smak jest bardziej wyrazisty. Aby uzyskać odpowiedni stopień zmielenia ziarna, należy zaopatrzyć się w młynek z regulacją grubości mielenia.

Dobry młynek powinien posiadać ostrza, które równomiernie rozdrobnią ziarna oraz będą odporne na uszkodzenia. Oprócz młynków automatycznych można dostać również młynki ręczne. Najlepsi koneserzy kawy wiedzą o tym, że mielenie ręczne także wpływa na jakość i smak gotowego naparu, ponieważ w młynku automatycznym ziarna podczas mielenia przegrzewają się, a to wpływa na późniejszą jakość parzenia, a w efekcie smak.

zmielona kawa
Zmielona kawa

Kawę pij z umiarem!

Miłośników kaw jest wielu, a w biurach nikt nie wyobraża sobie, by tego napoju mogło zabraknąć. Już sam zapach świeżo zmielonej kawy unoszący się w powietrzu, poprawia samopoczucie, a po jej wypiciu wraca energia i zapał do pracy. Kawa ma zbawienny wpływ na ludzki organizm, ale w odpowiednich ilościach. Oczywistym jest, że zbyt duża ilość kofeiny może zadziałać w odwrotną stronę i zamiast pomóc to zaszkodzić ludzkiemu organizmowi.

Uważa się, że maksymalna ilość jaką może wypić dziennie przeciętny dorosły człowiek wynosi do 4 filiżanek dziennie (do 400 mg kofeiny, dane z 2015 roku European Food Safety Authority, w skrócie EFSA). Taka ilość jest normalna dla dorosłego człowieka. Trzeba jednak pamiętać, że dawka maksymalna różni się w zależności od wieku, wagi, stanu zdrowia czy dodatkowych aspektów np. o połowę mniejsza będzie w przypadku kobiet w ciąży. Jeżeli mamy na koncie w ciągu dnia wypitych kilka kaw, a kolejna mocna mogłaby zbliżyć się lub przekroczyć zalecaną dzienną dawkę, lepiej zrobić sobie słabszą, rozcieńczoną.

Kawa nie dość, że pysznie smakuje, to na dodatek skutecznie pobudza pracowników, dzięki czemu mogą efektywniej wykonywać swoją pracę. Wiele ludzi zaraz po przebudzeniu, przed wyjściem do pracy szykuje sobie smakowity napój, nic w tym dziwnego, bo co innego lepiej mogłoby rozbudzić i poprawić humor? To dzięki kawie dzień staje się lepszy. Wysokiej jakości kawa włoska może być także świetnym prezentem. Jeżeli wiemy, że osoba, którą chcemy obdarować jest smakoszem kawy, to warto podarować jej taki prezent, a z pewnością się ucieszy.

O autorze

Mariusz Kołacz

Z zawodu mgr inż. informatyk, zwolennik nowoczesnych technologii i fan Nikoli Tesla. Prowadzi kilka blogów o tematyce technologicznej. Po godzinach lubi przeczytać dobrą książkę, pozwiedzać ciekawe miejsca w Polsce lub spędzić wolny czas na łonie natury.