Aktualności

Ranking najszybszych blogów Planety SEO

szybkość

Parę dni temu jeden z czytelników kłócił się ze mną, że mój blog wcale nie jest najszybszy na Planecie SEO. Postanowiłem to sprawdzić. W dniu dzisiejszym wygospodarowałem trochę wolnego czasu i wykonałem serię testów na blogach przy pomocy znanego wszystkim narzędzia Google PageSpeed. W testach zostały uwzględnione wszystkie aktywne blogi wylistowane w sidebarze Planety oprócz jednego, ale o tym później. Jak mój blog wypadł na tle konkurencji? Przeczytaj ten wpis…

Wszelkie testy zostały przeprowadzone w dniu 20.10.2013 między 12:30 a 13:30. Jeden z blogów nie został uwzględniony w rankingu z powodu błędów PageSpeed. Kilkanaście razy próbowałem zbadać blog Sebastiana, jednakże za każdym razem na wyjściu był komunikat „There was a problem with the request. Please try again later. Prawdopodobnie jakieś problemy z hostingiem, albowiem wchodząc bezpośrednio na stronę minęło z 15 sekund zanim załadowała się, cóż zdarza się każdemu, kwestia niezależna od administratora witryny.

Po przeprowadzeniu testów muszę przyznać rację czytelnikowi. Mój blog nie jest najszybszy na Planecie SEO. Dziękuję za zwrócenie uwagi!

Poniżej przedstawiam ranking blogów. PageSpeed ocenia szybkość strony w skali do 100. Zawiera również podział szybkości ładowania na urządzenia mobilne/komputery. W ostatniej kolumnie znajdziesz sumę zdobytych punktów, oczywiście łącznie można było zdobyć 200 pkt.

Ranking najszybszych blogów Planety SEO

O autorze

Mariusz Kołacz

Z zawodu mgr inż. informatyk, zwolennik nowoczesnych technologii i fan Nikoli Tesla. Prowadzi kilka blogów o tematyce technologicznej. Po godzinach lubi przeczytać dobrą książkę, pozwiedzać ciekawe miejsca w Polsce lub spędzić wolny czas na łonie natury.

22 komentarze

  • Miło gościć na 4tym miejscu! Muszę podciągnąć optymalizację na telefony mobilne. Akurat w zanadrzu mam video tutorial dot. optymalizacji szybkości stron więc niedługo się pochwalę 🙂

  • No to mój blog byłby na 6 miejscu 🙂 bo mam 75 na komórki i 87 na komputery. Więc w sumie 162. Fajny ranking 🙂

  • Z małymi wyjątkami wygląda na to, że czym szybsze tym brzydsze (albo na odwrót). Może nie jest to świadoma optymalizacja tylko prostota layu 😉

    • Cięty język masz twin. Może pokaż swoją stronę?

      Powiedz mi jedną rzecz, po co komuś ładna strona, jak tego piękna użytkownik nie będzie mógł zobaczyć. Każda chwila powyżej 6 sekund zwiększa diametralnie szansę, że użytkownik zamknie zakładkę i już nigdy nie zobaczy tego „piękna” jak to określasz. Lepiej mieć stronę szybszą i skromniejszą niż przeładowaną frykasami i jednocześnie wolną jak żółw.

  • Jej! Gdybym znalazł się na liście blogów Planety SEO to załapałbym się na TOP10. Trzeba się nagrodzić za nie spieprzenie templejtki 😉

  • Jeżeli, zgodnie z podlinkowaniem, witryną użytkownika twin jest fuko.pl, to przynajmniej pod względem szybkości wypada zacnie: 88+94=182 🙂

  • Podzielam zdanie @Mariusza Kołacza, tym bardziej jeśli chodzi o blogi – tutaj raczej nie liczy się template, a sama treść. Tym bardziej jak mówimy o branży SEO 🙂
    Wynik pokroju 170 osiągam na mocno zotpymalizowanym WordPressie po portal (masa niestandardowych zapytań do bazy, dużo własnego kodu, który też generuje te zapytania) i dalej osiągam optymalizację w granicach 160 punktów bez większego wysiłku, tak więc ten komu obce jest asynchroniczne wczytywanie CSS/JS oraz kompresja plików (gzip jak i minify) to potem kończy z fantastycznym wyglądem (albo i nie), a współczynnik odrzuceń chciałby osiągnąć ponad 100%.

  • Gdybym wywalił wszystkie reklamy, miałbym top1 :), ale spodziewałem się wysokiej pozycji w takim rankingu. Szkoda, że linki nie klikalne.

    • @Jędrzej Mikus, ja osiągam taki wynik na 70% mocy przerobowej, mam jeszcze 5 rzeczy które powinno się zoptymalizować ale… a) Nie mam czasu bo modyfikacje są dość istotne i potrzeba by zmienić nieco templatkę. b) Zastosowanie 2 z 5 metod optymalizacji rozsypie top templatki na starych przeglądarkach nie wspierających nowych metod np. CSS Sprite. Dlatego też osiągniecie perfekcji 100/100 jest raczej niemożliwe. Zawsze admin musi znaleźć dobry kompromis między wyglądem, kompatybilnością a szybkością ładowania WWW.

      @shpyo, ja też mam reklamy, jakbym wywalił jeszcze Facebooka i Google+ z pewnością podskoczyłoby o te kilka oczek 😉

      @Przemek Sztal, jego strona nie ma 2 elementów, które znacząco spowalniają ładowanie stąd taki dobry wynik. Sama strona wygląda na minimalistyczną i szczytem piękności nie jest, ale ja lubię takie strony 🙂

  • Nie wypadłem najgorzej:) Lepszy od sprawnego marketingu,gdaq i seoparty to juz coś:) Ale nie jestem tez najlepszy:) trzeba nad tym popracować:)

  • Google Speed się na mnie dzisiaj uwziął, nie pozwala mi ocenić prędkości strony 😀
    Cóż, ostatnia pozycja w SERPach też przykuwa więcej uwagi 😉

    • Witaj Sebastianie, problem jest z hostingiem. Jeszcze przed opublikowaniem tego wpisu sprawdzałem aplikacją WinMTR co jest grane i miałeś duży odsetek Pocket Loss. Problem być może dotyczy serwerowni Hetzner i/lub poszczególnych węzłów. Sprawdź jeszcze raz sytuację, być może coś u mnie źle zliczyło pakiety.

  • Jak to miło zająć 1 miejsce 🙂
    Szkoda tylko, że wygląd mojego bloga nie jest najwyższych lotów, ale niestety brak mi zdolności „graficznych”.

    • @Marcin Kras, to akurat jest średnio istotne.
      Widziałem wiele razy sklepy internetowe z wypasionymi animacjami, grafiką, bajerami i po co to wszystko jak czasy ładowania tak duże, że większość odwiedzających nawet nie zobaczyła tych piękności.

  • hmmmm, wziąłeś mnie pod włos, ponieważ zajmujemy się także optymalizacją wydajności.
    top1? proszę bardzo: hxxp://cl.ly/image/161J0b0j1G2d – 177/200

    przesunięcie css poza head to już przesada…
    a teraz włączam cloudflare z powrotem.

  • Do każdego rankingu trzeba podchodzić z dużą rezerwą (poza rankingiem FIFA ;).

    Oczywiście, że gołe blogi (np. mój) będzie się wczytywał szybko mimo braku optymalizacji i nawet mimo tego, że stroi na zwykłym sharedzie z wieloma innymi stronami. Po drugie, blogi które wczytywały się dłużej może miały w tym czasie dużą liczbę userów online, stąd wolniejsze wczytywanie. Możliwości interpretacji może być mnóstwo, ale i tak najważniejsza jest zawartość tych blogów 🙂

  • Najszybszy, najlepszy, najdłuższy każdy powód jest dobry by branża SEO miała o co się kłócić:)

  • Do optymalizacji mojego bloga szykuję się już od jakiegoś czasu. Pozycja #12 tym bardziej mnie do tego motywuje. Mój cel to ładowanie w okolicach 1 – 1,5 sekundy. Po pierwsze pójdzie zmiana hostingu na szybszy i mniej przeciążony. Druga rzecz to ogarnięcie skryptów, wtyczek, scalanie odwołań, kompresja grafiki i poprawki szablonu. To da wynik na poziomie 90+ i myślę poniżej 2 sekund ładowania co i tak jest wolno.

    Niestety mszczą się tutaj gotowe szablony do WordPressa, które są uniwersalne i z szeroką gamą ustawień, właśnie kosztem wydajności. Sam zmieniłem ostatnio szablon na całkiem fajny z Themeforest, niestety sporo rzeczy wymaga tam poprawy.

    Co do samego rankingu. PageSpeed nie pokazuje szybkości, a jedynie ocenia stronę pod tym kontem w skali 0-100. Nie jest to więc test szybkości, bo ten powinien być w jednostce czasu, z uwzględnieniem średniej ładowania różnych podstron. Mimo to i tak fajnie, że znalazłeś na to czas 🙂

  • Czyżby czas ładowania strony miał duże znaczenie dla pozycjonowania 🙂 ? Widzę po komentarzach, że nastał spór o to kto ma racje a kto nie.

  • Optymalizacja strony wbrew pozorom jest bardzo ważnym czynnikiem który podnosi konwersję. Każda strona powinna być maksymalnie szybka żeby klienci nie musieli czekać. Część z nich jest bardzo niecierpliwa i dla nich każda sekunda przeciągnięcia w załadowaniu strony równa się utrata jednego z takich klientów. Strony trzeba optymalizować nie na siłe jeśli mamy ogołocić ją do zera lepiej nic nie ruszać. Trzeba iść czasami na kompromis optymalizować stronę www do pewnego stopnia bo wszystko co będzie powyżej będzie działało na naszą niekorzyść znaczy sie na obniżenie współczynnika konwersji.

  • blog seo-profi jest najwolniejszy a jest na drugim miejscu na SEO blog, Lexy jest średnia w prędkości a jest pierwsza w Polsce. Wniosek. Szybkość ładowania słabo koreluje się z pozycją.

    • Szybkość ładowania na pozycje nie ma wielkiego wpływu ale już na % konwersji oraz współczynnik odrzuceń tak. Głównie sklepy internetowe powinny zadbać o to, by strona była możliwie jak najlepiej zoptymalizowana pod kątem czasu ładowania. Czym krótszy czas ładowania, tym więcej zamówień zrealizowanych.

Kliknij tutaj aby skomentować