fix na klawiaturze laptopa

Preferowana domena, błąd weryfikacji własności domeny

Podczas próby zmiany preferowanej domeny może dojść do błędów mówiących o braku weryfikacji własności domeny. W niniejszym poradniku dowiesz się jak szybko i skutecznie poradzić sobie z tym problemem.

Dlaczego należy określić preferowaną domenę?

Witryny www.twojadomena.pl oraz twojadomena.pl widziane są przez Google jako dwie różne strony. Określenie preferowanej domeny ma na celu poinformowanie Google, w jakiej formie linki do Twojej strony będą wyświetlane w wynikach wyszukiwania. Więcej informacji o tym znajdziesz w artykułach pomocy narzędzi dla webmasterów.

Ktoś może powiedzieć, a po co określać preferowaną domenę jak można zrobić przekierowanie 301 w pliku .htaccess z adresu www na bez www lub odwrotnie? Oczywiście bez względu na wprowadzone modyfikacje należy zrobić przekierowanie, jednakże wraz z tym należy określić preferencje wyświetlania linków w wyszukiwarce, nie tylko ze względów estetycznych, lecz również praktycznych. Przekierowanie 301 jasno mówi o adresie docelowym witryny, lecz nie ma tutaj odniesień do samego hiperłącza kierującego do niej.

Weryfikacja własności domeny

Zmiana ustawień preferowanej domeny powiedzie się tylko wtedy, gdy zweryfikujemy własność domeny. Weryfikacji podlegają obydwa adresy, zarówno www.twojadomena.pl jak również bez przedrostka www.

Aby dodać nową witrynę, przechodzimy na stronę główną Centrum dla webmasterów i wybieramy Dodaj witrynę. W oknie wprowadzamy adres strony z przedrostkiem WWW lub bez i klikamy Dalej.

Na ekranie Weryfikacja własności zobaczymy kilka opcji:

 • Dodaj rekord DNS do konfiguracji swojej domeny.
 • Dodaj metatag do strony głównej swojej witryny.
 • Prześlij plik HTML na swój serwer.
 • Link do Twojego konta usługi Google Analytics.

Opcja trzecia wydaje się najłatwiejsza, jest bez-ingerencyjna. Ostatnią metodę warto wybrać, kiedy mamy na stronie zainstalowany kod śledzenia Google Analytics. Należy jednak pamiętać, że proces weryfikacji tą metodą może zakończyć sie niepowodzeniem, gdy kod znajduje się poza sekcją head (poza częścią nagłówkową strony). Wybieramy taki rodzaj weryfikacji, który będzie nam najłatwiej zrealizować, po czym klikamy Weryfikuj. Po chwili w górnej części ekranu pojawi się informacja o stanie weryfikacji. W przypadku problemów proszę przeczytać FAQ Centrum dla webmasterów.

Zmiana preferowanej domeny

Po pomyślnej weryfikacji przystępujemy do zmiany preferowanej domeny. W pulpicie nawigacyjnym wybieramy Konfiguracja witryny => Ustawienia.

Na zakładce Ustawienia ogólne, w sekcji Preferowana domena ujrzymy trzy warianty:

 • Nie ustawiaj preferowanej domeny
 • Wyświetlaj adresy URL jako www.twojadomena.pl
 • Wyświetlaj adresy URL jako twojadomena.pl

Wskazujemy wersję adresu z www lub bez i akceptujemy ustawienia, klikamy Zapisz. Otrzymamy potwierdzenie zmiany ustawień.

O autorze

Mariusz Kołacz

Informatyką i nowymi technologiami zajmuje się od ponad 15 lat. Od 2008 roku moją drugą pasją jest marketing internetowy. Aktualnie prowadzę agencję reklamową, gdzie realizuję projekty z zakresu pozycjonowania i optymalizacji stron internetowych (SEO), reklamy na Facebooku i Google ADS (Google AdWords) oraz w zakresie optymalizacji konwersji w sklepach internetowych. Oprócz tego tworzę narzędzia SEO, piszę teksty, projektuję strony internetowe przyjazne SEO, w wolnych chwilach czytam literaturę z tematyki medycyny, parapsychologii.

6 komentarzy

Kliknij tutaj aby skomentować

 • denerwuje mnie to ponieważ muszę dla każdej domeny dodatkowo weryfikować ją z przedrostkiem www w ten sposób PA webmastera rozrasta się znacznie. Google powinno to zmienić lub podpiąć weryfikacje do jednej domeny. Znacie jakiś inny sposób to obejść?

  • Nie znam sposobu aby to obejść, strona z www i bez www to dla Google dwie różne witryny dlatego weryfikacja dotyczy obydwu wariantów.

 • Mam pytanie, na które od jakiegoś czasu nie mogę znaleźć sensownej odpowiedzi:
  Gdy wybiorę jako domenę kanoniczną np. wersję bez www, to czy po tej zmianie powinienem usunąć z centrum webmastera wersję strony w www.
  Nawet po ustanowieniu domeny kanonicznej strona niekanoniczna pokazuje jakieś statystyki wejść.
  Każda z wersji wyświetla trochę inne wyniki…

  Sprawa komplikuje się natomiast przy stronie z SSLem

  Wtedy na dobrą sprawę mamy 4 wersje domeny:
  hxtps://www.
  hxtps://
  hxtp://www.
  hxtp://

  Czy jest jakiś powód dla którego warto pozostawiać w panelu webmastera pozostałe 3 wersje domeny?

  • Google traktuje te dwa adresy odrębnie. Zarówno wersja z www jak i bez powinna zostać zweryfikowana (jest to pełna weryfikacja domeny). Co do kwestii szyfrowania https, na tę chwilę nie jestem w stanie udzielić Tobie konkretnej odpowiedzi.

 • Mam dziwny przypadek. 4 miesiące temu dodałem stronę do webmaster tools i została zweryfikowana…teraz nagle google uważa, że strona nie ma weryfikacji i tym samym odmawia mi dostępu. Do tej pory strona wyświetlała się na jako http;// , teraz jest jako www i dostęp zablokowany. Dodałem więc http;// i zweryfkowalem bez problemu, natomiast nie bardzo wiem jak zweryfikować tą na www.

  • Ostatnio wiele stron miało cofniętą weryfikację, też się z tym spotkałem, wystarczy ponownie zweryfikować witrynę i wszystko jest ok.
   Weryfikacja dla witryny z www i bez www wygląda tak samo.
   Czasem mogą być problemy z weryfikacją wersji nie-kanonicznej, aczkolwiek to przeważnie wina przekierowań na serwerze (ustawień w htaccess).