laptop grafika

Konwersja animacji GIF do formatu APNG

Na stronach internetowych króluje format GIF i nic w tym dziwnego, jest to najbardziej rozpoznawalny typ pliku, w którym zapisywane są animowane grafiki. Od kilku lat coraz większą popularnością cieszy się alternatywny format – APNG (ang. Animated Portable Network Graphics), który jest rozszerzeniem klasycznego PNG. Animowane pliki APNG stanowią solidną konkurencję dla GIF i niewykluczone, że w przyszłości całkowicie zajmą jego miejsce. W niniejszym poradniku zostanie opisana metoda konwersji animacji GIF do formatu APNG.

Specyfikacja APNG a przeglądarki WWW

Poważną przeszkodą, która uniemożliwia dynamiczną ekspansję formatu APNG, jest brak kompatybilność ze starszymi wersjami przeglądarek. Obsługa APNG została wprowadzona w większości nowszych. W przypadku Mozilli Firefox pełną kompatybilnością możemy cieszyć się już od wersji 3, a w przypadku Opery począwszy od 9.5 wzwyż. Niestety, kto by pomyślał, że Internet Explorer w ogóle nie obsługuje tego formatu. Testowany IE 8, nie poradził sobie z wyświetleniem animacji, pokazując wyłącznie pierwszą ramkę, która jest traktowana jako zwykły plik PNG.

Problemy ze zgodnością można ominąć. Na stronie ajaxian.com znalazłem ciekawy skrypt, który w założeniu ma umożliwić wykonanie animacji na każdej przeglądarce internetowej.

Format animacji APNG vs GIF

Głównymi zaletami, które przemawiają na korzyść APNG są:

  • Zapis obrazu w palecie odpowiadającej specyfikacji PNG (większa liczba kolorów przekłada się na lepszą jakość animacji).
  • Możliwość uzyskania relatywnie mniejszego rozmiaru animacji, w stosunku do takiego samego obrazu zapisanego w GIF (z tą samą liczbą kolorów). Rozmiar pliku jest wprawdzie uzależniony od konkretnego przypadku, jednakże w niektórych sytuacjach można uzyskać lepsze efekty stosując APNG.
  • Większe pole manewru podczas przeprowadzenia dodatkowej optymalizacji (każdą z klatek animacji można poddać dodatkowej kompresji odpowiednimi narzędziami i uzyskać mniejszy rozmiar pliku wynikowego).

Głównymi przeszkodami w powszechnym stosowaniu tego formatu są:

  • Brak kompatybilności ze starszymi wersjami przeglądarek;
  • Brak jakiegokolwiek wsparcia w Internet Explorer w wersji 8 i niższych.

Zalety animacji w formacie GIF:

  • Brak problemów z kompatybilnością. Praktycznie na każdej współczesnej przeglądarce odtworzymy tego typu animację.
  • Powszechność.

Najpoważniejszą wadą GIF jaką można wymienić jest ograniczenie głębi kolorów, która wynosi do 8 bitów (256 kolorów).

Konwersja animacji GIF do APNG

Istnieje kilka programów umożliwiających konwersję. W tym poradniku opiszę GifToAPNG Converter, który dysponuje graficznym interfejsem. Program udostępniany jest w formie pliku JAR, aby uruchomić aplikację, będziemy musieli zainstalować środowisko uruchomieniowe JRE (Java Runtime Environment) w wersji 1.6 lub wyższej. Zaletą programu jest fakt, iż można go uruchomić na praktycznie dowolnej platformie, na której zainstalowano środowisko JRE.

Po zainstalowaniu wymaganych bibliotek, rozpakowujemy archiwum ZIP i uruchamiamy aplikację giftoapng.jar lub inicjujemy wykonanie skryptu start.bat, a w systemach uniksowych – skryptu bash start.sh.

GifToAPNG Converter

Obsługa programu jest bardzo prosta. Cała procedura konwersji sprowadza się do wskazania pliku źródłowego – animacji GIF (Select Source File), wybrania miejsca zapisu pliku APNG (Select Target File) i kliknięcia przycisku Convert.

Korzyści płynące ze stosowania APNG są oczywiste, jedyną poważną przeszkodą może być kompatybilność. Mimo to prędzej czy później możemy się spodziewać, że pozostali producenci dostosują swoje programy do obowiązujących trendów. Inną kwestią jest też świadomość użytkowników, którzy niechętnie aktualizują przeglądarki, korzystając ze staroci, potencjalnie niebezpiecznych i co najważniejsze, niegodnych z najnowszymi standardami. Zatem nie tylko producenci muszą iść w stronę nowoczesnych rozwiązań, użytkownicy także nie powinni pozostawać w tyle i korzystać z najnowszych dostępnych technologii.

O autorze

Mariusz Kołacz

Informatyką i nowymi technologiami zajmuje się od ponad 15 lat. Od 2008 roku moją drugą pasją jest marketing internetowy. Aktualnie prowadzę agencję reklamową, gdzie realizuję projekty z zakresu pozycjonowania i optymalizacji stron internetowych (SEO), reklamy na Facebooku i Google ADS (Google AdWords) oraz w zakresie optymalizacji konwersji w sklepach internetowych. Oprócz tego tworzę narzędzia SEO, piszę teksty, projektuję strony internetowe przyjazne SEO, w wolnych chwilach czytam literaturę z tematyki medycyny, parapsychologii.

2 komentarze

Kliknij tutaj aby skomentować

  • W artykule jest napisane, że apng nie jest obsługiwany przez IE8 i starsze przeglądarki. To oczywiście prawda, na domiar złego w IE9 też to nie działa. Co do samej konwersji gif na apng, to zastanawiam się, po co to robić? Jakość pliku nie zostanie przecież poprawiona, a zmniejszymy dostępność. Interesuje mnie za to ten skrypt, który podałeś – zwiększający kompatybilność apng – nie umiem go niestety zastosować. Może napiszesz jakąś instrukcję?

    • Po co to robić? Przy konwersji GIF do APNG można skutecznie zmniejszyć rozmiar pliku. Jakość oczywiście nie wzrośnie, natomiast stosując zaawansowane metody optymalizacyjne można w ten sposób zyskać na rozmiarze. Gdyby ten format był bardziej tolerowany przez przeglądarki, można tworzyć w nim lekkie o bardzo dobrej jakości animacje – reklamy, banery etc. Być może taki tutorial kiedyś powstanie jak powszechność APNG wzrośnie. Jestem pewny, że jak poszukasz dobrze znajdziesz w sieci instrukcję jak zaimplementować skrypt. Pozdrawiam!