zlinkowana kula ziemska

FeedBurner i CommentLuv, przekazywanie mocy linków

domeny dla biznesu

Nie tak dawno na blogu wprowadziłem nową funkcjonalność – wtyczkę CommentLuv, która pozwala na umieszczanie w komentarzu dodatkowego odnośnika dofollow. Na blogu do obsługi kanałów RSS wykorzystuje FeedBurner. Jak się okazuje powiązanie RSS z FeedBurner przy jednoczesnym korzystaniu z CommentLuv może przynieść także efekty uboczne.

Komentując wpisy na innych stronach wyposażonych w CommentLuv mamy możliwość pozostawienia dodatkowego odsyłacza dofollow, prowadzącego do wybranego wpisu na naszym blogu. W domyślnej konfiguracji adres odsyłacza wygląda następująco:
http://feedproxy.google.com/~r/techformator/~3/82W_17Qkfow/
 

Jeżeli do zarządzania kanałami RSS wykorzystujemy usługę FeedBurner może dochodzić do sytuacji, w których moc odsyłaczy nie będzie przekazywana do strony docelowej. Jak temu zaradzić?

Jest to dość poważny problem, który wpływa bezpośrednio na pozycję strony w rankingach, lecz można go rozwiązać stosunkowo niewielkim nakładem sił, wyłączając jedną z opcji na koncie Google FeedBurner.

Przywrócenie normalnego wyglądu URL w kanałach RSS

Poniżej przedstawiam pełną procedurę jak przywrócić stary wygląd adresów URL i tym samym odzyskać pełną funkcjonalność (moc) odsyłaczy.

  • Logujemy się na konto FeedBurner.
  • Na stronie głównej My Feeds wybieramy kanał RSS, dla którego chcemy wprowadzić zmiany w konfiguracji.
  • W kolejnym oknie, na zakładce Analyze, w sekcji Services klikamy opcję Configure Stats.

FeedBurner, zakładka Analyze

  • Odznaczamy opcję Item link clicks i klikamy Save.

Konfiguracja FeedBurner

21 komentarzy

Kliknij tutaj aby skomentować

 • W moim przypadku linki wyświetlają się normalnie, ale nie wiem czy tak będzie jak podłącze się do feedburnera.

 • Moc linków jest przekazywana, bo Feedburner robi przekierowanie z tego ichniego adresu z nagłówkiem HTTP 301 (Moved Permanently), więc roboty Google podążają za przekierowaniem i całą moc przenoszą na adres docelowy 🙂

  • A skąd Masz takie informacje?
   Wpierw linkujemy do Feedburnera co jest fatalne z punktu widzenia dywersyfikacji pozyskiwania linków. Jak w tej sytuacji liczy się unikalność domen i backlinków? Jak miałem ustawiony tracking to Google Webmaster Tych linków (unikalnych adresów) w ogóle nie zliczał, czyli jednak coś tutaj jest nie tak.

  • Po prostu to sprawdziłem 🙂

   Dla Google link do FB nie różni się kompletnie niczym od bezpośredniego linku dla bloga. Tak działa nagłówek HTTP 301 i nigdy nie było to tajemnicą 🙂

   Rację masz jedynie co do tego, że w przyszłości, gdy zrezygnujemy z FB, te wszystkie linki stracimy (no chyba, że nawet po usunięciu feeda z FB informacje o wcześniej stworzonych przekierowaniach zostają w bazie – tego nie wiem).

   A co do Narzędzi dla Webmasterów – być może jest tam tylko zestawienie linków znalezionych fizycznie na stronach (jako ciąg znaków). Trzeba by się wczytać i zobaczyć, co dokładnie jest tam wyświetlane.

   Pewne jest jedno – linki do FB z HTTP 301 na 100% przekazują swoją moc stronie docelowej 🙂

  • Dzięki za informacje. W ubiegłym roku, kiedy jeszcze nie miałem zdjętego trackingu, wyraźnie było widać, że linki z feedburnerem nie były uwzględniane w google webmaster tools, z tego co teraz widzę jest 301 i teoretycznie przekazuje całą moc do strony docelowej, lecz czy to jest także odnotowywane w GWEB? To jest bardzo istotna sprawa, jeśli nie to przywrócenie trackingu odpada. Jeśli miałbyś tego typu informacje lub przeprowadzał testy podziel się uwagami 😉 Poruszyłeś bardzo interesujące zagadnienie.

 • Bardzo cenne informacje. Generalnie Google samo zabiera najwięcej z mocy linków aby promować klientów, którzy płacą za ich reklamę.

 • Zainstalowałem dziś wtyczkę i mam nadzieję, że będzie działała prawidłowo. Parametr w FeedBurner zostawiłem włączony. Jeżeli zaobserwuję, że linki nie mają mocy to dam znać.

  Wcześniej używałem IntenseDebate, czy te wtyczki mogą działać razem?

  • Niestety nie znam odpowiedzi na Twoje pytanie, trzeba testy wykonać i sprawdzić w praktyce jak wygląda współpraca IntenseDebate z FeedBurner.

 • Szczerze powiedziawszy wtyczka bardzo mi się podoba. Tylko jeden szkopuł a mianowicie będę musiał wyłączyć obowiązek logowania się do serwisu konkursowego, aby można było bezpośrednio dodać komentarz. Cóż jednak zrobić – trzeba płynąć po rzece możliwości, jakie dają nowinki 🙂 pozdrawiam serdecznie /

 • Comment luv to faktycznie skuteczne narzędzie do promocji, ale wcześniej też miałem problemy ze sposobem wyświetlania linków. Dobra wtyczka, z pewnością ją sprawdzę.

 • Witaj,
  dzięki za tipsa odnośnie feedburnera.
  Ale mam jeszcze pytanie, co użyć, co skonfigurować, aby do subskrybentów wysyłać tylko parę wierszy tekstu, a na końcu odnośnik czytaj dalej. U Ciebie coś takiego zauważyłem.

  • Nie będę owijał w bawełnę – nie pamiętam. Jakieś 1,5 roku temu to skonfigurowałem i działa do dzisiaj 😉
   Standardowe excerpts w RSS zrobisz w ustawieniach czytania (Ustawienia => Czytanie).

 • Mógłbyś jeszcze powiedzieć jak ustawić FeedBurner jako domyślny najlepiej na wordpressie tak jak masz to zrobione u siebie? Wchodzę na hxxp://techformator.pl/feed, a przekierowuje mnie na FeedBurner.

  • Jest taka wtyczka dla WordPress FeedBurner FeedSmith, ona zrobi przekierowanie. Ewentualnie można zrobić to ręcznie via htaccess.

 • Nie wiem czy pisać tutaj czy na maila, ale mam kolejny problem, wiesz może dlaczego na mojej stronie nie działa strona feed i jak ją ewentualnie naprawić? Czasem coś się wyświetla, a jak ponownie odświeżę stronę to jest cała biała. Później jak próbuję dodać ją do feedburner to niestety wyświetla się błąd: „The URL does not appear to reference a valid XML file.”

  • Na /feed jest pusta strona, na /rss jest ok. Wtyczka nie działa u Ciebie w ogóle, bo bez względu czy to feed czy rss powinno przekierować na rss FeedBurnera. Pozdrawiam!

 • Dziękuję za cenną poradę, nie wiedziałem że FeedBurner ma coś wspólnego z CommentLuv.
  Oczywiście zastosowałem poradę u siebie na blogu.

 • Jak dobrze, że znalazłeś ten błąd – nie wiedziałem jak go rozwiązać. Jednak tak czy siak w ostateczności zrezygnowałem z CommentLuv.

O autorze

Mariusz Kołacz

Freelancer z ponad 10 letnim doświadczeniem, specjalizujący się w marketingu internetowym dla e-commerce. Prowadzi kompleksowe kampanie SEO, Google ADS, Facebook ADS dla małych i dużych przedsiębiorstw. Po godzinach bloguje na tematy związane z SEO i IT oraz zgłębia tajniki medycyny i parapsychologii.