Sprzęt

Stacje pogodowe – czym są i dlaczego warto mieć je w domu

dane ze stacji pogodowej

Choć przez lata postrzegano ją jako ciekawy gadżet, dziś stacja pogodowa to coś znacznie bardziej interesującego niż jeszcze jeden przykład elektroniki goszczącej w naszych domach. Lista jej zalet systematycznie się wydłuża, a ponieważ jedną z nich jest coraz bardziej przystępna cena, dla nikogo zaskoczeniem nie powinno być to, że cieszy się dużym powodzeniem wśród kupujących. Co zatem warto o niej wiedzieć?

Stacja pogodowa – co to jest?

Stacja pogodowa jest niewielkim urządzeniem elektronicznym przygotowanym z myślą o użytku domowym. Jego naczelnym zadaniem jest gromadzenie informacji na temat tego, jaka pogoda panuje na zewnątrz. Możemy dowiedzieć się więc dzięki niej, ile stopni jest na zewnątrz, jaki jest poziom zachmurzenia i na ile prawdopodobne są opady deszczu. Nawet model o niewielkim stopniu zaawansowania poinformuje nas też o tym, jakie mamy ciśnienie atmosferyczne, a ten bardziej zaawansowany pobierze dane o zanieczyszczeniu powietrza oraz stopniu nasilenia promieniowania UV.

Stacja pogodowa może pobierać dane z czujników wewnętrznych, jak i zewnętrznych, poprzez specjalną sondę podpinaną do urządzenia. Najbardziej zaawansowane modele korzystają z czujników zamontowanych na specjalnych masztach, wyposażonych we własne źródło zasilania (z reguły akumulator AGM i panel solarny), które w sposób ciągły i nieograniczony może zbierać dane i dostarczaj je do odbiornika zamontowanego w domu. Stacje pogodowe są coraz częściej wykorzystywane w domach inteligentnych, gdzie na podstawie ich odczytów optymalizowane są koszty zużycia energii elektrycznej i ciepła. Stacje pogodowe znajdują również zastosowanie w firmach, gdzie monitorowane są warunki pracy lub w magazynach. Możemy również spotkać mobilne stacje pogodowe, które znajdują coraz szersze zastosowanie np. w rolnictwie.

Przeczytaj także: Jak zabezpieczyć firmę w energię elektryczną?

Jakie zalety ma stacja pogodowa?

Jak już wspomniano, stacja pogodowa przestaje być kolejnym zabawnym gadżetem. Staje się rozwiązaniem nie mniej przydatnym niż nawigacja samochodowa dla kierowcy. Dzieje się tak z przynajmniej kilku powodów.

Na pierwszy plan wysuwa się to, że prognoza pogody, na jaką możemy liczyć decydując się na solidny model, jest znacznie dokładniejsza od tej, którą możemy sprawdzić w radio, telewizji lub w Internecie. Wynika to z tego, że obliczana jest na bazie lokalnych danych, to zaś sprawia, że również przewidywanie zmian meteorologicznych jest obciążone mniejszym ryzykiem błędu. Plusem nowoczesnych stacji pogodowych jest również to, że informacje, które można pozyskać za ich pośrednictwem, są regularnie uaktualniane. Tym, co od przynajmniej kilku lat cechuje klimat w naszym kraju, jest większa niż zwykle gwałtowność zjawisk atmosferyczność. Przygotowanie się do ich nadejścia jest więc łatwiejsze, gdy ma się pod ręką sprawdzony system informacji na ich temat.

Warto zwrócić też uwagę na to, jak bardzo stacja pogodowa może przydać się meteoropatom. Oczywiście, nawet najlepsza nie wyeliminuje odczuwanych przez nich dolegliwości. Jeśli jednak będziemy mogli zapoznać się z dokładną prognozą pogody, będziemy też mogli przygotować się na ewentualne zmiany w stanie zdrowia odczuwane z jej powodu. Nie bez znaczenia jest i to, że modele najbardziej zaawansowane – wyposażone w zewnętrzne czujniki – można wykorzystać do sterowania domowym systemem grzewczym. Pozwala to nie tylko na spore oszczędności, ale przede wszystkim – na zachowanie optymalnego komfortu termicznego.

Na uwagę zasługują też sprawy smogowe i związane z intensywnym ogólnoświatowym zanieczyszczaniem powietrza (SO2 i inne szkodliwe gazy). W okresie grzewczym w naszym kraju jakość powietrza drastycznie spada, nie od dziś wiadomo, że zły stan powietrza bezpośrednio przekłada się na wzrost chorób górnych dróg oddechowych. Dla osób wrażliwych stacje pogodowe mogą być wybawieniem. Pozwalają monitorować stan powietrza i ostrzec przed zbyt dużą zawartością np. PM 2,5, PM 10, SO2. Dzięki takiej informacji można w pewnym stopniu dostosować godziny aktywności na świeżym powietrzu np. w przydomowym ogrodzie.

kominy fabryki

Jak działa stacja pogodowa?

Sposób działania stacji pogodowych może różnić się nieznacznie w zależności od tego, na zakup jakiego modelu się zdecydowaliśmy. Co do zasady jednak rozwiązania tego rodzaju odbierają sygnały radiowe. Są zbudowane z wyświetlacza elektronicznego oraz czujników. Te ostatnie można umieścić poza domem, aby zwiększyć dokładność odczytów. Oczywiście, nie musimy tego robić, powinniśmy jednak liczyć się z tym, że pomiary będą wtedy charakteryzować się znacznie mniejszą dokładnością i będą dotyczyły warunków wewnętrznych w pomieszczeniu, w którym ustawiono stację.

Jak wybrać stację pogodową, aby tego nie żałować?

Mówiąc o zaletach stacji pogodowych wielokrotnie podkreślaliśmy, że jej poszczególne modele różnią się między sobą. Pojawia się zatem pytanie o to, jak wybrać ten, który będzie sprawdzał się rzeczywiście dobrze. Nietrudno się domyślić, że nie ma jednego tylko parametru, na który powinniśmy zwracać uwagę.

Pierwszym, który rzuca się w oczy, jest obecność czujników do montażu zewnętrznego. Jeśli ich nie ma, stacja pogodowa jest rzeczywiście tym, za co uznają ją osoby sceptycznie podchodzące do takiego rozwiązania – ciekawym, ale niezbyt pomocnym gadżetem.

Istotna jest również jakość wykonania czujników i sposób przesyłania danych do jednostki centralnej. Na rynku znajdziemy modele wyposażone w sondy kablowe, jak i czujniki dostarczające dane bezprzewodowo. Każde z tych rozwiązań ma swoje bolączki.

Nie tylko czujniki przesądzają jednak o poziomie zadowolenia z ewentualnego zakupu. Przed jego dokonaniem dobrze jest też sprawdzić, jaki jest zakres oferowanego przez stację pomiaru temperatury i innych parametrów oraz możliwe błędy w tym zakresie. W przypadku temperatury, przyjmuje się, że dopuszczalne są te, które wynoszą do 0,5 stopnia Celsjusza. Jeśli producent stacji daje znacznie większą tolerancję dla błędów, trudno liczyć na jej wiarygodność.

Pamiętajmy też o tym, że stacja powinna być rozwiązaniem, z którego korzysta się w wygodny sposób, nie obawiając się trudności z tym związanych. Przyda się więc zarówno podświetlenie wyświetlacza, jak i możliwość dopasowania sposobu zasilania do naszych możliwości. Stacje różnią się między sobą także z uwagi na rodzaj łączności, jaki wykorzystują (w tym przypadku mamy na myśli komunikacje z innymi zamontowanymi stacjami pogodowymi oraz pobieranie dodatkowych danych przez Internet, z innych czujników lub ośrodków monitorowania – tj. integracja danych). Przed zakupem dobrze jest więc zastanowić się, czy potrzebujemy specjalistycznego sprzętu, który będzie można łatwo rozbudować o nowe elementy, czy też wystarczy nam proste urządzenie maksymalnie z jedną sondą (pozbawione opcji rozbudowy).

Rodzaje stacji pogodowych

Najpopularniejszym rodzajem stacji pogodowych jest dziś stacja WiFi z czujnikami zewnętrznymi zwiększającymi dokładność pomiarów. Zwykle jest to proste urządzenie, które nie zajmuje wiele miejsca i nie rzuca się w oczy. Jeśli jednak zależy nam na tym, aby stacja była nie tylko przydatnym narzędziem, ale i ozdobą salonu – możemy liczyć na szereg rozwiązań spełniających nasze oczekiwania. Designerskie stacje pogodowe zachwycają starannością wykonania, a jednocześnie spełniają oczekiwania nawet najbardziej wymagających względem ich parametrów technicznych użytkowników.

O autorze

Mariusz Kołacz

Z zawodu mgr inż. informatyk, zwolennik nowoczesnych technologii i fan Nikoli Tesla. Prowadzi kilka blogów o tematyce technologicznej. Po godzinach lubi przeczytać dobrą książkę, pozwiedzać ciekawe miejsca w Polsce lub spędzić wolny czas na łonie natury.