kobieta i laptop - research seo

Darmowy program do pozyskiwania i analizy linków przychodzących

Po blisko 4 miesiącach przerwy w pisaniu wracam i od razu przedstawiam kolejny darmowy SEO sofcik – tym razem znajdujący zastosowanie podczas analiz profilu linków. Mowa o aplikacji SWAT czyli SEO Web Analysis Toolset. Program jest na tyle interesujący, że postanowiłem zaprezentować go na łamach bloga. SWAT to tak w rzeczywistości zestaw kilku narzędzi – Back Link Checker oraz Google Webmaster Tools Exporter w skrócie GWT Exporter, a w przyszłości także Website Crawler.

Seo web analysis toolset

Back Link Checker pomaga w analizach linków przychodzących, dzięki GWT Exporter można szybko pobrać dla wybranej domeny, między innymi zestaw backlinków z Google Webmaster Tools oraz inne dane pomocne w analizie stanu witryny.

Google Webmaster Tools Exporter

Jak widzimy na powyższym zrzucie, oprócz linków program daje możliwość pobrania raportów wyszukiwane hasła, najczęstsze zapytania, najpopularniejsze strony, a nawet dane z wykresów. Niestety sofcik nie potrafi pobrać danych z sekcji najnowsze linki, generuje jedynie plik CSV z wszystkimi linkami – ale dobre i to 😉

Na szczególną uwagę zasługuje funkcja, która pozwala pobrać z konta Googl Webmaster Tools dane dla wszystkich podpiętych domen za jednym zamachem. Czasem trzeba wykonać szczegółowe analizy dla kilku/kilkunastu projektów, dzięki takiej opcji z pewnością oszczędzimy czas na pobieraniu danych.

Back link checker - importing

Kolejne narzędzie wchodzące w skład SWAT to Back Link Checker. Po wprowadzeniu adresu analizowanej domeny naszym oczom ukaże się miły dla oka interfejs, gdzie znajdziemy opcje importu backlinków z takich narzędzi jak Google Webmaster Tools, Bing Webmaster Tools, Majestic SEO (Fresh Index i Historic), Raven (Fresh/Historic), SEOMoz Open Site Explorer, CognitiveSEO. Back Link Checker posiada również funkcję usuwającą podczas importu zduplikowane linki (nie korzystałem z tej opcji podczas testów).

Po wczytaniu linków do narzędzia automatycznie rozpoczyna się proces zbierania danych.

Back link checker - domains

W raportach znajdziemy sporo danych, aczkolwiek część z nich jest bezużyteczna w analizach profilu linków. Dane zostały rozlokowane na 4 zakładkach: Domains, Pages, Links, Destinations.

 • Domains – dane z podziałem na domeny.
 • Pages oraz Links – klasyczny widok z podglądem na konkretne miejsca docelowe.
 • Destinations – strony docelowe do których prowadzą backlinki.

Przykładowe informacje w raportach:

 • PageRank domeny,
 • Typ odsyłacza (dofollow/nofollow),
 • Moz Domain Authority, AC Rank,
 • IP i klasa adresowa,
 • Title podstrony, na której znajduje się link,
 • Informacja czy link jest aktywny/uszkodzony (broken),
 • Anchor text odnalezionego odsyłacza,
 • Liczba linków wychodzących z podstrony,
 • Liczba wszystkich odnalezionych backlinków na danej podstronie.

Bardzo ciekawie rozwiązane opcje filtrowania danych, które dostępne są po kliknięciu w nagłowek kolumny. To co mnie wkurza, to rozciąganie grida na całą formę z auto-dopasowaniem szerokości kolumn, przez co nie idzie normalnie odczytać nagłówków kolumn (mowa o zakładce Pages). Idzie się przyzwyczaić, o ile często będziemy używać softu.

Back link checker - Pages

Można łatwo zmieniać pozycje kolumn, z kolei klikając prawym przyciskiem myszy na nagłówku dostajemy się do menu kontekstowego, z którego możemy wybrać które kolumny mają być wyświetlane, w menu znajdziemy także standardowe funkcje jak na taką aplikację – sortowanie, grupowanie według danej kolumny. Autor softu bardzo dobrze tę kwestię rozwiązał.

Po ukończeniu analizy wszystkie dane można zapisać do pliku projektu (Importable CSV) albo wyeksportować do CSV lub Excel XML.

Bez wątpienia, aplikacja może być przydatna w analizach profilu linków (również w audytach SEO), jej funkcjonalność i sposób prezentacji danych zasługuje na pochwałę (z drobnymi bugami). Twórca SWAT jeśli chce myśleć o konkurowaniu z niekwestionowanym liderem w tym segmencie – SEO Odkurzaczem, musi jeszcze sporo rzeczy udoskonalić, głównie rozszerzyć liczbę danych, które są użyteczne podczas oceny szkodliwości linków. Aplikację warto przetestować, tym bardziej że jest dostępna za FREE.

Download: websiteadvantage.com.au

22 komentarze

Kliknij tutaj aby skomentować

 • Genialne! A SEO Odkurzacz niestety z tymi pakietami nieco przesadził….ceny dosyć wysokie się zrobiły i nie jestem pewien czy model nastawiony na wypompowanie kasy z klientów ile się da jest dobrym pomysłem.

  • Pakiety w seo odkurzaczu według mnie są rozsądne cenowo (w porównaniu do cen innych narzędzi) i dostosowane do różnej grupy klientów. Pakiety też nie są abonamentowe tylko raz płacisz i masz.

 • @Łukasz: Pewnie jestem nieobiektywny w tym temacie, ale po kilku miesiącach od wprowadzenia pakietów uważam, że to był dobry krok. Opłaty wciąż są jednorazowe, a nie w postaci abonamentu. Program nie podrożał (a nawet odrobinę potaniał) dla tych, którzy analizują do 2 domen miesięcznie. Czego więcej potrzebuje ktoś kto dba o własną stronę firmową lub potrzebuje raz na jakiś czas wyciągnąć domenę z filtra?
  Jeśli ktoś ma większe potrzeby (np. odfiltrowuje kilkanaście-kilkadziesiąt domen miesięcznie albo prowadzi agencję), to zapłaci więcej (według potrzeb), ale i tak jednorazowy koszt w postaci zakupu narzędzia jest dla niego nieistotny.
  Moim zdaniem to lepsze rozwiązanie niż arbitralne podniesienie ceny programu do wartości “uśrednionej” dla wszystkich. 🙂

  Mariusz, dzięki za przedstawienie narzędzia, zapoznam się w wolnej chwili i zobaczę, czy można coś ciekawego “podpatrzeć” do SEO-Odkurzacza. 🙂

 • długo trwała ta cisza na blogu 🙂 no ale zapewne opłaciło się czekać. Zabieram się za testowanie 🙂

 • Trzeba było brać Odkurzacza jak był po naście złociszy 😉
  A ten sofcik potestuję w następnym tygodniu, dzięki za cynk.

  • @Killass, wkrótce pojawią się kolejne ciekawe aplikacje, które nie były wcześniej prezentowane na żadnym polskim blogu seo 😉

 • U mnie coś nie działa ten soft. Wchodzę w GWT pobieram .csv próbuję importować i wyskakuje error:
  “Exception
  The given key was not present in the dictionary.
  Source: mscorlib
  at System.Collections.Generic.Dictionary`2.get_Item(TKey key)
  at WebSiteAdvantage.WebTools.BackLinks.BackLinkDomainCollection.ImportFromBackLinkChecker(String fileName, BackLinkProject project)
  at WebSiteAdvantage.WebTools.Forms.Dx.XtraFormBackLinkChecker.backgroundWorkerImportCSV_DoWork(Object sender, DoWorkEventArgs e)

  Z plikiem z Majesticseo jest to samo: Failed

  • Na Windows 7/8 import działa bez zarzutu, programu nie testowałem na innych systemach.
   Zgłoś problem na forum podając szczegółowe dane o problemie plus.google.com/communities/101419911640677902414

 • BackLinkChecker od niedawna używany przeze mnie do audytów.
  Co do GWT Exporter to chciałbym się dowiedzieć o długości pobierania danych. Jeszcze z niego nie korzystałem.

  • GWT Exporter bardzo sprawnie pobiera dane, ale nie mierzyłem czasu także dokładnie nie powiem ile to trwało, musisz sam sprawdzić.

 • Od dawna czytam Twojego bloga i korzystam z przedstawianych programów, ogólnie masa pożytecznych informacji w jednym miejscu.

 • A do komercyjnych zastosowań tez jest free? Czy musze go instalować aby to sprawdzić? Chodzi mi o wykorzystanie go w firmie.

  • Dobre pytanie gielo, na stronie autora nie widzę wzmianki o typie licencji, gość pisze tylko że soft jest za free i jak coś można złożyć dotację na jego rozwój. Zapytam go.

  • @gielo,
   aktualna wersja SWAT posiada licencje – “free for commercial and personal use” – oficjalne info od autora.
   W przyszłości planowane jest wprowadzenie płatnej wersji.

Reklama

O autorze

Mariusz Kołacz

Freelancer z ponad 10 letnim doświadczeniem, specjalizujący się w marketingu internetowym dla e-commerce. Prowadzi kompleksowe kampanie SEO, Google ADS, Facebook ADS dla małych i dużych przedsiębiorstw. Po godzinach bloguje na tematy związane z SEO i IT oraz zgłębia tajniki medycyny i parapsychologii.