Urządzenia mobilne

Jak przenieść zdjęcia na kartę pamięci?

oglądanie zdjęć na smartfonie

Brak wolnego miejsca w pamięci wewnętrznej smartfona to częsty problem, z którym borykają się użytkownicy tego typu urządzeń. Czy wiesz, że łatwo i szybko możesz powiększyć dostępność wolnych zasobów dyskowych bez konieczności kasowania plików? Wystarczy tylko przenieść największe z nich na kartę pamięci. Praktyka pokazuje, że największym obciążeniem dla pamięci są fotografie i nagrania wideo. Jak przenieść zdjęcia na kartę pamięci? Poniżej znajdziesz odpowiedź na to pytanie.

Obecnie nawet średniopółkowe smartfony są wyposażone w matryce o ogromnej rozdzielczości. Dla użytkowników to bardzo dobra informacja, bo duże zdjęcia można łatwo kadrować i powiększać do ogromnych formatów, bez istotnej szkody dla jakości. Rzecz w tym, że pojedynczy plik graficzny może „ważyć” nawet kilkadziesiąt MB. Gdy do dyspozycji mamy 16 lub 32 GB przestrzeni w pamięci wewnętrznej urządzenia, szybko przekonamy się, że to raczej skromne zasoby dyskowe. Na szczęście sporo smartfonów ma na wyposażeniu slot umożliwiający stosowanie kart microSD. Niepozorny nośnik może znacząco rozszerzyć pamięć telefonu, nawet o kilkaset GB. Nie zainstalujesz na nim gier i aplikacji, ale z powodzeniem wykorzystasz go jako magazyn plików i w ten sposób odciążysz zasoby pamięci wewnętrznej.

Przenoszenie zdjęć na kartę pamięci jest naprawdę łatwe

Żeby przenieść fotografie wykonane smartfonem na zewnętrzny nośnik, nie musisz instalować żadnych dodatkowych aplikacji. Wszystkie niezbędne narzędzia znajdziesz w systemie operacyjnym Android. Oczywiście, możesz pobrać dedykowane narzędzie z repozytorium Google Play, które uczyni ten proces jeszcze łatwiejszym.

Zanim jednak zabierzesz się za transferowanie zdjęć z pamięci wewnętrznej na kartę, warto zapamiętać cenną wskazówkę na przyszłość: oprogramowanie aparatu w smartfonach umożliwia wybór nośnika, na który mają trafiać zdjęcia. Oznacza to, że twoje fotografie mogą „z automatu” trafiać na kartę pamięci. Stosowne opcje znajdziesz w sekcji Ustawienia.

Jak przenieść zdjęcia na kartę microSD?

Do przenoszenia zdjęć wykorzystaj aplikację eksploratora plików. Właściwie każdy producent smartfonów instaluje takie narzędzie w swojej nakładce systemowej. Możesz też pobrać opcjonalny eksplorator ze Sklepu Play.

W pierwszej kolejności musisz odszukać katalog, w którym zapisywane są zdjęcia. Jeżeli nie zmieniłeś domyślnych ustawień aplikacji aparatu, fotografie trafiają do wewnętrznej pamięci współdzielonej, do folderu DCIM. Po otwarciu katalogu, wybierz folder Camera. Tam powinny znajdować się wszystkie zdjęcia, które wykonałeś aparatem urządzenia.

przeglądanie zdjęć na smartfonie

Teraz pozostaje ci zaznaczyć interesujące cię pliki (lub jeżeli chcesz przenieść całą zawartość katalogu – skorzystać z opcji Zaznacz wszystkie) i tapnąć wirtualny przycisk Przenieś. Otworzy się menu wyboru lokalizacji. Wybierz sekcję Karta SD, a następnie wskaż katalog, do którego mają trafić zaznaczone zdjęcia. Możesz też utworzyć i nazwać nowy folder plików. Po wskazaniu miejsca docelowego, potwierdź operację i gotowe. Przenoszenie rozpocznie się automatycznie.

Pamiętaj, zależnie od modelu karty (poszczególne nośniki różnią się szybkością odczytu i zapisu) i rozmiaru plików wybranych do przeniesienia, cała operacja może zająć kilka, kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt minut. Operacja może być realizowana w tle, więc w tym czasie nie ma żadnych przeciwwskazań przed normalnym korzystaniem ze smartfona, z zaznaczeniem, że to może dodatkowo wydłużyć czas niezbędny na realizację transferu zasobów i wpłynąć na stabilność działania urządzenia.

Warto zaznaczyć, że poszczególne kroki postępowania i nazwy katalogów mogą nieznacznie różnić się w przypadku poszczególnych modeli telefonów. Każdy producent stosuje własną nakładkę systemową, którą wyposaża w unikatowe narzędzia. Czynność ta jest jednak na tyle intuicyjna, że nawet te drobne różnice nie powinny znacząco wpłynąć na jej wykonanie. Pamiętaj, musisz tylko odnaleźć katalog ze zdjęciami, zaznaczyć poszczególne pliki i wybrać opcję przeniesienia ich do katalogu docelowego na karcie pamięci.

OTG – ostatnia deska ratunku?

Jeżeli smartfon nie posiada dedykowanego gniazda na kartę pamięci lub występuje problem z przeniesieniem zdjęć za pośrednictwem laptopa, pozostają inne rozwiązania. Współczesne smartfony zostały wyposażone w funkcje USB OTG (on the go), czyli funkcję, która umożliwia podłączenie do smartfona różnego typu urządzeń, w tym nośników wymiennych np. adapterów kart SD. Dzięki tej sprytnej funkcji, aby przenieść zdjęcia na kartę pamięci nie musimy łączyć smartfona z laptopem. Wystarczy podpiąć adapter do portu USB smartfona. W oknie eksploratora plików pojawi się dodatkowy nośnik, na który będzie można skopiować wybrane zdjęcia. Taka formuła sprawdza się wyśmienicie w przypadku przenoszenia zdjęć z iPhone. Sprawdzi się również na urządzeniach wyposażonych w system Android.

Pamiętaj jednak, że nie każde urządzenie obsługuje USB OTG, tak samo, jak nie każdy czytnik kart SD na USB (adapter) wspiera tę funkcję. Kupując adapter upewnij się u sprzedawcy, że będzie on zgodny z twoim smartfonem. Finalnie, pamiętaj o jeszcze jednej ważnej kwestii – systemie plików na karcie pamięci. Dla przykładu, system Android wspiera popularne formaty exFAT, FAT32. Unikaj zatem kart sformatowanych w systemie plików NTFS. Formatując kartę wybierz system, który jest uniwersalny i będzie kompatybilny z jak największą liczbą urządzeń. Pozwoli to uniknąć niespodzianek.

Jaki system plików wybrać formatując kartę pamięci lub pendrive do użytku z telefonem?

Decydując się na formatowanie pendrive lub karty microSD w celu jej użytkowania w telefonie, warto zastanowić się, jaki system plików wybrać, aby karta była kompatybilna z urządzeniem, a jednocześnie umożliwiała optymalne wykorzystanie swoich możliwości. Na rynku dostępne są różne typy kart pamięci, które mogą działać w oparciu o różnorodne systemy plików, takie jak FAT32, exFAT, NTFS czy HFS+. Wybór odpowiedniego systemu może wpłynąć na szybkość, wydajność i bezpieczeństwo przechowywanych danych. Dlatego przed przystąpieniem do formatowania warto przeanalizować kilka kwestii, aby podjąć świadomą decyzję.

Alternatywą dla omówionych wyżej systemów może być wybór jednego z systemów plików dedykowanych dla urządzeń opartych na Linuxie. Do tego typu systemów zaliczyć można ext2, ext3 lub ext4. Są one jednak rzadziej wspierane przez telewizory smart tv, kamery sportowe i najnowocześniejsze elementy wyposażenia samochodu.

Wybór systemu plików przede wszystkim musi być zgodny z systemem operacyjnym telefonu. FAT32 (File Allocation Table 32-bit) to jeden z najstarszych, ale jednocześnie najbardziej powszechnych systemów plików, wspieranych przez większość urządzeń. Chociaż FAT32 ma swoje ograniczenia – maksymalna pojemność partycji to 32 GB, a pojedynczy plik nie może przekroczyć rozmiaru 4 GB. Bezproblemowo działa z większością androidów oraz kamer sportowych. Z kolei ExFAT (Extended File Allocation Table), to rozwinięcie systemu FAT, które pozwala na obsługę większych pojedynczych plików.

O autorze

Mariusz Kołacz

Z zawodu mgr inż. informatyk, zwolennik nowoczesnych technologii i fan Nikoli Tesla. Prowadzi kilka blogów o tematyce technologicznej. Po godzinach lubi przeczytać dobrą książkę, pozwiedzać ciekawe miejsca w Polsce lub spędzić wolny czas na łonie natury.

Skomentuj

Kliknij tutaj aby skomentować

Korzystając z formularza, zgadzasz się na przechowywanie i przetwarzanie Twoich danych tj. Imienia i Nazwiska lub pseudonimu, adresu e-mail oraz innych danych, które wpiszesz w treści komentarza. Dodatkowe informacje znajdziesz w polityce prywatności.