dev challenge

Finał DEV Challenge XIX, największego w Europie konkursu wśród specjalistów IT

Finał DEV Challenge XIX, największego w Europie konkursu wśród specjalistów IT, odbędzie się w Łodzi. Uczestnicy konkursu stworzą technologie, które pomogą w odbudowie Ukrainy.

Po raz pierwszy od czasu pandemii COVID-19 finał DEV Challenge XIX odbędzie się jednocześnie w trybie offline i online. W dniach 28-29 października specjaliści IT, którzy dostali się do finału, będą walczyć o zwycięstwo i tytuł mistrzów.

Etap kwalifikacyjny DEV Challenge XIX rozpoczął się we wrześniu 2022 roku i trwał dwa miesiące. Wydarzenie to zyskało status największego europejskiego konkursu ze względu na liczbę uczestników: od roku 2012 odbyło się 18 mistrzostw, w których wzięło udział ponad 22 000 fachowców z branży IT. Wśród nich znaleźli się także programiści z Polski.

Finaliści z różnych krajów Europy będą wspólnie pracować nad zadaniami od Readdle, Luxoft, Revolut, AMO, UNICEF, a także ukraińskiego Ministerstwa Transformacji Cyfrowej, Ministerstwa Obrony oraz „Armii Dronów”.

W tym roku główny nacisk położono na tworzenie technologii, które pomogą w odbudowie Ukrainy i wzmocnią ukraińskie Siły Zbrojne.

organizatorka dev challenge
Eugenia Bespałowa, organizatorka DEV Challenge

„Od 2019 roku aktywnie współpracujemy z ministerstwami, angażując najlepszych specjalistów IT w rozwiązywanie pilnych problemów państwa. Jesteśmy wdzięczni naszym partnerom za możliwość przeprowadzenia finału w formacie offline w Polsce. Dzięki temu deweloperzy z Polski również będą mogli się bardziej zaangażować. Poza tym to nie tylko okazja do komunikacji i sprawdzenia siebie i swojego poziomu, ale także szansa na pozostawienie swojego śladu w historii rozwoju rozwiązań technologicznych. Stworzone technologie zostaną natychmiast przekazane do użytkowania i odbudowy Ukrainy naszym partnerom z Ministerstwa Transformacji Cyfrowej, Ministerstwa Gospodarki oraz «Armii Dronów»” – mówi organizatorka DEV Challenge Eugenia Bespałowa.

Miasto Łódź zaproponowało organizatorom przeprowadzenie wydarzenia na swoim terenie, ponieważ w Ukrainie nadal trwa stan wojenny. Ponadto, w interesie miasta leży spotkanie z partnerami, nawiązanie kontaktów z potencjalnymi inwestorami i dzielenie się możliwościami rozwoju.

Uczestnicy konkursu będą rywalizować w następujących kategoriach:

  • Backend
  • Frontend
  • Manual QA
  • UI design
  • Product design
  • iOS Developer.

Oceny uczestników dokonają liderzy międzynarodowego rynku IT: Andrian Budantsov (współzałożyciel i CTO firmy Readdle), Andreas Nauerz (Managing Director, CEO i CTO firmy Bosch.IO), Arnika Hryszko (QA Chapter Lead w Volvo Group, Polska), Borys Mohyła (Lead Software Engineer w EPAM Systems) i inni.

Mistrzostwa podzielone są na trzy etapy: Kwalifikacja, Runda online i Finał. Podczas Rundy online programiści pomagali w testowaniu aplikacji mobilnej od UNICEF wspierającej rozwój przedszkolaków i pracowali nad aktualizacją strony internetowej organizacji charytatywnej w celu zwiększenia liczby darowizn dla dzieci i szpitali. W Finale uczestnicy będą realizować ważne zadania na rzecz UNICEF, UkrOboronPromu, „Armii Dronów” i Ministerstwa Transformacji Cyfrowej Ukrainy.

dyrektor
Tymur Korytny, dyrektor ds. cyfryzacji przedsiębiorstwa państwowego „UkrOboronProm”

„Współczesną wojnę wygrywa się przy pomocy nowoczesnych technologii, dlatego efektywne wdrożenie najlepszych rozwiązań jest strategicznie ważnym krokiem do zwycięstwa. Jakościowe i kreatywne rozwiązania cyfrowe są dla ukraińskiej armii nie mniej ważne niż tradycyjne metody prowadzenia wojny” – podkreśla dyrektor ds. cyfryzacji przedsiębiorstwa państwowego „UkrOboronProm” Tymur Korytny.

W pierwszym dniu finału uczestnicy będą pracować nad zadaniami przez 7-8 godzin. Po tym jury wystawią swoje oceny. Zwycięzcy zostaną ogłoszeni 29 października.

Informacje ogólne

DEV Challenge to największy konkurs IT w Europie, który odbywa się w Ukrainie od 2012 roku. Jego założycielami są Ukraińcy Ihor i Eugenia Bespałowie. Głównym celem DEV Challenge jest wspieranie rozwoju branży IT w Ukrainie.

Przez 10 lat odbyło się 18 mistrzostw, w których wzięło udział ponad 22 000 specjalistów.

Komunikat prasowy
Źródło informacji i zdjęć: Centrum Prasowe DEV Challenge

Skomentuj

Kliknij tutaj aby skomentować

Korzystając z formularza, zgadzasz się na przechowywanie i przetwarzanie Twoich danych tj. Imienia i Nazwiska lub pseudonimu, adresu e-mail oraz innych danych, które wpiszesz w treści komentarza. Dodatkowe informacje znajdziesz w polityce prywatności.