Internet i bezpieczeństwo

Od kiedy w Polsce możemy korzystać z Internetu? Krótka historia

laptop na biurku

Oficjalnie Internet w Polsce działa od 17 sierpnia 1991 roku, gdy pracownik Uniwersytetu Warszawskiego wysłał pierwszą wiadomość internetową, która została odebrana w Kopenhadze. Powszechnie sieć stała się popularna dopiero pod koniec lat 90. XX wieku.

Początek Internetu w Polsce

Początkowo Internet używany był głównie przez naukowców oraz żołnierzy i innych profesjonalistów. Dopiero w ostatniej dekadzie XX wieku sieć stała się bardziej dostępna. Od 1991 roku, a więc oficjalnego początku Internetu w Polsce, nastąpił dynamiczny rozwój. Uruchomienie Internetu kosztowało w tamtym czasie 435 milionów dawnych złotych (czyli około 43,5 tysiąca współczesnych złotówek). Taka dotacja umożliwiła naukowcom z Uniwersytetu Warszawskiego korzystanie z sieci i wysyłanie wiadomości do innych uniwersytetów. Już w 1995 i 1996 roku zaczęły powstawać pierwsze portale informacyjne, którymi posługiwali się ludzie w Polsce. W 1999 roku użytkownicy mogli korzystać z poczty mailowej na kilku portalach. W tym samym czasie pojawiły się internetowe sklepy i księgarnie, które wyglądały inaczej niż te współczesne, jednak ogólnie miały podobne funkcjonalności. W tym samym roku pojawiła się opcja korzystania z banków online i powstały pierwsze konta typowo internetowe. W ten sposób rozpoczęła się prawdziwa rewolucja, która trwa aż po dziś dzień. Niedługo później, na początku XXI wieku w Polsce sporym zainteresowaniem zaczęły cieszyć się kafejki internetowe, które umożliwiały korzystanie z sieci sporej grupie ludzi. W tamtym czasie z Internetu można było korzystać przy pomocy modemów i impulsów, za które trzeba było sporo zapłacić. Popularna stała się również Neostrada, pozwalająca na połączenie z siecią o prędkości 512 kb/s, które w tamtym czasie było niezwykle szybkie. Po kilku latach użytkownicy mogli już korzystać ze znacznie większej prędkości, pojawił się także znany współcześnie światłowód.

Szybki rozwój sieci

W 2008 roku z Internetu korzystało około 14 milionów użytkowników, a w 2021 roku już około 30 milionów. Oznacza to, że współcześnie do sieci podłączona jest zdecydowana większość obywateli Polski, wyłączając noworodki oraz seniorów, a także niewielki odsetek osób, które nie chcą w ogóle korzystać z nowych technologii. Po 2007 roku coraz więcej ludzi zaczęło korzystać z mediów społecznościowych, które już w tamtym okresie ciekawiły i zachwycały. Sporą popularnością cieszył się serwis Nasza Klasa (obecnie zlikwidowany), a później również Facebook i Instagram. Oczywiście wiele osób korzystało również z YouTube’a, który był początkowo zupełnie darmowy.

Sprawdź oferty Internetu od Virgin Mobile: https://virginmobile.pl/oferty/internet

O autorze

Redakcja

Na blogu technologicznym TechFormator.pl poruszamy różnorodne tematy związane z nowoczesnymi technologiami, elektroniką, informatyką oraz z marketingiem internetowym. Znajdziesz tutaj poradniki, instrukcje, recenzje oprogramowania użytkowego, recenzje sprzętu IT, poradniki komputerowe - w tym rozwiązania popularnych błędów i problemów IT oraz porady dla e-commerce.