strzałeczka w prawo

Free ScrapeBox DoFollow Test Tool

W jednym z poprzednich artykułów zaprezentowałem narzędzie DOFOLLOW Link Checker, które pobiera z pliku tekstowego listę adresów (backlinków) i przeprowadza analizę pod kątem występowania atrybutu rel=”nofollow”. Tym razem chciałbym przedstawić kolejny ciekawy program o nazwie Free DoFollow Test Tool, które jest uzupełnieniem znanej komercyjnej aplikacji ScrapeBox. Sam dodatek udostępniany jest za darmo.

Free DoFollow Test Tool można pobrać ze strony producenta. Jest to aplikacja o wiele bardziej rozbudowana, posiada możliwość eksportu danych do pliku, zarówno listy adresów z atrybutem nofollow jak i dofollow. Błędne adresy oznaczane są na liście jako Error 404, co ułatwia lokalizację „martwych” backlinków.

Free ScrapeBox DoFollow Test Tool

Aby dokonać analizy, wskazujemy plik tekstowy zawierający listę URL (Load Target Sites), następnie w polu Your Website wpisujemy adres witryny do przetestowania, następnie klikamy Start.

Niestety, dodatek do ScrapeBoxa jak również DOFOLLOW Link Checker nie przechodzą testów dokładności. Każdy z nich popełnia błędy. Free DoFollow Test Tool na 27 zbadanych URL, 16 określił jako dofollow, z czego 2 odnośniki rozpoznał nieprawidłowo. W przypadku DOFOLLOW Link Checker wynik jest podobny. W każdym przypadku jest zliczany tylko pierwszy link, nawet jeśli w tekście mamy kilka hiperłączy prowadzących do podstron w serwisie. Podobnie jest z klasyfikacją, jeśli pierwszy odnaleziony link będzie z atrybutem nofollow, to nawet gdy w dalszej części dokumentu mamy linki dofollow, adres URL zostanie nieprawidłowo sklasyfikowany.

Narzędzie zostało zaprojektowane typowo pod komentarze na blogach. Często zdarza się, iż w treści mamy zarówno linki dofollow jak i nofollow. Tak jest choćby w przypadku dodatku CommentLuv, który pozwala umieścić komentarzu dodatkowy odsyłacz, często jest to link dofollow. Jest to dość uciążliwa niedoskonałość, która może zniechęcić do użytkowania programu.

Z tego co widziałem inny dodatek do ScrapeBoxa DoFollow/NoFollow Checker potrafi trafniej określić atrybuty linków oraz zliczyć ich ilość, jednakże z uwagi na brak możliwości wykonania testów nie mogę przedstawić żadnych wniosków, co do skuteczności narzędzia.

Myślę jednak, iż pomimo wad obydwa narzędzia znacząco ułatwiają pracę, pomagają w rozpoznawaniu linków dofollow i zapewne przydadzą się niejednej osobie.

O autorze

Mariusz Kołacz

Informatyką i nowymi technologiami zajmuje się od ponad 15 lat. Od 2008 roku moją drugą pasją jest marketing internetowy. Aktualnie prowadzę agencję reklamową, gdzie realizuję projekty z zakresu pozycjonowania i optymalizacji stron internetowych (SEO), reklamy na Facebooku i Google ADS (Google AdWords) oraz w zakresie optymalizacji konwersji w sklepach internetowych. Oprócz tego tworzę narzędzia SEO, piszę teksty, projektuję strony internetowe przyjazne SEO, w wolnych chwilach czytam literaturę z tematyki medycyny, parapsychologii.

3 komentarze

Kliknij tutaj aby skomentować