kalkulator podatkowy
Aktualności

PIT 2015 – Rozliczasz PIT? Przekaż 1% podatku

Początek roku 2015 mamy już za sobą. Zbliża się dużymi krokami moment, w którym musimy rozliczyć się z przychodów uzyskanych w roku poprzednim w zeznaniu rocznym PIT. Podobnie jak w roku ubiegłym możliwe jest przekazanie jednego procenta podatku wybranej organizacji pożytku publicznego. To Ty decydujesz, której organizacji udzielisz wsparcia w rozliczeniu rocznym PIT 2015.

Każdego roku coraz więcej osób korzysta z możliwości wsparcia organizacji charytatywnych. Decydując się na przekazanie 1% w PIT nic nie tracimy, pieniądze wydzielane są z kwoty podatku, którą mamy do zapłaty fiskusowi. Warto w ten sposób wspierać innych, albowiem dla wielu nawet niewielkie kwoty są znaczące i mogą przesądzić o czyimś losie.

Kto może przekazać 1% podatku?

Wsparcie może okazać osoba, której przychody w danym roku zostały opodatkowane, konkretnie mowa o…

  • Podatnikach podatku dochodowego w skali podatkowej 18 i 32% (PIT-36, PIT-37, termin złożenia deklaracji do 30 kwietnia 2015).
  • Podatnikach, którzy są opodatkowani ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych (PIT-28, termin złożenia 31 stycznia 2015).
  • Podatnikach prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą, którzy korzystają z liniowej 19-procentowej stawki podatku (PIT-36L, termin złożenia do 30 kwietnia 2015).

Inne uprawnione: PIT-38 (zbycie papierów wartościowych), PIT-39 (zbycie nieruchomości).

Warto również zauważyć, że podatnicy, którym wyjdzie nadpłata podatku również mogą przekazać 1%. Natomiast przekazać 1% nie mogą osoby, na których w danym roku podatkowym nie ciąży obowiązek podatkowy tj. gdy osiągnięte dochody nie podlegają opodatkowaniu (w 2015 r. kwota wolna od podatku wynosi 3091zł).

Komu przekazać 1% podatku?

1% podatku możesz przekazać na rzecz organizacji pożytku publicznego (fundacje, hospicja, schroniska dla zwierząt, wolontariaty i inne uprawnione organizacje). Poniżej znajduje się lista przykładowych organizacji (osób), którym możesz pomóc przekazując w PIT w 2015 r. 1% podatku:

W razie pytań o sposób przekazania dotacji, proszę kontaktować się bezpośrednio z osobami, którym chcesz pomóc.

Pełna lista podmiotów na rok 2015 uprawnionych do otrzymania środków z 1% podatku dochodowego od osób fizycznych znajduje się na stronach Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej – sprawdź organizacje posiadające status OPP.

Jak przekazać 1% podatku w PIT 2015?

Przekazanie 1% podatku jest bardzo proste, sprowadza się do wpisania numeru KRS organizacji, której chcemy pomóc i oczywiście zapłacie należnego podatku. Większość z nas pracuje na etacie więc najbardziej popularnym formularzem jest PIT-37, w polu 126 – Cel szczegółowy możemy sprecyzować na co chcemy przeznaczyć 1% podatku. Jeżeli chcemy przekazać 1% fundacji na leczenie konkretnego dziecka, nie zapomnijmy o podaniu szczegółowego celu. Wszelkie niezbędne informacje w tym zakresie znajdziesz na dedykowanych stronach internetowych oraz stronach kampanii na Facebooku.

Pole 127 jest opcjonalne i stanowi zgodę na przekazanie informacji do organizacji pożytku publicznego (kto przekazał 1% i w jakiej wysokości). OPP może skontaktować się z darczyńcami i złożyć podziękowanie. Pole 132 to wnioskowana kwota, wynikająca z naszych obliczeń. Poniżej przykładowy PIT-37, sekcja – Wniosek o przekazanie 1% podatku należnego na rzecz organizacji pożytku publicznego (OPP):

1% podatku PIT 2015

UWAGA! Okazuje się, że bardzo dużo organizacji nie posiada statusu OPP, dlatego też przed wpisaniem KRS warto udać się na stronę MPiPS i sprawdzić, czy dana organizacja (fundacja) jest uprawniona do otrzymania 1% podatku. Lista aktualizowana jest kilka razy w roku. Link do niej kilka akapitów wyżej.

Wpis został przygotowany w oparciu o dane zawarte na stronach: pozytek.ngo.pl oraz finanse.mf.gov.pl