audyt

Audyt strony www – 3 darmowe narzędzia

Audyt strony internetowej zaczynamy od zebrania informacji o witrynie. Oczywiście samo zebranie danych nic nam nie da. Dane należy przeanalizować i wyciągnąć odpowiednie wnioski, które następnie należy zaprezentować w raporcie końcowym. Do automatyzacji procesu analizowania strony pod kątem SEO jest wiele programów. W tym artykule przedstawię moim zdaniem 3 najciekawsze darmowe desktopowe (Windows, Unix) aplikacje. Mowa o Visual SEO Studio, IIS Microsoft SEO Toolkit oraz Screaming Frog SEO Spider.

IIS Microsoft SEO Toolkit

Search Engine Optimization Toolkit to niewątpliwie jedno z najlepszych darmowych rozwiązań. Udostępniane jest w formie rozszerzenia dla serwera IIS. Dzięki narzędziu można przeanalizować dowolną stronę internetową pod kątem SEO, na wyjściu otrzymamy bardzo rozbudowany raport, z którego możemy dowiedzieć się między innymi o…

 • Błędach tagu kanonicznego (canonical URL errors),
 • Niepotrzebnych przekierowaniach,
 • Błędach w linkowaniu wewnętrznym,
 • Zbyt dużej ilości linków na stronach/podstronach,
 • Nagłówkach H1 (brak lub powielenie),
 • Rozmiarze skryptów JS, CSS,
 • Meta title, description, keywords (brak, powielenie, długość, uwagi na temat nazwy brandowej),
 • Niedziałających linkach,
 • Podstronach, które są wyłączone z indeksowania (blokada via noindex, robots.txt),
 • Błędach w kodzie witryny,
 • Braku alternatywnego opisu obrazków na stronach (alt).

Raport zawiera także szczegółowe dane, na jakich podstronach wykryto problemy, wszystko jest skategoryzowane i logicznie posegregowane. Niestety SEO Toolkit według mojej opinii jest jeszcze niedopracowanym narzędziem, czasem potrafi nawet wprowadzić zamieszanie.

Instalacja Microsoft SEO Toolkit

W pierwszej kolejności należy zainstalować serwer IIS (Internet Information Services). W systemie Windows 7 dokonamy tego poprzez Panel sterowania => Programy i funkcje => Włącz lub wyłącz funkcje systemu Windows => Internetowe usługi informacyjne.

Instalacja internetowych usług informacyjnych

Kolejną czynnością jest pobranie pliku instalacyjnego platformy Microsoft Web a konkretnie zestaw narzędzi do optymalizacji aparatu wyszukiwania czyli inaczej nasz IIS Seo Toolkit. Przechodzimy na stronę microsoft.com, schodzimy na sam dół witryny (pod przyciskiem Install this extension klikamy w additional downloads), znajdziemy linki do pobrania Seo Toolkit, wybieramy wersję odpowiadającą platformie x86 (system 32-bit) lub x64 (64-bit).

Uruchamiamy instalator i postępujemy zgodnie z jego zaleceniami.

Instalacja IIS seo Tolkit

Po zainstalowaniu przechodzimy do Panel sterowania => Narzędzia administracyjne => Menedżer internetowych usług informacyjnych (IIS). Ewentualnie Start => Uruchom => inetmgr. W sekcji Zarządzanie znajdziemy dodatkową ikonkę Search Engine Optimization.

Menedżer IIS

Wybieramy Create new analysis i konfigurujemy projekt. Nadajemy nazwę, ustawiamy punkt początkowy (startowy adres URL, zwykle jest to strona główna). W zaawansowanych ustawieniach możemy ograniczyć analizę do konkretnej liczby URL i skonfigurować dodatkowe opcje.

Analiza strony

Po zakończeniu pracy otrzymamy sporą dawkę informacji. Otrzymane dane musimy przeanalizować i wyciągnąć odpowiednie wnioski. Nie każdy wykryty błąd raportowany przez IIS SEO Toolkit jest prawidłowy, zdarzały mi się raporty, w których były wylistowane nieistniejące błędy, ale takie rzeczy mogą zostać stosunkowo łatwo wyłapane przez specjalistę seo.

Raport seo

Po kliknięciu w dany typ błędu np. The description is missing otworzy się okno z detalami.

Prezentacja danych jest nie za dobra, nie ma zbiorczych zestawień. Na niekorzyść narzędzia Microsoftu przemawia również ograniczona możliwość eksportu danych. SEO Toolkit jako narzędzie do szczegółowej analizy jak najbardziej daje radę, niestety przez formę prezentacji danych sporo czasu traci się na analizę danych.

Screaming Frog SEO Spider

Screaming Frog to bardzo zaawansowany program do zbierania różnego typu danych o witrynie, między innymi:

 • Meta tagi Title, Description, Keywords (wraz z liczbą znaków) plus zawartość nagłówków H1, H2, Hn… wraz z ich długością,
 • Dyrektywy robots, zawartość meta refresh,
 • Status serwera, błędy 40x, 50x (raportuje też przekierowania 30x),
 • Statystyki jak rozmiar dokumentu, liczba słów,
 • Liczba linków na podstronie podzielona na wewnętrzne, wychodzące, wewnętrzne kierujące do danej podstrony, poziom głębokości URL, adres kanoniczny,
 • Hash Md5, który określa stopień pokrewieństwa podstron (Duplicate Content),
 • W widoku szczegółowym (po zaznaczeniu danego rekordu) wylistowanie typu zasobu, anchor tekstu, tekstu alternatywnego (alt), atrybutu nofollow odsyłaczy (klasyfikacja true/false).

Screaming Frog

Wszystkie dane są ładnie posegregowane, rozbudowane opcje eksportu. Program w wersji darmowej ma kilka ograniczeń, zablokowany zapis projektu, mocno uszczuplone możliwości konfiguracji oraz analiza dotyczy pierwszych 500 odnalezionych URLi (choć to ograniczenie i tak da się ominąć). Niestety autor nie ustrzegł się paru błędów, wersja 2.20 posiada pewne bugi, które czasem potrafią nieźle wkurzyć użytkownika, ale to normalne, w końcu programista też człowiek i może popełnić tu i ówdzie błąd.

Jako że, aplikacja została napisana w języku Java, można z niej skorzystać na praktycznie każdej platformie: Windows, MAC, Unix (paczka DEB dla Debian, Ubuntu). Sofcik do pobrania ze strony producenta.

Visual SEO Studio

Kolejny soft który zaprezentuję to Visual SEO Studio. Aplikacja ciesząca się coraz większą popularnością. Aktualny status programu to Free Beta, zatem mogą wystąpić bugi. W przyszłości soft zapewne zmieni swoje oblicze na bardziej komercyjne.

Visual SEO Studio

Aplikacja oferuje kompleksową analizę seo, dostaniemy sporo ciekawych informacji, które możemy wykorzystać do opracowania audytu strony. Dostarcza jeszcze bardziej szczegółowych informacji aniżeli IIS Seo Toolkit. Prezentacja danych jest nieco lepsza, do dyspozycji mamy trzy typy widoku: Crawl View, Index View oraz Tabular View. Niestety rozkład okien nie jest najlepszy, na mniejszych monitorach będą problemy z ogarnięciem wszystkiego. Pozyskane dane można eksportować do Excela (XLSX) bądź CSV.

Oprócz popularnych SEO statystyk aplikacja pozwala na wykonanie zrzutu ekranu wybranej strony/podstrony (u mnie ta funkcja nie chce działać!), przy pomocy Visual SEO Studio stworzymy też sitemapę. To co mnie najbardziej wkurza w tym programie to fakt, iż nie za dobrze radzi sobie z polskimi znakami (od autora narzędzia Federico Sasso dowiedziałem się, że w kolejnej wersji wszystkie problemy z polskimi znakami mają być naprawione). Kolejnym mankamentem jest bardzo wolne zbieranie informacji – w porównaniu do SEO Froga, Visual SEO Studio to straszny żółw.

Program w założeniu ma być kompleksowym narzędziem do analizy SEO strony, jednakże do perfekcji jeszcze daleka droga, soft umieszczam w niniejszym zestawieniu, albowiem oferuje całkiem dobry poziom i na tę chwilę jest jeszcze darmowy. Program pobierzecie ze strony visual-seo.com.

Wymieniłem trzy najciekawsze darmowe rozwiązania, które wspomagają proces przygotowywania audytu strony, doskonale nadają się do audytu seo sklepu internetowego, wizytówki firmowej czy też bloga. Zaprezentowane aplikacje skupiają się na czynnikach on-site – zbieranie informacji o stronie, na podstawie których specjalista (człowiek znający się na SEO) będzie mógł opracować wytyczne do optymalizacji strony WWW. Oczywiście do wykonania pełnego audytu potrzebne są dodatkowe dane i narzędzia. Zaprezentowane aplikacje to moim zdaniem podstawa przy analizie każdej strony.

28 komentarzy

Kliknij tutaj aby skomentować

  • SEO Froga używałem intensywnie kilka dni temu i zero problemów, także usterki szukać należy po stronie serwera WWW, połączenia z internetem (dostawca), bądź też to kwestia konfiguracji systemu operacyjnego lub oprogramowania np. firewall, albo też routera (jeśli korzystasz z firewalla sprzętowego).

 • Bardzo przydatne narzędzia dla osób nie posiadających płatnego software. Z pewnością przyśpiesza pracę nad analizą strony pod kątem SEO jednak brakuje mi tu opcji sprawdzania poprawności kodu html/xhtml i css.

 • Ekspertem od SEO to nie jestem, ale za pomocą Microsoft SEO Toolkit mogę w prosty i wygodny sposób sprawdzić co jeszcze trzeba na stronie poprawić, aby była SEO-Friendly. Fajną sprawą jest wsparcie nie tylko Binga, ale i Google co na pewno przemawia za tym oprogramowaniem. Dla blogów WordPress nie jest to aż tak niezbędne jak dla sklepów internetowych, ale mimo wszystko dbajmy o optymalizację.

 • Idealnie mam zajęcie na cały wieczór. Zastanawiam się czy tak naprawdę świeżo upieczonej stronie postawionej na WordPressie potrzebny jest szeroki audyt, przedstawionymi programami powyżej? Podobno “content is the king” czyli jeśli dobrze zrozumiałem wszystkich “guru” światowych e-biznesów, lepiej napisać konkretny art na jakiś temat niż zajmować się technicznymi aspektami bloga?

  • @Jędrzej Mikus, sprawdzanie poprawności kodu również jest zaimplementowane zarówno w Seo Toolkit jak i VSS, także można zrobić audyt pod kątem walidacji kodu HTML.

   @Michał, zarówno jedno jak i drugie jest istotne. Z konkurencją będziesz miał trudniej wygrać, jeśli ich witryna będzie lepiej zoptymalizowana od Twojej. W przypadku braku treści narażasz się na sankcje ze strony algorytmu Panda.

 • @Mariusz Kołacz – wybacz, nie zauważyłem tego, mój błąd 🙂

  Co do treści, a spraw technicznych – moim zdaniem optymalizacja to jedno, a brabranie się w kodzie aby było 0 ostrzeżeń i błędów W3C to drugie bo część błędów jest naprawdę niczym w porównaniu do braku dobrej treści, której powinno być dużo gdzie każdy artykuł będzie wyczerpywać temat.

  Zbytnie patrzenie na kwestie techniczną i ulepszanie kończy się na html/text ratio na poziomie 10%.

  • Walidacja kodu jest istotna, czasem tak jest pogmatwane, że robot Google może mieć problemy z poruszaniem się po stronie, jednakże ważniejszym czynnikiem jak wspominasz jest treść, albowiem przy jej braku (lub niskiej jakości czyt. powielonej treści) możemy dostać po tyłku od Pandy. Ja osobiście do walidacji aż takiej dużej wagi nie przykładam, jeśli tylko Google bot nie ma problemów w indeksacji, to nie przejmuje się drobnymi błędami.

 • Hmm, screaming frog się przydaje.

  Co do zestawienia akurat na reddit widzę program który by się tu wpasował.

  pl.reddit.com/r/SEO/comments/1m9imv/free_seo_audit_software_you_can_see_at_a_glance/

 • Mogę również polecić narzędzie “WebSite Audytor” z pakietu SEO Power Suite… 😉 Ogólnie jeszcze korzystam z Frog,a i tez jest jak najbardziej ok. 🙂

  • Dzięki markos, nie znałem, musi być świeży na rynku. Przetestuje go i jeśli będzie wart opisania popełnię wpis o nim ale raczej w oddzielnym artykule.

   Co do Website Audytora to on jest w wersji darmowej mocno limitowany, także ja osobiście nie uważam go za zbyt dobry wybór. Z tego co pamiętam tam nie można zapisać projektu ani zrobić eksportu chyba że coś się zmieniło?

 • IIS SEO Toolkit rządzi wśród darmowych narzędzi. Dziwi mnie, że jest tam mało popularny, a nawet mało znany u nas w Polsce.

 • Skłaniam się za Visual SEO Studio, ciekawe, czy tj. jest to program popularny tak też jest dobry.
  Na pewno ważne jest właściwe wnioskowanie, ponieważ żadene program tego za nas nie zrobi, przedstawi tylko dane, z którymi my powinniśmy zrobić coś, co sprawi, że wyniki zmienią się na lepsze.

 • Jędrzej Mikus walidacje kodu możesz zrobić za pomocą w3c org, który jest dostępny online więc nie ma problemu. Website Auditor nawet w płatnej wersji nie pozwala na export danych dopiero w najbardziej wypasionej wersji najdroższej pozwala wyeksportować dane do tego nie uważam, że jest wart swojej ceny.

 • Nice set of tools iv’e never heard of the Microsoft SEO tool will have to check it out, and good to see it’s a free download.

 • Z Froga i Microsoft SEO Toolkit stosunkowo często korzystam i bardzo przydają się przy analizie tego, co jeszcze można by było poprawiać na swoich stronach. Ostatniego narzędzia do tej pory nie znałem, ale z chęcią przetestuję. Dziwne jest trochę, że mało osób poleca darmowe softy SEO i chyba jesteś jednym z nielicznych osób w branży, który wyszukuje i prezentuje genialne, darmowe perełki 🙂

  • Dziwne jest trochę, że mało osób poleca darmowe softy SEO

   Też to zauważyłem dlatego powstała taka a nie inna formuła bloga. Poza tym od dawna zajmowałem się testowaniem i opisywaniem oprogramowania, jeszcze za czasów redakcyjnych w HotFix.pl

 • Fajnie, że wyszedłeś z taką inicjatywą, bo dzięki darmowemu oprogramowaniu można znacząco obniżyć koszty działalności, zwłaszcza w fazie wejścia na rynek, kiedy to są głównie koszty, a przychody dopiero pojawiają się z czasem. Jak dla mnie bomba i czekam z niecierpliwością na kolejne nowości 😉

 • Nie wiedziałem, że takie narzędzia w ogóle istnieją. Dzięki za informację, instaluję i przechodzę do testów swoich serwisów. Techformator dodaje do ulubionych i poproszę o więcej SEO narzędzi.

  • Po przesiadce z Windows 8.1 jeszcze nie instalowałem 🙂
   Sprawdziłem, aktualnie na 10-tce nie mogę zainstalować IIS, pisze konkretnie… IIS Version 7.0 or greater is required to install IIS Search Engine Optimization Toolkit 1.0. Sprawdzę w czym rzecz bo u mnie IIS jest zainstalowany, a mimo to daje mi takie info. Jak będę coś więcej wiedział dam znać.

 • Visual SEO Studio, jakoś tak szukałem czegoś dzisiaj, bez Froga, coś Xenu mnie zawiodło i znalazłem Visuala. Z tego co patrzyłem to sam tłumaczyłeś wersję polską, a wnioskuje to z faktu, że program sugeruje mi “początkowy URL (np. https://techformator.pl)”. Troszeczkę zaskoczyło mnie tłumaczenie polskie, bo zobaczyłem na wstępie “Zaindeksuj stronę”, po czym pytam siebie ,”Gdzie ja jestem?”, no ale szybkie kojarzenie sugerowanego URLa, pomogło mi odpowiedzieć samemu sobie, że coś jest nie tak z wersją językową. Taka drobna sugestia na marginesie jak masz wpływ na to co się tam znajduje, poza tym, tak szczerze to cenię twoją pracę włożoną w recenzję tego typu softów. Hej i daj sobie spokój z Sebastianem:)

  • Kamil, moje tłumaczenie VSS zostało bardzo wysoko ocenione przez osoby pracujące nad projektem, więc wyluzuj. Zaindeksuj stronę to jest Crawl site, w polskim nie ma dopasowanego odpowiednika i tłumaczenie było najbardziej odpowiednie ze wszystkich propozycji jakie przedstawiłem, ale jeśli Ciebie akurat to uwiera że to jest Zaindeksuj a nie np. Przeskanuj lub inne mniej śmieszne bądź poważne tłumaczenie to daję info – Ty też możesz wnieść swój wkład w rozwój programu i tłumaczenia, sugeruję wszelkie uwagi zgłaszać bezpośrednio do twórcy aplikacji.
   Co do tego Pana, Sebastian Miśniakiewicz to człowiek który wszystkim wszystkiego zazdrości, bo sam nie potrafi ani zrobić programu, ani porządnego audytu czy case’u, ani też zaangażować się bezinteresownie w pomoc innym, więc ja takimi “papierowymi ludźmi” nie zajmuje się więcej, bo to szkoda mojego czasu, który mógłbym poświęcić choćby na napisanie kolejnych recenzji aplikacji SEO 😉 Do Sebastiana Miśniakiewicza pasuje idealnie stare polskie przysłowie – “Krowa która dużo muczy mało mleka daje” i to w jego przypadku sprawdza się idelnie, ale nie ma sensu wracać do tego Pana, bo nie zasługuje na poświęcanie ani grama czasu.

   Dzięki za komentarz i jak masz jakieś uwagi, propozycje to śmiało pisz do autora oprogramowania, bo co 2 głowy to nie jedna, a aktualne tłumaczenie odzwierciedla moją interpretację funkcji oprogramowania i bardzo często funkcje nie były tłumaczone dosłownie, tylko tak by były łatwo zrozumiane przez począkujących użytkowników softu.

   Pozdrawiam!

 • Ja do tworzenia audytu wykorzystywałem ostatnio metodologię znaleziona tutaj.
  Co prawda zajelo mi to sporo czasu, bo jest rozbudowana ale bardzo konkretna i szczegółowa

Reklama

O autorze

Mariusz Kołacz

Freelancer z ponad 10 letnim doświadczeniem, specjalizujący się w marketingu internetowym dla e-commerce. Prowadzi kompleksowe kampanie SEO, Google ADS, Facebook ADS dla małych i dużych przedsiębiorstw. Po godzinach bloguje na tematy związane z SEO i IT oraz zgłębia tajniki medycyny i parapsychologii.