windows desktop

Zapis i odtworzenie układu ikon Pulpitu

Często po zmianie rozdzielczości ekranu dochodzi do rozrzucenia ikon po całym Pulpicie. Jak zabezpieczyć się przed tym? System Windows domyślnie nie jest wyposażony w żadne narzędzia, które przywróciłyby poprzedni stan. Aż włos się jeży na głowie, gdy pomyślimy, że mamy w perspektywie jedynie ręczne odbudowanie układu. Na szczęście istnieją programy, dzięki którym bez większego wysiłku przywrócimy dawny wygląd Pulpitu.

Jednym z takich programów jest DesktopOK, który współpracuje z wszystkimi wersjami Windows, począwszy od Windows 98, a skończywszy na Windows 7 (obsługiwane są zarówno wersje 32, jak i 64-bitowe).

DesktopOK nie wymaga instalacji. Pobrane archiwum rozpakowujemy dowolnym archiwizatorem. Zaraz po uruchomieniu, program powita nas niemieckojęzycznym interfejsem.

DesktopOK, język niemiecki

Aby zmienić język z menu wybieramy DesktopOK => Sprache => English. Alternatywnie można tego dokonać poprzez ikonkę flagi, znajdującej się w lewej dolnej części okna programu.

DesktopOK – opis programu

Różnorodność opcji powoduje, iż DesktopOK jest jednym z najbardziej zaawansowanych programów tego typu. Interfejs programu jest intuicyjny, użytkownicy nie powinni mieć problemów z obsługą programu, mimo to opiszę wszystkie kluczowe opcje programu.

DesktopOK - okno główne

DesktopOK

 • Save/Load Icon’s Layout – zapisuje/wczytuje układ ikon.
 • Icon’s Layout save as *.dok – zapisuje układ do pliku z rozszerzeniem dok.
 • Icon’s Layout load from *.dok – wczytuje układ z pliku w formacie dok.
 • *.dok Save Options – zaawansowane opcje dotyczące zapisu informacji o układzie ikon. Można ustalić rodzaj zapisywanych danych jak godzina, czas, rozdzielczość etc.
 • Minimize to tray – minimalizuje program do zasobnika systemowego.
 • Minimize to tray if Close [ALT+F4] – minimalizuje okno, gdy wciśniemy kombinację klawiszy ALT+F4.
 • Language – pozwala zmienić język interfejsu.
 • Exit – zamyka aplikację.

Tools

 • Windows – pozwala zarządzać aktywnymi oknami.
 • Icon Hiding – ukrywa ikony Pulpitu. Można szczegółowo określić, w którym momencie następuje ukrycie.

Options

 • Save options – zaawansowana konfiguracja zapisu, edycja ustawień programu.
 • Auto-Save – funkcja automatycznie zapisująca układ ikon co zadaną ilość minut/godzin lub podczas uruchamiania/zamykania systemu.
 • Save by Windows Shutdown – zapis układu ikon podczas każdego zamknięcia systemu.
 • Restore by Windows Startup – podczas uruchamiania przywraca ostatni dobry znany układ.
 • Restore from a selected layout (list view) – przywraca ustawienia ze zdefiniowanej listy układów.
 • Always start minimized (To Tray) – program tuż po uruchomieniu zostaje zminimalizowany do paska zadań.
 • Start DesktopOK with Windows – -uruchomienie programu wraz ze startem Windows.

Pokrótce wyjaśniliśmy sobie poszczególne opcje programu. Po szczegóły zapraszam do dokumentacji DesktopOK. Teraz przejdziemy do konkretów, czyli zapisu i przywrócenia układu ikon.

Zapisywanie i przywracanie układu ikon

W głównym oknie programu mamy ikony: Restore, Save, Delete. Bieżący układ można zapisać klikając Save. Na liście Icon-Layout pojawi się nowy wpis.

Przywracanie układu ikon w DesktopOK

Nazwę wpisu można dowolnie modyfikować, wystarczy zaznaczyć pozycję i kliknąć na niej lewym przyciskiem myszy lub wskazać opcję ab|, znajdującą się tuż obok funkcji Delete (usuwającej z listy dany układ).

Przywracanie odbywa się poprzez zaznaczenie danego układu i wybranie opcji Restore. Jak widać podstawowa obsługa programu nie jest skomplikowana.

Jedyną wadą aplikacji jest brak polskiego interfejsu i fakt, że tuż po uruchomieniu aplikacja wita nas w języku niemieckim, co dla niektórych użytkowników może stanowić sporą przeszkodę w dalszym korzystaniu z aplikacji. Zapraszam do przetestowania aplikacji.

O autorze

Mariusz Kołacz

Informatyką i nowymi technologiami zajmuje się od ponad 15 lat. Od 2008 roku moją drugą pasją jest marketing internetowy. Aktualnie prowadzę agencję reklamową, gdzie realizuję projekty z zakresu pozycjonowania i optymalizacji stron internetowych (SEO), reklamy na Facebooku i Google ADS (Google AdWords) oraz w zakresie optymalizacji konwersji w sklepach internetowych. Oprócz tego tworzę narzędzia SEO, piszę teksty, projektuję strony internetowe przyjazne SEO, w wolnych chwilach czytam literaturę z tematyki medycyny, parapsychologii.

4 komentarze

Kliknij tutaj aby skomentować

 • Ja używam do zapamiętywania układu ikon minimalistycznego narzędzia Icon Restore.
  Jest to bardzo sprytne rozszerzenie powłoki systemu. Składa się z jednego pliku DLL i kilku kluczy w rejestrze. Dodaje 2 elementy (save i restore) do menu kontekstowego ikon systemowych i to jest cały jego interfejs – co bardzo mi odpowiada.
  Jest to wersja dla systemów 32bit, ale można wygooglać też modyfikację dla 64-bitowego.
  Np. bliźniaczo podobny Desktop Restore
  http://www.midiox.com/index.htm?http://www.midiox.com/desktoprestore.htm

  • Znam ten program. W zasadzie każda metoda jest dobra jeśli sprawnie realizuje zadanie. Chyba nikt z nas nie lubi jak po zmianie rozdzielczości wszystkie ikonki rozsypią się po pulpicie. Najlepsze są programy, które co jakiś czas same robią migawkę ustawień.