keywords

Google zrobiło zamach na słowa kluczowe!

W zeszłym miesiącu świat obiegła informacja o aktualizacji Google Webmaster Tools (Narzędzi dla Webmasterów). Użytkownicy otrzymali dostęp do “lepszego” – zdaniem Google i seowców, modułu ruchu związanym z wyszukiwaniem fraz (zakładka Wyszukiwane hasła zmieniła się w Analitykę wyszukiwania). Wielu seowców do dzisiaj podnieca się nowym wyglądem, pieją z zachwytu mówiąc że jest lepiej. Nie zgadzam się z tym kompletnie. Na tej aktualizacji straciliśmy więcej niż zyskaliśmy.

Wpierw słów kilka jak było przed i po wprowadzeniu zmiany. Aktualizacja głównie polegała na zastąpieniu sekcji “Wyszukiwane hasła” nowym modułem o nazwie Analityka wyszukiwania.

Widok sekcji przed wdrożeniem aktualizacji…

Wyszukiwane hasła

Widok po wdrożeniu updejtu…

Analityka wyszukiwania

Usprawniono filtrowanie wyników, dodano wykresy CTR, pozycji. Wszystko pięknie ładnie gdyby tak jeszcze zachowano całą dawną funkcjonalność.

Z chwilą wprowadzenia zmian raporty ze słowami kluczowymi zostały obcięte do 1000 wyniku, czyli w praktyce (nie licząc nagłówka) można wyodrębnić do 999 słów na raport.

Oczywiście można na piechotę wyodrębnić więcej słów kluczowych odpowiednio filtrując dane, ale to i tak jest namiastka tego co było, nie mówiąc już o dużej stracie czasowej by takiego wyodrębnienia dokonać.

Widok raportów przed wprowadzeniem aktualizacji…

Raport słów przed aktualizacją Narzędzi dla webmasterów

Widok wszystkich eksportowanych słów kluczowych do CSV (8301)…

Eksport ze słowami kluczowymi przed aktualizacją

Widok raportów po wprowadzeniu aktualizacji…

Raport słów po aktualizacji Narzędzi dla webmasterów

Eksport ze słowami kluczowymi po aktualizacji

Jak widać tysiące słów kluczowych wyparowało z raportów!

Nie ma co, aktualizacja Google Webmaster Tools (aktualnie przechrzczony na Search Console) to zamach na słowa kluczowe. Dostaliśmy wodotryski ale jednocześnie ograniczono nam dostęp do informacji, które są o wiele cenniejsze niż taki wykres CTR, który można było sobie samemu opracować w Excelu bazując na danych ze starych raportów.

Przed aktualizacją można było wyciągnąć wszystkie słowa, po których nastąpiło przejście do strony docelowej. Większa liczba słów = większe możliwości poznania mało znanych fraz ale świetnie konwertujących. Osoby które tworzą strategie na bardzo długi ogon wiedzą doskonale, że raporty ze słowami kluczowymi potrafią być bezcenne.

Aktualnie doszliśmy do punktu, w którym Google po raz kolejny zmusza nas do uruchomiania kampanii AdWords, aby odkryć dodatkowe słowa kluczowe z ogona. Pół biedy gdyby to nie wiązało się z wieloma niepotrzebnymi kosztami, jednak poszukiwanie słów z ogona bez względu czy kampanię ustawi się z modyfikatorami czy bez, czy doda się słowa wykluczające czy nie – spowoduje, iż na początku będziemy płacić krocie za przekliki z guzik wartych słów kluczowych. To jest ta piękna wizja aktualizacji Google Webmaster Tools (Search Console), którą tak wielu seowców do dnia dzisiejszego zachwyca się.

Ale na tym nie koniec niespodzianek… Google w aktualizacji zmodyfikowało mechanizm odpytywania. Przed aktualizacją dało się zrobić szybko bota omijającego całkowicie ich API do wyciągania danych z GWT czy filtrowania danych. Teraz jest to znacząco utrudnione z uwagi, że stare metody (parametry) dopisywane w URL-ach po prostu przestały działać. Wszystko to powoduje, że trzeba przeprogramowywać boty na inne metody scrapowania albo używać ich API, które zresztą oferuje o wiele mniej funkcji, niż to co mamy z poziomu interfejsu narzędzi. Ech…

Aktualizacja Narzędzi dla webmasterów zabrała nam więcej niż wielu seowców sądzi i trzeba o tym otwarcie powiedzieć.

12 komentarzy

Kliknij tutaj aby skomentować

  • Odkopałem dane jednej z domen…

   Liczba fraz w GWT - przykład

   Teraz eksport mamy 999 słów, a przed updejtem można było wyodrębnić 15465

 • Można jeszcze przejść do starego narzędzia i tam nadal pokazuje znacznie więcej niż nowe. Być może to tylko jakiś bug, jeżeli jednak nie i tak ma zostać to będzie masakra dla seo.

  • @Łukasz, oby, jak nie wróci to long tailowcy będą mieli jedno źródło informacji mniej :[

 • Ciekawe jakie będą kolejne kroki w eliminowaniu konkurencji.
  Na szczęście nie używam GWT dla żadnej mojej strony. Może trochę teoria spiskowa, ale zauważyłem, że strony lepiej się pozycjonują jak nie śledzi ich GWT.

  • Ja czegoś takiego nie zauważyłem 😉 Obecność strony firmowej w Google Webmaster Tools to w dzisiejszych czasach konieczność.

 • Nie ma póki co takiej tragedii jak opisałeś. Jest cały czas dostępny stary widok “Wyszukiwane hasła” i wszystkie dane można dalej bez problemu wyciągnąć z Webmaster Tools (sorry, teraz to już z Search Console 🙂

  • Ale może być. Jak nikt na to nie będzie zwracał uwagi przejdzie cichaczem. Dlaczego Google to ograniczyło? Przecież nie wierzę aby nie mogli “od nowości” udostępnić pełne dane.

 • Jak nie wiadomo o co chodzi, to zawsze chodzi o pieniądze:) Na szczęście long-tail wymaga policzenia indeksu efektywności słowa KEI, a dla AdWords KEI3. Reszta… zgodnie ze słowami Macieja.

Reklama

O autorze

Mariusz Kołacz

Freelancer z ponad 10 letnim doświadczeniem, specjalizujący się w marketingu internetowym dla e-commerce. Prowadzi kompleksowe kampanie SEO, Google ADS, Facebook ADS dla małych i dużych przedsiębiorstw. Po godzinach bloguje na tematy związane z SEO i IT oraz zgłębia tajniki medycyny i parapsychologii.