Oprogramowanie

Kopiowanie plików między 2 serwerami FTP

serwer ftp

Kopiowanie plików miedzy serwerami FTP – pozornie bardzo prosta czynność, jednak okazuje się, iż wiele programów, nawet komercyjnych ma z tym spore problemy. Czym można przeprowadzić tę operację i w jaki sposób tego dokonać? W tym artykule przedstawię darmową aplikację, która świetnie radzi sobie z przenoszeniem plików między 2 serwerami FTP.

muCommander to program na licencji GPL, w pełni darmowy, wieloplatformowy (napisany w języku Java) menedżer plików. Współpracuje z praktycznie każdą platformą, na której zainstalujemy środowisko uruchomieniowe JRE (Windows, Linux, Mac OS X i inne).

Program oferuje wiele funkcji, do najważniejszych zaliczymy:

  • Możliwość łączenia się ze zdalnymi zasobami, obsługa protokołów FTP, SFTP, SMB, NFS, HTTP, Amazon S3, Hadoop HDFS, Bonjour.
  • Kopiowanie, przenoszenie, zmiana nazwy plików, tworzenie i/lub usuwanie katalogów, modyfikacja uprawnień, wysyłanie plików pocztą e-mail.
  • Przeglądanie, tworzenie i dekompresja plików w formatach ZIP, RAR, 7z, TAR, GZip, BZip2, ISO/NRG, AR/Deb, LST. Pliki ZIP można modyfikować „w locie” bez konieczności dekompresji archiwum.
  • Obsługa zakładek, możliwość, skróty klawiaturowe, obsługa skórek.
  • Dzielenie/łączenie plików, zmiana nazw plików w trybie wsadowym, porównywanie katalogów, łatwe kopiowanie/przenoszenie plików między serwerami.
  • Program dostępny w języku polskim.

muCommander jako jeden z nielicznych darmowych programów posiada pełne wsparcie dla kopiowania/przenoszenia plików miedzy serwerami FTP, pod tym kątem jest nawet lepszy od komercyjnego Total Commandera.

Kopiowanie, przenoszenie plików między serwerami FTP

Procedura kopiowania plików między serwerami nie jest skomplikowana. Obok paska adresu danego panelu mamy wyświetloną nazwę bieżącego katalogu, pod tą nazwą kryje się menu szybkiego łączenia, w przykładzie oznaczone jako „kolmar”.

muCommander

W kreatorze połączenia wprowadzamy dane dostępowe, nazwę użytkownika, nazwę serwera, hasło i klikamy Połącz.

Połącz z FTP

Po kilku sekundach w oknie muCommander pojawi się zawartość zdalnego katalogu. Przechodzimy do drugiego panelu i powtarzamy wszystkie czynności.

Aby skopiować dany plik wystarczy przeciągnąć go do sąsiedniego panelu, pojawi się okno z informacją o postępie kopiowania. Można w nim określić ograniczenie przepustowości.

Kopiowanie plików z FTP do FTP

Jeśli spojrzymy na całokształt funkcjonalności, muCommander nie może się równać z takimi menedżerami jak Unreal Commander czy Total Commander, które obsługują dodatkowe rozszerzenia WCX, mimo to stanowi ciekawą alternatywę. Dla mniej wymagających użytkowników będzie idealnym rozwiązaniem.

O autorze

Mariusz Kołacz

Z zawodu mgr inż. informatyk, zwolennik nowoczesnych technologii i fan Nikoli Tesla. Prowadzi kilka blogów o tematyce technologicznej. Po godzinach lubi przeczytać dobrą książkę, pozwiedzać ciekawe miejsca w Polsce lub spędzić wolny czas na łonie natury.

9 komentarzy

  • Wolę serwery z ssh, na nich dużo prościej można takie rzeczy robić. csp -P [port] [plik/katalog] user@serwer:scieżka-zdalny i enter ;-]

  • Ten program nie kopiuje pomiędzy dwoma serwerami ftp lecz w systemie serwer_ftp1->twój_komp->serwer_ftp2. Niestety protokół FXP jest powyłączany na wszystkich hostingach jakie znam 🙁

  • Do Wojtek: Czyli nie ma szans, żeby z ftp na ftp cos przesłać ? Musi byś protkół FXP tak ? Nie znam sie zabardzo, dlatego pytam.

    • stosowanie tego rozwiązania jest bardzo niebezpieczne dla serwera ftp (exploity). Dlatego FXP na hostingach jest zawsze wyłączany

  • @badronin, gdyby nie było szans, nie opisywałbym tej metody 😉
    Sprawdzone wielokrotnie w praktyce i bez większych problemów można przenosić pliki między serwerami.
    Takiej funkcjonalności nie ma nawet komercyjny Total Commander, gdzie podczas próby przeniesienia plików występuje błąd. Podobnie jest z innym menedżerem plików Unreal Commander, też nie daje rady.

    • Mariuszu nie kwestionuję przecież Twojego wpisu. Dodałem tylko adnotację, że pliki przesyłane w opisany przez Ciebie sposób „przelatują” przez nasz domowy komputer. W związku z tym maksymalna prędkość transferu jest równa naszemu domowemu uplinkowi a nie wielomegabitowym łączom dwóch hostingów pomiędzy którymi przesuwamy pliki.
      Jeżeli znasz hostingi, które mają włączony protokół FXP – podaj je. To będzie bardzo ciekawe info. Ja niestety żadnych nie znalazłem.

    • @Wojtek, odnosiłem się do wcześniejszego zapytania, które sugerowało, że ta metoda nie działa, przecież gdyby tak było nie powstałby niniejszy poradnik…

      Darmowych hostów z FXP nie znam, przyznam się nawet, że nie testowałem żadnego z mojej listy 120 hostingów pod tym kątem.

  • Nie prościej używać FlashFXP? 🙂 Co prawda komercyjny, ale sprawdza się od lat. Sam wykrywa tryb FXP i jeśli to możliwe, to „przewala” pliki nawet między dwoma 1Gbit eftepekami!

    • To jest metoda z wykorzystaniem darmowego programu, jeśli ktoś ma za dużo kasy i nie wie co z nią zrobić, może sobie kupić kolejny komercyjny program do kolekcji.

Kliknij tutaj aby skomentować