W niniejszym wpisie przedstawię kolejne aplikacje, tym razem będzie to oprogramowanie do zarządzania słowami kluczowymi, tworzenia fraz long tailowych (długi ogon) pod kampanie w organiku i Google AdWords. Programy są darmowe i w pełni funkcjonalne, udostępnione dzięki firmie Softnik Technologies, która specjalizuje się w tworzeniu programów dla marketingowców. Zapoznaj się z prezentacją aplikacji Keyword Pad, Keyword Explorer oraz Good Keywords.
Wszystkie zaprezentowane aplikacje działają w środowisku Windows, na Linuksie z wykorzystaniem emulatora Wine również.
Keyword Pad
Narzędzie bardzo podobne do Redfly Keyword Manager. Najważniejsze funkcje:
- Usuwanie zduplikowanych fraz,
- Sortowanie słów kluczowych alfabetycznie bądź na podstawie wybranego słowa,
- Oczyszczanie listy ze słów umieszczonych na początku, końcu, w środku na podstawie zdefiniowanego klucza (frazy), dodatkowo usuwanie z listy słów, które zawierają niepotrzebne znaki (definiowane przez użytkownika), w tym także usuwanie znaków na początku/końcu ciągu np. znaki interpunkcyjne, spacje,
- Wyszukiwanie i podmiana bądź usunięcie wybranych słów kluczowych na podstawie zdefiniowanego kryterium,
- Łączenie list i słów, zamiana szyku, kopiowanie, przenoszenie między zestawami (listami),
- Konwersja znaków (wszystkie kapitaliki, pierwszy wyraz z dużej etc.),
- Tworzenie fraz z uwzględnieniem reguł dopasowania słów kluczowych (dopasowanie do wyrażenia, przybliżone, ścisłe)
- Eksport/Import listy do/z pliku TXT.
Keyword Explorer
Program analizuje SERPy pod kątem wybranego słowa kluczowego. Na wyjściu dostajemy dane podzielone na 4 typy wyszukiwania:
- InTitle – strony, które używają takiego samego wyrażenia kluczowego w tytule strony (operator allintitle),
- InAnchor – strony, których anchor text odsyłaczy odpowiada wybranej frazie (operator allinanchor),
- Normal – w domyślnym typie dopasowania,
- Phrase – w dopasowaniu do wyrażenia.
Uzyskane informacje moga pomóc w oszacowaniu konkurencji, jednakże z tego co zauwżyłem dokładność programu jest lekko wątpliwa, albowiem wyniki InTitle i InAnchor nie pokrywają się z analizami dokonanymi w innym programie. Nie drążyłem sprawy, zapewne wynika to z odmiennego schematu sprawdzania.
Brak możliwości eksportu danych – to chyba najpoważniejszy mankament obok faktu, iż Keyword Explorer nie obsługuje polskiego rynku, dlatego średnio nadaje się do analizy, ale osoby tworzące kampanie na zagraniczne rynki mogą mieć pożytek z tej aplikacji.
Good Keywords
Sofcik przeznaczony do analizy, zarządzania, tworzenia zoptymalizowanych list słów kluczowych do wykorzystania w kampaniach Long Tail (AdWords, organik). Kluczowe funkcje:
- Tworzenie baz danych ze słowami kluczowymi. Import fraz z pliku CSV (wyeksportowane dane z narzędzia propozycji słów kluczowych),
- Wyszukiwanie, filtrowanie słów wedle podanego kryterium,
- Tworzenie słów kluczowych, opcje podobne jak w Keyword Pad czy Redfly Keyword Manager,
- Zaawansowane zarządzanie słowami, eksport danych do CSV.
- Pobieranie Link Popularity dla wybranej witryny (PR, Google Links, Alexa Rank, Blekko).
Program całkiem ciekawy, niestety na Windows 7 64 bit występuje problem z importem słów kluczowych z CSV. Na Windows XP nie zauważyłem problemów (zrzut ekranu pochodzi z XP).
Tak w dużym skrócie przedstawiłem Wam 3 darmowe programy do zarządzania słowami kluczowymi. Dla ekspertów siedzących w tym temacie od lat będą one zbędne – w końcu mamy też makra AdWords do Excela, które wraz z korzyściami płynącymi z samej pracy w arkuszu kalkulacyjnym mogą z powodzeniem zastąpić ów oprogramowanie, mimo to postanowiłem zaprezentować soft jako alternatywę, w dodatku dostępną za free.
Wymienione programy można pobrać ze strony producenta www.softnik.com, udostępniają również inne darmowe oprogramowanie więc warto zerknąć do działu download.
Rozumie, że wszystkie opisane programy opierają się na wynikach z keyword toolsa od Google?
Nie ma czegoś co korzysta z własnej bazy?
Ja chciałbym się zapytać jakie jest najlepsze narzędzie do zastąpienia „narzędzia propozycji słów kluczowych” najlepiej oczywiście, żeby było jak najbardziej „zbliżone” do oryginalnego narzędzia od Google
Jeśli mówimy o narzędziu okienkowym to na tę chwilę nie jestem w stanie udzielić obszernej odpowiedzi na to pytanie. Ledwie parę dni temu narzędzie propozycji zostało zlikwidowane w jego miejsce pojawiło się narzędzie do planowania słów. Te aplikacje, które oparte są na API działają, te które używają innych technik do pozyskiwania danych o wyszukiwaniach, konkurencji czy CPC zapewne mają problemy, jedno jest pewne wyszukiwanie słów w AdWords Edytorze działa 🙂
Ostatnio czytałam o tej aplikacji na innym blogu i nieco mnie zaciekawiła. Teraz po przeczytaniu już kolejnego artykułu na ten temat uważam, że jest to strzał w dziesiątkę. Właśnie tego potrzebuję 🙂
artykuł to szybka reakcja na zmiany zachodzące w google i właśnie czegoś takiego poszukiwałem 🙂 sprawdzę jak działają poinformuję o tym w komentarzu.
Cześć,
korzystałem osobiście z Long Tail Pro, przez długi okres czasu, ale po usunięciu narzędzia analizy słów kluczowych od Google’a pozostałem na lodzie 😉 Znalazłem ubersuggest, który scrapuje related terms w wyszukiwarce tworząc plik txt. Metoda nie jest jakaś nowoczesna, w pełni zautomatyzowana, ale za to jest skuteczna i pewna. Korzystam z narzędzia do planowania, ustalając standardowo ścisłe wynik wyszukiwania na miesiąc + dodaję stworzoną listę przez US – Wynik? – Zadowalający. Postaram się dodatkowo skorzystać z programów, które Mariuszu podałeś powyżej. Szczególnie, że propozycje są w zupełni za darmo. Jeśli będę zadowolony, wrócę i dam znać! 🙂
Zaciekawił mnie artykuł więc zajrzałem na wskazaną stronę. Oprócz opisanego w artykule softu firma posiada jeszcze kilka dodatkowych aplikacji, które nieodpłatcnie udostępnia. Postaram się sprawdzić soft i jak mi się uda to opiszę narzędzia. Jeżli patrzę na pierwszy tool to podobną funkcjonalność posiada Notepad++, a może nawet większą. W tym jednak przypadku trzeba trochę się znać na wyrażeniach regularnych. Ogółnie – soft do przetestowania i oceny przydatnośći.
dobrze, że są takie programy po tym, jak narzędzie propozycji słów kluczowych google zmieniło swoje oblicze. może być bardzo przydatne w tworzeniu ofert.
Good Keywords według mnie może być wart uwagi. Na pewno go sprawdzę, a jestem tez ciekaw innych informacji o tej aplikacji.
Wspaniały artykuł, czekam na więcej wpisów.