xguetzli

XGuetzli - Windows GUI for Google Guetzli

16 marca 2017 roku Google udostępniło nowe narzędzie do kompresji plików JPG/JPEG - Guetzli. Według doniesień autorów, nowy algorytm zastosowany w Guetzli jest w stanie tworzyć pliki JPG o rozmiarze mniejszym aż o 35%, aniżeli jakikolwiek inny dostępny na rynku algorytm kompresji JPG (np. libjpeg). Czy Guetzli faktycznie jest taki skuteczny? Jak pokazują pierwsze testy TAK, nawet więcej, Guetzli jest w stanie uzyskać wyniki przekraczające 35 procent.

Czytaj dalej

fileoptimizer-maly

Kompresja plików PDF JPG JPEG MP3 MP4 TIFF GIF MKV 3GP SWF i 200 innych

FileOptimizer to jeden z najbardziej kompleksowych programów do optymalizacji plików (nie tylko graficznych). Za pomocą aplikacji możemy zmniejszyć rozmiar plików BMP, PNG, JPG, GIF, ICO, TIF, PSD, jak również SWF, plików CSS, JS, JSON, HTML, XML, archiwów GZ, ZIP, TAR, TGZ, plików audio-video MP3, MP4, OGG, dokumentów PDF, EPUB, XPS, a także DOC, DOCX, ODS, ODT i innych. Aktualnie FileOptimizer obsługuje ponad 200 formatów, co czyni z niego niekwestiowanego lidera pod tym względem. Aplikacja całkowicie bezpłatna.

Czytaj dalej

diffimg

Porównywanie zdjęć - poznaj darmowy program DiffImg

Jak wiemy niektóre branże mają to do siebie, że nie mogą pozwolić sobie na wrzucanie kiepskiej jakości fotek np. zdjęcia żywności czy modelek. Czym wyższa jakość zdjęcia, tym jego rozmiar większy, w konsekwencji zwiększa się także czas ładowania strony. Ostatnio w ramach optymalizacji jednego z serwisów internetowych musiałem wykonać serię testów, których zadaniem było oszacowanie stopnia zmian po przekształceniu zdjęć do PNG (zoptymalizowany). Do porównywania różnic użyłem ciekawego darmowego narzędzia i o nim właśnie będzie dzisiejszy wpis.

Czytaj dalej

screenbook

Automatyzacja tworzenia zrzutów ekranu całych stron

Ostatnio w społeczności SEO Poland na Google+ padło pytanie dotyczące programów do automatyzacji procesu wykonywania zrzutów ekranów. Darmowych narzędzi jest sporo, tylko trzeba nieco poszukać. Program który opiszę został pierwszy raz udostępniony w tym roku na zagranicznym forum SEO przez użytkownika missionashwamedh. W dalszej części wpisu w skrócie przedstawię jego możliwości i udostępnię link skąd można go pobrać za free.

Czytaj dalej

cqlogo

Kwantyzacja kolorów w Color quantizer

Każdy kto przygotowuje grafiki na strony, aukcje internetowe, fora, portale branżowe spotyka się z problematyką optymalizacji. Niejednokrotnie zastanawiamy się, co można zrobić aby zmniejszyć rozmiar pliku graficznego jednocześnie zachowując jego parametry jakościowe lub ograniczając utratę jakości do minimum. W tym wpisie przedstawię rewelacyjne darmowe narzędzie Color quantizer, które wspiera proces optymalizacji zdjęć.

Czytaj dalej

trimage-ikona

Skompresuj grafikę, skróć czas ładowania strony!

Odkąd Google przyznało, iż czas ładowania strony ma znaczenie podczas ustalania pozycji, każdy specjalista działający w branży SEO nie może przejść obojętnie obok tego tematu. Szybkość witryny ma zasadnicze znaczenie na stronach e-commerce, gdzie nawet najdrobniejsza zwłoka w załadowaniu podstrony może spowodować rezygnację użytkownika z obejrzenia oferty. Dlatego jednym z ważniejszych elementów w sklepach internetowych (w ogóle wszędzie tam, gdzie mamy do czynienia ze sprzedażą, czy to szkoleń, czy też produktów i usług) jest kwestia optymalizacji czasu ładowania podstron.

Czytaj dalej