w punkt

Efektywne komentowanie wpisów na blogach

Komentowanie wpisów na blogach to jedna z najprostszych metod pozyskiwania wartościowych odsyłaczy oraz nowych czytelników. W poradniku postaram się opisać wytyczne jakimi się kieruje podczas oceny przydatności danej witryny. Dzięki tym wskazówkom dowiesz się jak efektywnie dobierać strony pod komentarze.

Od razu przejdę do konkretów. Poniżej przedstawiam listę rzeczy, które biorę pod uwagę podczas oceny przydatności danej witryny. Są to moje osobiste metody, jeżeli uważasz że są kiepskie lub Masz własną wizję w tym zakresie, nie krępuj się i przedstaw swoją opinię w komentarzu do niniejszego wpisu.

Nieaktualizowany blog

Nie ma nic gorszego jak nieaktualizowany blog. Częstotliwość dodawania nowej treści jest ściśle powiązana z oceną atrakcyjności witryny. Jeżeli widzę, że ostatnie wpisy są z przed kilku miesięcy lub roku ochota do pozostawienia komentarza odchodzi w siną dal.

Odnośniki nofollow/dofollow

Najatrakcyjniejsze z punktu widzenia pozycjonowania są te ostatnie – dofollow. Jednakże oceniając witrynę, należy traktować to luźno. Strona posiadająca linki nofollow może wciąż być atrakcyjna dla komentujących. Pamiętajmy, nie zawsze liczy się mocny link, czasem warto za cel obrać sobie pozyskanie czytelnika. W zależności od przyjętej strategii należy zmodyfikować ocenę witryny pod tym kątem.

Jak sprawdzić czy blog stosuje linki nofollow? We wcześniejszym artykule opisałem dodatek Quirk SearchStatus, który pozwala szybko sprawdzić odsyłacze na danej witrynie. Jest to podstawowe rozszerzenie, niezbędnik każdego blogera-pozycjonera.

Dodatki na blogu

Blogi oparte na systemach WordPress czy Drupal, które stosują dodatki takie jak KeywordLuv czy CommentLuv są szczególnie atrakcyjne dla komentujących. Dodając wypowiedź z odsyłaczem CommentLuv zyskujesz “moc” oraz zwiększasz szansę pozyskania nowych czytelników. Jeżeli odsyłacz jest powiązany z poruszanym tematem oraz jego tytuł jest atrakcyjny, podwajasz swoje szanse.

Już od dłuższego czasu na moim blogu funkcjonuje CommentLuv i muszę przyznać, że warto było go wprowadzić, choć wiązało się to z dużym ryzykiem, lecz dzięki zastosowaniu dwustopniowej filtracji niechcianych komentarzy, efekt spamu praktycznie został ograniczony do minimum.

Jeżeli zdecydujesz się wprowadzić CommentLuv, nie zapomnij wejść na blog Justyny Bizdry i zgłosić swoją stronę do listy polskich blogów CommentLuv.

Mityczny PageRank

Wiele osób uznaje go za główny wyznacznik wartości strony. W obecnych czasach jest on raczej wskazówką niż kluczowym czynnikiem doboru witryny, oczywiście czym wyższy tym lepiej 😉 Nie zapomnijmy również sprawdzić PR podstrony, na której chcemy pozostawić komentarz. Młode wpisy nie posiadające jeszcze odpowiedniej renomy wcale nie muszą być nieatrakcyjne, jeżeli tylko właściciel zadba o odpowiednie podlinkowanie ich.

Liczba komentarzy pod każdym z wpisów

Jest to jeden z tych czynników, które mogą świadczyć o popularności bloga. Czym więcej komentarzy, tym większe prawdopodobieństwo pozyskania odpowiedniej ilości nowych czytelników. Mimo to tę kwestię także traktuje elastycznie, dlaczego?

 • Po pierwsze, czym więcej komentarzy pod wpisem, tym mniejsze szanse, że akurat nasza wypowiedź zostanie dostrzeżona, dlatego tutaj kluczową sprawą jest jakość pozostawionego komentarza. Jeżeli jest on dobrze napisany, wyczerpujący, widać że pisany z głową i przez osobę, która rzeczywiście ma coś do powiedzenia w danej kwestii, wtedy nasze szanse rosną. Warto również w treści komentarza zawrzeć ozdobniki (o ile jest taka możliwość należy użyć pogrubienia, kursywy etc.), które podkreślą istotne frazy oraz dodatkowo wyróżnią z tłumu nasz komentarz. Oczywiście stosując wyróżniki robimy wszystko z umiarem, tak aby nie zostało to źle odebrane.
 • Po drugie, liczba komentarzy może nie odzwierciedlać stanu faktycznego, może to być zjawisko przejściowe związane z “efektem wykopu”, bynajmniej nie tego negatywnego 😉 – mam na myśli chwilową popularność danego wpisu. Dlatego, aby mieć pełny obraz sytuacji, należy analizować sąsiedztwo. Jeżeli pod jednym wpisem znajduje się 100 komentarzy, a pod 10 innymi tylko jeden lub nie ma żadnego, należy wyciągnąć odpowiednie wnioski.

Zaufanie i autorytet domeny

Jest to jeden z wyznaczników jakości witryny, który opisywałem w poprzednim artykule o TrustRank i autorytecie domeny. Czym wyższy autorytet tym lepiej. Dotyczy to zarówno domeny jak i podstrony. W przypadku nowych wpisów na blogu nie należy przejmować się, że nie mają odpowiedniego autorytetu. Jeżeli artykuł jest dobry, unikany i warty polecenia innym, istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że z biegiem czasu zyska zaufanie w oczach zarówno czytelników jak i Google.

Aktywność promocji

Kolejnym wyznacznikiem, który należy brać pod uwagę jest kwestia, czy właściciel bloga dba o promocję, czy zachowuje w tym pewną regularność, co pozwala określić stopień zaangażowania w prowadzeniu danej witryny. Przez promocję mam na myśli wszelkie działania, które prowadzą do zwiększenia ruchu na stronie. Czym większy ruch, tym większe szanse, że ktoś wejdzie w dany artykuł i przeczyta nasz komentarz.

Wszystkie powyższe wskazówki składają się na ogólną ocenę witryny i wskazują, które strony należy omijać dużym łukiem, a które warto często odwiedzać i pozostawiać na nich wartościowe komentarze.

Mam nadzieję, że powyższe wskazówki pomogą Tobie w efektywnym komentowaniu.

37 komentarzy

Kliknij tutaj aby skomentować

 • No i widzisz z tym właśnie mamy my blogerzy problem. Z jednej strony chcemy sobie umieszczać odnośniki do innych stron, a z drugiej sami musimy filtrować jak tylko się da bezsensowne wpisy.

  Też dostajesz tyle wpisów typu “Super artykuł, nareszcie to zrozumiałem” i oczywiście z linkiem w komentarzu?

  Uwierzcie mi, że każdy bloger się cieszy z komentarzy, ale tylko z tych ciekawych, które wnoszą coś do tematu . Takie pisanie tylko dla linku czy pozyskania użytkownika jest wyczuwalne, szczególnie gdy mamy do czynienia z doświadczonym webmasterem.

  Pozdrawiam.

  • Niestety tak to już jest, niektórzy chcą za wszelką cenę zdobyć link, nie ważny jest poziom komentarza, grunt żeby coś w miarę sensownego napisać choć i z tym często ludzie mają problem.

   Na szkoleniach uczą aby chwalić autora wpisu, podlizywać się jednym słowem, wtedy jest większa szansa, że przepchnie się link w komentarzu. Też miałem takie komentarze w stylu… “wpis bardzo ciekawy, jesteś wielki, dzięki. Podobne artykuły zobaczysz na link_do_strony”. Jak takie coś widzę to z miejsca wrzucam do spamu.

  • Wydaje mi się, że te polskie komentarze w stylu “dzięki za wpis” etc. przebijają spamem te anglojęzyczne, w których czasami jest napisane coś z sensem co pasuje do danego wpisu na moim blogu.

  • Gdyby tylko taki rodzaj spamu był obecny to by nie było tak źle 😉 Cały czas modyfikuje się strategie komentowania, tak aby przechytrzyć właścicieli blogów.

 • Ten wpis jest przykładem że takie podejście do komentowania działa. Jestem tu i chwilę poczytam z jednego powodu, zainteresowało mnie kto zostawił u mnie komentarz. Przytoczone powyżej sposoby odnajdowania dobrych miejsc na komentarze są niezłe, co prawda nie szukam dla mojego bloga ale zapamiętam bo może się przydać przy obsłudze stron moich klientów.

  • Witaj, miło mi że wskazówki przydadzą się 😉 Przedstawione metody są sprawdzone i jak sam mówisz działają, warto przynajmniej wypróbować. Pozdrawiam.

 • Komentarze wpływa nie tylko dobrze na pozycję strony w SERPach, ale również na bezpośrednie odwiedziny. W sumie komentowanie blogów daje mi ok. 15-20 % ruchu na stronie, a to już dużo.

  Co do Comment Luv to rzeczywiście cudo-wtyczka. Wiadomo, że osoby komentujące dodając komentarz do serwisu/bloga wzbogacają bloga, a możliwość pozyskania mocnego linku, który z kolei też jest podlinkowany czyni z tej wtyczki jedną z najważniejszych.

 • Jakość komentarzy na moim blogu pozostawia wiele do życzenia. Domyślam się, że wynika to z faktu, że większość komentujących to uczniowie, którzy po prostu dziękują za opublikowanie pewnego materiału (w moim przypadku w języku niemieckim). Rzadko dochodzi do jakiejś dyskusji “na poziomie”, ale jedno mnie nie martwi: ilość UU 🙂

  • Witaj, z komentarzami jest różnie, a ich poziom jak zauważyłeś także zależy od grupy docelowej, choć najczęściej wynika z chęci szybkiego zdobycia jakiegokolwiek linku, a nie chęci skomentowania artykułu. W przypadku Twojej strony i tematyki spadek odwiedzin, szczególnie w tym okresie (Marzec – Kwiecień) jest zastanawiający, gdzie wielu młodych ludzi i studentów poszukuje materiałów tego typu. Musiałbyś zbadać to głębiej, z czego to dokładnie wynika (analiza pozycji słów kluczowych, analiza swojej witryny i ruchu – skąd pochodzi obecnie/ i z przed zawirowań).

   PS. Bardzo ciekawą stronę Masz, nie wiem czy mam już ją w zakładkach ale i tak dodaję. Akurat obecnie uczę się niemieckiego we własnym zakresie, na pewno do nauki wykorzystam także Twoją stronę.

   Pozdrawiam Mariusz

 • Cały ten blog jak również i post jest doskonałym, żywym przykładem tego co zawarte w artykule. Wynika też z tego pewna oczywistość – warto się promować na pańskim blogu. 😉

 • Od jakiegoś czasu staram się odnajdywać wartościowe blogi, które poruszają interesującą mnie tematykę. A interesuje mnie gospodarka, finanse, bankowość i właśnie pozycjonowanie. Ten wpis wniósł sporo nowej wiedzy. Wtyczka commentluv jest dla mnie zupełną nowością i temat muszę jeszcze zgłębić. Jeśli jest tak jak piszesz (tzn. blogi z tą wtyczką są lepsze od innych jak rozumiem) to zabieram się też za zweryfikowanie listy blogów, którą sporządziła wymieniona przez Ciebie Justyna.

  • Miło, że wiedza przekazywana we wpisie przydała się Tobie. Czy blogi CommentLuv są lepsze od innych? Pod kątem pozycjonowania i promocji tak, jednakże użytkowanie tego dodatku niesie ze sobą także i ryzyko więc dla jednej osoby to korzyść, dla innej potencjalna strata, to temat ciekawy na kolejny wpis 😉

   Justyna ma ciekawą listę, ale niestety jest ona już nieaktualna, dodatkowo tych blogów jest stosunkowo mało. Dlatego ostatnio budowałem własną listę blogów CommentLuv i wszystkich jest 116, ale nie na wszystkich dodatek działa prawidłowo. Nie wiem jeszcze czy dojdzie do skutku publikacja listy (jeżeli dojdzie to i tak tylko blogi które wyraziły zgodę), zobaczymy czas pokaże.

 • Mariusz, dzięki za dodanie mojego bloga do bazy. Naprawdę tylko trzydzieścikilka wyraziło zgodę? trochę mało… Mam pytanie: o czym świadczy brązowy kolor linku?

  Napisałeś, że stosowanie wtyczki wiąże się z ryzykiem. Co miałeś na myśli?

  Z góry dzięki za odpowiedź. Pozdrawiam.

  • Witaj, nie każdy odpisał mi na email, wszystkich blogów commentluv zebrałem 116 ale na wielu z nich wtyczka nie działała, zatem poszły tylko 63 zapytania z czego dostałem 36 odpowiedzi, w pozostałych przypadkach w ogóle mi nie odpisano. 4 blogi z chwilą publikacji listy były nieaktywne lub usunęły wtyczkę więc nie uwzględniałem ich, 2 inne także z uwagi na różne ograniczenia nie zostały wciągnięte na listę.

   Brązowy kolor oznacza odwiedzony odsyłacz, w css jako a:visited – to jest domyślne ustawienie dla wszystkich adresów na blogu. Jeśli klikniesz któryś z adresów to powinien zmienić kolor na ten zdefiniowany w a:visited.

   Co do ryzyka, tak w ostatnim czasie odkryłem pewien problem z wtyczką, bynajmniej nie natury technicznej, bardziej rankingowej ale nie zdecydowałem się wyłączyć commentluv. W jednym z kolejnych wpisów postaram się opisać to “ryzyko”. Nie jest to coś co nie dawałoby spać blogerom ale jednak problem jest.

 • Od paru tygodni zaczynam coraz więcej czasu poświęcać ręcznemu komentowaniu na forach i blogach, a mniej czasu na obsługę SB. Dzięki za cenne informacje i listę z innego tematu. Postaram się starannie wykorzystać i z czasem dać znać o wynikach. Pozdro 🙂

 • Pierwszy raz spotkałem się z tą wtyczką i muszę powiedzieć, że jest to bardzo ciekawe rozwiązanie na blogach…
  Bardzo dobry artykuł…..

  Pozdrawiam serdecznie

 • “dzięki zastosowaniu dwustopniowej filtracji niechcianych komentarzy, efekt spamu praktycznie został ograniczony do minimum” – Czy mógł byś wyjaśnić na czym to polega oraz ewentualnie opisać jakich zabezpieczeń w postaci dodatków używacie ? Również mam zamiar stworzyć bloga a może nawet parę lecz boję się o bezsensowne komentarze i godziny spędzone z odrzucaniem ich.

  • Zastosowanie Spam Stopper + Minimum Commenth Length oraz kilka innych zabiegów w zupełności wystarcza.

 • Chętnie wypróbuję dla mnie zupełnie nowy dodatek CommentLuv 🙂 Dziękuję za umieszczone tu informacje przydatne przy komentowaniu. Komentując coraz częściej z pełnym przekonaniem mogę napisać, że zamieszczone tu informacje są przydatne. Z moich doświadczeń z atrybutem dofollow i nofollow mogę stwierdzić, iż “link jest linkiem” czyli wartością samą w sobie;)

  • W dobie Pingwina link linkowi nie równy i z kiepskich stron może zaszkodzić, w szczególności nowym witrynom.

  • Link jest linkiem – zgodzę się, lecz siła (skuteczność) linków z różnych stron różni się diametralnie. Już nie wgłębiając się w aspekty follow/nofollow czasami jeden link z bardzo dobrej strony może być tyle wart co 100 spamerskich na niskiej jakości stronach. Mimo to nie mogę zgodzić się na stwierdzenie że niektóre linki mogą zaszkodzić. Agresywne linkowanie nawet z bardzo dobrych stron może zaszkodzić w podobny sposób. Lecz wszystko to nie dotyczy linków “nofollow”, w związku z czym uważam że linki z komentowania mogą tylko i wyłącznie pomóc, czy to poprzez szybszą indeksacje naszych witryn, czy też samo pozycjonowanie na dane frazy.
   Pozdrawiam serdecznie

 • Witaj Mariusz! Na początku chciałem powiedzieć, że robicie z Justyną świetną robotę. U niej dowiedziałem się o samej wtyczce commentluv (od razu ją zainstalowałem), a u Ciebie dopełniłem wiedzę i mam nadzieję, że dołączę do twojej listy blogów:) Wtyczka ogólnie jest rewelacyjna bo daje korzyść zarówno nam blogerom jak i jest dodatkową motywacją dla komentujących. Dziwię się, że tak mało blogów z niej korzysta, ale myślę, że niedługo to się diametralnie zmieni.

  Życzę powodzenia w prowadzeniu bloga i na pewno będę tu regularnie zaglądał.

 • Chciałbym się zapytać, czy wprowadzenie wtyczki w znaczącym stopniu zwiększyło liczbę komentujących na blogu? Jeśli tak, to jak wygląda to procentowo? A może liczba odwiedzin wzrosła? Pewnie liczba spamerskich komentarzy wzrosła ale jest szansa, że więcej tych “dobrych” też się pojawi. Czy możesz podzielić się swoimi spostrzeżeniami pod tym względem?

 • Pamiętam uruchomienie swojej pierwszej strony na WordPressie i sytuację gdy miałem niemal jeden spamerski wpis na jedną wizytę na stronie.. początkowo byłem lekko zszokowany i wyłączyłem funkcje komentowania żeby codziennie nie mieć skrzynki zapchanej powiadomieniami o kolejnych “komentarzach”… Sytuacja się poprawiła gdy poprawiłem swoją wiedzę na temat wtyczek na wordpressie.. Obecnie tworzenie każdej strony opartej na wordpressie zaczynam od zainstalowania odpowiednich wtyczek w tym tych które pomagają mi w filtrowaniu niechcianych komentarzy a raczej spamerskich wpisow. Jednak przyznam że o commentluv pierwszy raz słyszę, więc chyba będzie trzeba dowiedzieć się nieco więcej i zastosować na swoich stronach wordpressowych których obecnie jest osiem a więc już całkiem sporo jak na amatora, chociaż stronę firmową też mam na WP 🙂

 • Kilka dni temu zainstalowałem wtyczkę i efekty są widoczne od razu. Nowy komentarz pojawia się praktycznie codziennie, jednak jeszcze żaden nie zakwalifikował się, żebym go zaakceptował.
  Na razie są to nic nie wznoszące: super, fajny blog, trzymam kciuki.
  Treści na blogu może mam na razie niewiele, ale od znajomych wiem, że ich zdaniem jest ciekawa a na pewno dyskusyjna.
  No cóż czekam na konkretne komentarze…

 • Bardzo dobry artykuł, trafiłem tutaj przypadkiem niemniej jednak muszę powiedzieć, że w zupełności masz rację. Mam nadzieję, że wytrwam w tym aby aktywnie uczestniczyć w życiu blogerów i aktywnie tematy komentować – oby! A Tobie życzę sukcesów no i przede wszystkim kolejnych tak wartościowych artykułów!

 • Ciekawa informacja ,bo co prawda rzecz jest oczywista jeżeli chodzi z ilością komentarzy ,ale czasmi takie jakieś zaćmienie umysłu , a tu trafiam na artykuł wyjaśniający. Dzięki serdeczne.

 • Właśnie poznaje różne metody zdobywania wartościowych linków. Przedstawione wskazówki, co do dobierania stron pod komentarze na pewno mi się przydadzą 🙂
  Zastanawia mnie też jak duże znaczenie ma powiązanie tematyczne danego bloga z linkowaną stroną. Na pewno sprzyja ale właśnie, jak bardzo? Czy może nie trzeba przywiązywać do tego dużej wagi i być aktywnym na różnych (niepowiązanych branżowo ze stroną) blogach?

 • Ciekawe wskazówki dotyczące zostawiania komentarzy, które docelowo zwiększają liczbę wejść na nasze blogi.
  Stosuję je od praktycznie od początku mojego blogowania i wiem, że działają. Polecam wszystkim korzystanie z Twoich wskazówek, bo dzięki nim zyskujemy ruch.
  Warto powiązać bloga z Google Analytics, żeby sprawdzać czy z komentowanych stron mamy wejścia na bloga.
  Pozdrawiam,
  Jacek

 • Bardzo rzetelny artykuł. Sama komentuję starannie wyselekcjonowane blogi. Kiedyś nawet udało mi się zostawić komentarz na bogu o PR 7 w domenie ru Pozdrawiam i życzę sukcesów w promocji wszystkim komentującym

 • Szczerzę, to mimo czytania większości artykułów moje pojęcie na temat SEO są minimalne, dopiero się dowiedziałem o wpisach do katalogów i zostawianiu komentarzy w commentluv. Teraz jeszcze gdzieś doczytałem, że są też złe linki, które z kolei powodują pogorszenie pozycji strony. Dużo do nauczenia się jest, jeśli ktoś dopiero zaczyna prowadzić bloga. Na Allegro jest pełno ofert o katalogowaniu wpisach do precli i innych linkach. Warto to uwzględniać przy pozycjonowaniu, czy to tylko pogorszy sprawę?

 • A czy komentując w polu autora można wstawiać zamiast imienia nazwe domeny, która nierzadko staje się linkiem. Np. Prowital mając domenę czy powinno być to jednak imię Judyta. Takie podejście także wydaje się naturalne i po coś to pole na link autora jest. Po co mam być Krzyśkiem, Jasiem jak mam domenę Prowital i ją chcę zlinkować. Fraz nie przemycam ani podejrzanego linkowania.

  Jak się zapatrujesz na takie podejście komentujących na swoim blogu oraz aspekt seo – Google ukarze, jeśli większość linków będzie z anchorem nazwy domeny?

  • Trzeba robić tak by było dobrze. Jeśli admin puści to okej. Google nie karze za brand linki, chyba że będziesz podpisywał się “brandem” w stylu pozycjonowanie-stron.

   Ps. Z tym przemyceniem linka ciekawy sposób ale na moim blogu nie przejdzie 😉

 • He he he. Spróbowałem Ciebie podejść – anuż się uda i zapuszczę linkacza do {ciach i lineczka nie ma} ale jak widzę usunąłeś. No nic, nie jestem zaskoczony, że go usunąłeś, wiem, że jesteś cięty na linki i nie pozwalasz na ich umieszczanie.

  Co do meritum – cieszy mnie Twoja opinia, że można linkować brandem, bo cały czas nie podchodziło mi linkowanie na Janka, Krzyśka, skoro Prowital dwusylabowa, prosta nazwa ładnie wchodzi.

  • Na lineczki pozwalam na blogu i linkuje chętnie do stron we wpisach i komentarzach o ile to strony tematyczne, które przydadzą się czytelnikom i komentującym. Prowital no cóż podobnie brzmi do Prostamol… taki żarcik 😉

Reklama

O autorze

Mariusz Kołacz

Freelancer z ponad 10 letnim doświadczeniem, specjalizujący się w marketingu internetowym dla e-commerce. Prowadzi kompleksowe kampanie SEO, Google ADS, Facebook ADS dla małych i dużych przedsiębiorstw. Po godzinach bloguje na tematy związane z SEO i IT oraz zgłębia tajniki medycyny i parapsychologii.