robimy coś na laptopie

Dodawarka do WebMini – pierwszy test Super Mini

Na rynku oprogramowania SEO mamy prawdziwe bogactwo dodawarek do WebMini. W ostatnim czasie wpadła mi w ręce interesująca aplikacja okienkowa napisana w języku Java, która według autora ma być prawdziwym demonem szybkości. Czy rzeczywiście mamy do czynienia z super-szybką dodawarką do WebMini? A może to całe gadanie to marketingowy lans? Przekonaj się sam, przeczytaj całość…

Super Mini – podstawowe informacje

Rozpoczynamy od utworzenia nowego projektu. Definiujemy kolejno:

 • Nazwa projektu – unikalna nazwa projektu,
 • Adres strony – URL naszej strony np. https://techformator.pl, można używać synonimów w formacie http://{adresA.pl|adresB.pl|adresN.pl},
 • Tytuł strony – można używać synonimów {TytułA|TytułB|TytułN},
 • Słowa kluczowe – słowa opisujące witrynę oddzielone przecinkami.

Super Mini

W głównym polu tekstowym wprowadzamy tekst synonimizowany, format użycia synonimów przykład jak wyżej. Można wielokrotnie zagnieżdzać synonimy np. {jakieś słowo {wyrazA|{FrazaA|FrazaB|FrazaC}}}. Przed zapisaniem projektu należy sprawdzić poprawność generowania tekstów, w tym celu klikamy Podgląd.

Podgląd tekstu wynikowego SuperMini

Po upewnieniu się że wszystko jest OK, klikamy Zapisz zmiany. Aby projekt pojawił się na liście musimy odświeżyć dane (Odśwież).

Kolejny krok to wczytanie listy katalogów. Możemy skorzystać z domyślnej bazy (400 katalogów) lub wczytać własny zestaw URL. W tym przykładzie wczytamy własne katalogi. Przechodzimy na zakładkę Nowa lista katalogów i w polu tekstowym wklejamy ze schowka listę WebMini, następnie zapisujemy dane (Zapisz).

Super Mini nowe katalogi

Przechodzimy na zakładkę Dodawanie. Podobnie jak przy projektach, aby pojawiły się nowe katalogi musimy odświeżyć listę, wybieramy Odśwież. Określamy typ submisji Wpisy/Artykuły (w testach wybiorę Wpisy).

Dodawanie wpisów do WebMini

Wskazujemy katalogi, do których chcemy dodać wpis. W prezentacji zaznaczę wszystkie (wybieram z menu Zaznacz => Wszystkie). Jeśli chcesz wybrać np. 30 katalogów wystarczy zaznaczyć grupę i kliknąć Odwróć, checkboksy automatycznie zostaną zaznaczone. Wedle potrzeby modyfikujemy timeout (domyślnie 15s) oraz ustalamy liczbę wątków. Czym więcej wątków tym niższa skuteczność dodania (wyraźnie to widać na wolniejszych łączach). Mam łącze 4Mbit/s i nie będę sobie żałował, ustawię maksymalną wartość równą 50.

Raport SuperMini

Dodanie strony do 100 katalogów zajęło aplikacji 55 sekund, poprawnych dodań 65. Na innym zestawie testowym skuteczność była na poziomie 77%, a w jeszcze innym projekcie 86%. Czasy wykonywania zadań odbiegały od siebie znacząco, jednakże średnia oscylowała w granicach 1.8 do 2.25 submisji na sekundę. Cóż mam internet radiowy, który jak wiemy jest dość podatny na zakłócenia, więc wahania “nastroju” są całkowicie uzasadnione. Testy wykonane na kilku różnych projektach i listach katalogów. Wniosek: skuteczność zależy głownie od przepustowości łącza (jakości połączenia) oraz samych katalogów.

Dane wynikowe tj. kolumny można sortować, a rekordy zaznaczać i kopiować do schowka. Oprócz tego w menu kontekstowym mamy dostęp do opcji Potwierdź dodania, która to ma za zadanie zweryfikować poprawność dodania wpisu. Niestety funkcja nie zawsze działa idealnie, czasem wpis znajduje się w katalogu, a jest raportowany status “Nie”.

W katalogu historia znajdziemy plik, po otwarciu którego w arkuszu kalkulacyjnym będzie można dokonać szczegółowej analizy. Plik historii można traktować jak raport 😉

Super Mini – podsumowanie i ocena

Kilka błędów zgłaszałem autorowi i wszystkie zostały błyskawicznie wyeliminowane. Inny bug który zauważyłem a jeszcze nie zgłaszałem: gdy następuje ponowne uruchomienie dodania na tym samym zbiorze danych (te same katalogi są zaznaczone), następuje sytuacja, w której historia tj. poprzednie prawidłowe dodania zostają nadpisane statusem, że wpis już istnieje. Cóż wypadałoby to zmodyfikować, by nie tracić poprzednich danych.

Program oceniam bardzo dobrze. Za stabilność przyznaję ocenę 4.5 – ocena obniżona z uwagi, iż program u mnie w nieregularnych sytuacjach potrafił się wyłożyć. Aktualizacja środowiska JRE nie rozwiązała problemu. Z tego co zauważyłem, problem występuje tylko wtedy gdy wyjdziemy z aplikacji, gdy uruchomione są wątki tj. kliknięty przycisk stop ale wątki wszystkie nieukończone. Po ponownym uruchomieniu i próbie dodawania program się wysypuje. Czyli przydałoby się wdrożyć zabezpieczenie, które spowoduje ukończenie wszystkich wątków, a następnie zamknięcie aplikacji – być może to rozwiąże problem.

Użyteczność – duży plus za wieloplatformowość (program uruchomimy wszędzie tam, gdzie jest zainstalowane środowisko uruchomieniowe JRE), szybkość dodawania, prostota obsługi, zagnieżdżanie synonimów, historia. Minus za ograniczone możliwości konfiguracji tj. brak możliwości zdefiniowania własnego zestawu odpowiedzi – dotyczy to głównie tajnych pytań/odpowiedzi, które przydają się podczas dodawania do prywatnych katalogów WebMini. Ostatecznie Super Mini osiąga wynik 4.5 w skali do 5. Jak autor zwiększy funkcjonalność, z pewnością zyska 5-kę.

Za wygląd daję 3.5 – standardowy interfejs nie odbiegający stylem od innych.

Cena – cóż program nie należy do najtańszych (na dzień 26.03.2013 jest to 120zł netto), ale też trzeba pamiętać że jakość kosztuje, więc z pełnym obiektywizmem wystawiam ocenę 4.5. Końcowy wynik 4.25, czyli solidna czwórka. Mając w perspektywie darmowe aktualizacje można w ten soft śmiało zainwestować. Program można zamówić na stronie i4a.pl

Testowana aplikacja: Super Mini 2013.03.22

Środowisko testowe: Windows 7 64 bitowy z SP1, JRE 7 Update 17

Parametr Ocena
Stabilność 4.5
Użyteczność 4.5
Wygląd 3.5
Cena 4.5
Razem 17.0
Średnia ocena 4.25

26 komentarzy

Kliknij tutaj aby skomentować

 • Webmini – ok, jest ich masa, tysiące? Miliony? Prawdopodobnie tak, ale czy warto z nich linkować choćby do stron zapleczowych? Czasem tam jest taki “syf”, że bałbym się tam cokolwiek wrzucać. naprawdę 90% to subdomeny subdomen 😉 a treść powiela się w każdym rogu, do tego o moderacji można pomarzyć. Warto jeszcze inwestować Waszym zdaniem w Webmini?

  • Prywatne WebMini zdecydowanie TAK, publiczne hmm… jakość faktycznie marna, ale do podlinkowania zapleczówek wystarczająca, szkoda że tak szybko bany lecą na katalogi ale cóż.

 • No właśnie ile jest webmini, ale nie katalogów postawionych na webmini, ale tych, do których można dodać tym softem – podstawowe pytanie – ile succesów

 • A skąd można wziąć dobrą listę katalogów WebMini? Tak się zastanawiam, czy nie kupić tego programiku, ale nie wiem czy mi będzie działał na Ubuntu. Coraz częściej zastanawiam się nad zakupem nowego kompa z Windowsem. Czy może jednak postawić swoich kilkanaście katalogów WebMini?

 • Do Bartłomiej Jakubowski: Tak naprawdę za darmo dobrej listy takich katalogów nie znajdziesz. Twórz własne listy, a wtedy najlepiej na tym wyjdziesz. Katalog, katalogowi nie równy.

 • Gdy tylko znajdę czas na pewno poprawię problem z nadpisywaniem raportów 🙂 Czasem z rozpędu naciśnie się start zamiast “potwierdź raporty” i z raportu nici. Co do Ubuntu : gdy tylko znajdę chwilę potestuję na tym systemie i dam znać.

  Prędkość aplikacji jest uzależniona od wielu czynników, 50 wątków i 400 katalogów u mnie zajmuje kilkadziesiąt sekund, średnio 30-40 sekund (też mam radiowy internet i różnie z nim bywa), ciekaw jestem skąd tak kiepskie wyniki prędkości u Ciebie się wzięły. Jedyne co mi teraz przychodzi do głowy to timeout. Wystarczy, że na liście znalazło się kilka katalogów, które wykorzystały cały timeout i już jest kilkadziesiąt sekund “w plecy”. Przy większych listach wpływ timeoutu na czas dodawania nie jest już tak widoczny. Przy liście dobrych katalogów (niejednokrotnie testowałem) osiągałem dodanie wpisów do 64 katalogów w 6 sekund przy ustawionych 10 wątkach (uwiecznione jest to na filmiku na tej stronie

  Dzięki za dobrą recenzję, widzę dzięki temu co jeszcze trzeba zmienić. Nie ukrywam, że jest to moja pierwsza dodawarka desktopowa i pewnie się na niej nie skończy 🙂 Możliwe, że SuperMini będzie rozbudowany o kolejne skrypty tak jak to miało niegdyś miejsce z DonLinkage. Ale pożyjemy, zobaczymy 🙂 Na pewno najpierw trzeba wypieścić to, co już zostało zrobione.

  • Ja mam internet z Play, max szybkość to 4Mbit/s a osiąga się ją tylko przy stabilnym sygnale, zwykle jest to przedział między 1,5 a 3Mbit/s, żeby być w pełni dokładnym musiałbym odczytać średnią prędkość transmisji danych w okresie, kiedy było uruchomione dodawanie. Czasy opóźnienia na necie 3G są większe niż na klasycznej radiówce.

 • Piękne dzięki za pokazanie programiku, na pewno się przyda – chociaż nie wiem czy tylko dla swojej strony mogę zacząć od webmini czy jak to inni piszą śmietniki? Czy do takich śmietników dodać się czy nie ? A piszecie o liście katalogów, skąd taką kupić ?

  • Kurcze teraz pytasz o kupno katalogów zaraz pewnie alegrowicze się zlecą – z góry mówię że wszystkie linki do aukcji i sklepów seo nie będą opublikowane.

   Najlepiej zrobić własną listę, pozyskaj footprinty WebMini i do harvestowania użyj choćby darmowego softu GScraper, chyba że masz SB.

 • Programik wydaje się ciekawą alternatywą dla innych dodawarek na rynku. Cena nie taka znowu wysoka…pytanie skąd wziąć dobre listy do Webmini.

 • Jak dla mnie kupno dodawarki pod jeden skrypt mija się z celem. Jeśli autor rozbuduje program o kolejne skrypty, to wtedy się zastanowię na kupnem. Swego czasu szukałem dodawarki deskoptowej.

 • Super mini sprawdza się świetnie, 400 wpisów w mniej niż minutę to idealne rozwiązanie dla osób które nie lubią tracić czasu na linkowanie zaplecza. Możliwe, ze dojdzie jeszcze publikacja do donmini. 🙂

 • Tak, właśnie @Sklep Pageseo wszyscy wiemy żę Oka… jest dobry w planowaniu zmian w softach i informowaniu o nich, ale chyba jak do tej pory to nie pisał nic o tym że będą dodatkowe skrypty…

 • W komentarzu wyżej nie wykluczyłem możliwości dodania nowych skryptów. A DonMini pojawi się na 99,9% 🙂

 • No i się doczekałem testu tej dodawarki do Webminiaczy. Czy autor oprogramowania udostępnia może jakąś listę katalogów, którą można kupić?
  Dzięki za test.

 • Jak ktoś szuka dobrej listy webmini (czy jakiegokolwiek innego skryptu), to niech przez miesiąc przeczesuje najlepsze wg Majestic/Ahrefs linki do różnych stron. Wada – czasochłonność, poza tym webmini można znaleźć stosunkowo mało. Zaleta – równolegle tworzy się dużo różnych list 😉 Publiczne listy zwykle nadają się tylko na zaplecze, i to drugiego poziomu – żadna dodawarka tego nie zmieni…

 • Szkoda energii na webmini. Lepiej stronę dobrze zoptymalizować i postarać się o parę linków z forów, komentarzy, postawić kilkanaście stron zapleczowych niż setki czy tysiące z webmini.

  • @Filip, do podlinkowania zaplecza w sam raz, ale to fakt WebMini ogólnodostępne szybko bany łapią, jeśli już to prywatna baza WebMini na własny użytek.

 • Aktualnie SuperMini obsługuje WebMini, DonMini i EasyDir – następny na liście jest PKSI. Więcej info na moim blogu.

  • Myślę, że w maju znajdę czas by zrobić updejt recenzji, wtedy to postaram się opisać jak aktualnie przedstawia się sytuacja z Super Mini.

 • A może jest jakaś szansa na rabat dla użytkowników kupujących SuperMini i jednocześnie będących wiernymi czytelnikami techformator.pl?

  • To już raczej nie pytanie do mnie tylko do producenta oprogramowania. Ja jestem za, natomiast jak to zwykle bywa przy tego typu przedsięwzięciach, musiałby za tym stać jakiś konkretny cel e-marketingowy lub biznesowy, który zostanie spełniony i usatysfakcjonuje producenta softu. Jeśli będzie zapotrzebowanie na taką formę promocji/sprzedaży ze strony autora Super Mini, to z pewnością odezwie się z taką bądź inną propozycją do mnie lub każdego innego blogera z którym będzie chciał współpracować.

 • Szukam programu w wersji FREE, który pomoże mi w ręcznym katalogowaniu prywatnej strony. Wystarczy mi funkcjonalność przedstawiona na pierwszym i drugim obrazku. Czy możecie coś polecić?

  • @Lebi, programu do półautomatycznego katalogowania za free nie znajdziesz, ja przynajmniej takiego softu nie znam, natomiast są dodatki do przeglądarek (sam korzystam), które potrafią zautomatyzować proces dodawania stron np. AutoFill Forms Chrome i dla Firefoksa. Kwestia odpowiedniej konfiguracji i masz całkiem dobry pół-automat.

Reklama

O autorze

Mariusz Kołacz

Freelancer z ponad 10 letnim doświadczeniem, specjalizujący się w marketingu internetowym dla e-commerce. Prowadzi kompleksowe kampanie SEO, Google ADS, Facebook ADS dla małych i dużych przedsiębiorstw. Po godzinach bloguje na tematy związane z SEO i IT oraz zgłębia tajniki medycyny i parapsychologii.