laptopy statystyki

Open Site Explorer – darmowe narzędzia do pobierania statystyk Mozscape

W dzisiejszym wpisie przedstawię 2 darmowe aplikacje do automatyzacji pobierania parametrów (Page/Domain Authority, mozRank, mozTrust) oraz linków z serwisu Moz.com (dawniej SEOmoz). W jednym z poprzednich artykułów mogliście przeczytać o podobnym sofcie, oczywiście mowa o Netpeak Checker – kombajnie do pobierania różnego typu statystyk. Tym razem zaprezentuję 2 alternatywne aplikacje o podobnej charakterystyce. Być może już słyszeliście o nich są to OSE LinkScraper oraz Pyscape.

OSE LinkScraper

Aplikacja służy do pobierania linków z Moz-owego narzędzia Open Site Explorer (poprzez Mozscape API).

OSE LinkScraper

Interfejs aplikacji prosty i bez pierdół że tak powiem (to lubię). Pracę z programem rozpoczynamy od wprowadzenia klucza API (Moz API KEY). Należy wpisać go w pliku tekstowym keys.txt, który znajduje się w katalogu wraz z programem main.exe. Moz udostępnia darmową wersję klucza, która pozwala pobrać dla wybranej witryny 1000 linków. W ciągu miesiąca można pobrać do miliona adresów, czyli całkiem sporo. Jeśli nie masz jeszcze klucza Mozu najwyższy czas go wygenerować.

Samo sprawdzanie banalne, wczytujemy listę domen, dla których chemy pobrać linki (Plik z domenami), następnie definiujemy plik docelowy. Możemy również ustawić maksymalną liczbę linków na pobranie (max 1000) oraz timeout (domyślnie 10).

Na wyjściu otrzymamy plik CSV, który łatwo można poddać dalszej obróbce choćby w LibreOffice Calc. Poprzez API otrzymujemy nieco inne wyniki aniżeli bezpośrednio w OSE, dotyczy to także samych statystyk, które via API są bardziej precyzyjne. OSE LinkScraper jest prosty i robi to co do niego należy, nie zawiesza się (przynajmniej u mnie nie zdarzyło się) i jest dość szybki, choć to pojęcie względne. Program z pewnością przydatny w analizie konkurencji. Wersja demo ogranicza pobieranie do 10 domen.

Pyscape

Program napisany w języku Python, znacznie bardziej rozbudowany aniżeli OSE LinkScraper i do tego nielimitowany (poza oczywiście limitami samego Moz API) i całkowicie darmowy, oferuje sporo opcji, pobiera linki i parametry Mozu. Niestety jego wadą dla niektórych osób może być brak interfejsu (praca w konsoli).

Aby skorzystać z programu musisz zainstalować środowisko Python oraz wprowadzić klucz Moz API. Klucz należy podać w pliku keys.json, który ma postać:

{

 • „access-id”: „your-id-here”,
 • „secret-key”: „your-key-here”,
 • „level”: „access-level”

}

Plik należy utworzyć w katalogu głównym Pyscape (pyscape.py), podając kolejno Access-Id, Secret-Key oraz Level – przy czym w poziomie dostępu należy wpisać free, pro lub full.

Pyscape

Pracę z aplikacją rozpoczynamy od uruchomienia wiersza poleceń, jeśli na etapie instalacji wybraliśmy pełną integrację Pythona z systemem, mamy juz dodane odpowiednie zmienne środowiskowe (Path).

Przejdę teraz do katalogu Pyscape…

cd /d "X:\Pyscape"

Można działać! Pobiorę parametry dla jednej domeny…

pyscape.py metrics techformator.pl -p mozstats.csv

Po zakończeniu pobierania, w katalogu programu pojawi się plik mozstats.csv.

Jeśli chcemy pobrać parametry dla wielu stron jednocześnie, tworzymy plik TXT z adresami i odrobinę modyfikujemy polecenie…

pyscape.py bulk-metrics domeny.txt -d mozstats.csv

Na wyjściu otrzymamy następujące dane:

 • Title
 • URL
 • Root Domain
 • External Links
 • Root Domain External Links
 • Root Domains Linking
 • Root Domain Root Domains Linking
 • Root Domain MozRank
 • Root Domain MozTrust
 • Page Authority
 • Domain Authority

Aby pobrać linki dla danego adresu URL powinniśmy wpisać…

pyscape.py links techformator.pl -p -m linki.csv

Aktualnie funkcja pobierania linków nie działa prawidłowo, u mnie na wyjściu jest błąd zapisu, jeszcze 2 miesiące temu wszystko było ok. Samo pobieranie działa prawidłowo, ponieważ ręczne wywołanie zwróciło zestaw danych (linków) w formacie JSON.

Pełny opis narzędzia i listę parametrów znajdziecie na stronie projektu Pyscape.

O autorze

Mariusz Kołacz

Informatyką i nowymi technologiami zajmuje się od ponad 15 lat. Od 2008 roku moją drugą pasją jest marketing internetowy. Aktualnie prowadzę agencję reklamową, gdzie realizuję projekty z zakresu pozycjonowania i optymalizacji stron internetowych (SEO), reklamy na Facebooku i Google ADS (Google AdWords) oraz w zakresie optymalizacji konwersji w sklepach internetowych. Oprócz tego tworzę narzędzia SEO, piszę teksty, projektuję strony internetowe przyjazne SEO, w wolnych chwilach czytam literaturę z tematyki medycyny, parapsychologii.

5 komentarzy

Kliknij tutaj aby skomentować

 • Nawet szybko ten pierwszy program działa. Testowałem go wczoraj i nie napotkałem żadnych problemów. Jednak wolę sobie automatyzować takie rzeczy w programie zennoposter.

 • Świetne zestawienie. Jeśli Pyscape jest za darmo to warto zwrócić na niego uwagę. Interfejs może faktycznie nieco odstraszać, ale chyba aż tak źle nie jest 🙂 Będę testował.