xguetzli

XGuetzli - Windows GUI for Google Guetzli

16 marca 2017 roku Google udostępniło nowe narzędzie do kompresji plików JPG/JPEG - Guetzli. Według doniesień autorów, nowy algorytm zastosowany w Guetzli jest w stanie tworzyć pliki JPG o rozmiarze mniejszym aż o 35%, aniżeli jakikolwiek inny dostępny na rynku algorytm kompresji JPG (np. libjpeg). Czy Guetzli faktycznie jest taki skuteczny? Jak pokazują pierwsze testy TAK, nawet więcej, Guetzli jest w stanie uzyskać wyniki przekraczające 35 procent.

Jestem wielkim fanem optymalizacji więc informacja o udostępnieniu Guetzli bardzo mnie ucieszyła. Chciałem jak najszybciej ruszyć z testami, jednak... narzędzie w podstawowej formie można odpalić wyłącznie w konsoli, co odrobinę utrudnia pracę, aczkolwiek dla chcącego nic trudnego. Postanowiłem stworzyć GUI dla Guetzli na Windows, o nazwie XGuetzli, które w dniu dzisiejszym udostępniam wszystkim czytelnikom bloga.

Aplikacja do uruchomienia wymaga systemu operacyjnego Windows wraz z zainstalowanym środowiskiem Microsoft .NET Framework w wersji 4.5 lub wyższym, oprócz tego wymagane są pliki wykonywalne kompresorów: guetzli.exe oraz opcjonalnie Leanify.exe.

GUI for Guetzli zostało przetestowane na systemach Windows 10 oraz Windows 7. Nie powinno być problemów na tych systemach. Problemy jednak mogą stwarzać aplikacje typu HIPS (Avast Internet Security, Comodo Internet Security i inne), w przypadku zaobserwowania błędów, proszę dodać do wyjątków katalog z plikami XGuetzli. Wiem na 100%, że Avast klasyfikuje jako False Positive dołączony kompresor Leanify.exe, w związku z czym kompresja z użyciem tego narzędzia jest opcjonalna. Do oficjalnej paczki dystrybucyjnej nie dołączam Leanify.exe! Jeśli chcesz włączyć dodatkową kompresję, pobierz na własną rękę plik wykonywalny i umieść go w katalogu wraz z plikiem XGuetzli.exe.

XGuetzli

Pierwsza wersja GUI XGuetzli dostępna jest wyłącznie w języku angielskim, interfejs oferuje następujące opcje:

  • Click to Select Files - wczytanie plików JPG/JPEG, które zostaną poddane optymalizacji.
  • Click to Select Output Directory - ustawienie katalogu zapisu. Proszę nie ustawiać katalogu zapisu takiego jak kompresowanych plików.
  • Quality - wybór poziomu optymalizacji dla kompresora Guetzli. Domyślnie 95%, najniższa możliwa wartość - 84%.
  • Save data to - opcja pozwalająca zapisać wyniki kompresji do pliku CSV lub TXT, w celu dodatkowej analizy.
  • Run Leanify after Guetzli - opcja która pozwala zastosować dodatkowo kompresor Leanify. Można dzięki temu uzyskać jeszcze mniejszy plik wynikowy. O Leanify więcej przeczytasz na stronie projektu.
  • Optimize / Abort - przyciski sterujące uruchamiające/przerywające pracę programu.

XGuetzli - Windows GUI for Guetzli

Narzędzie Leanify.exe możesz pobrać z tej lokalizacji. Poniżej widok katalogu XGuetzli:

Katalog z plikami XGuetzli

Wyniki testów kompresji zostaną opublikowane w odrębnym artykule na SocialTrends [Facebook]

Pobierz

Aktualne wersje guetzli oraz Leanify można pobrać z oficjalnych repozytoriów:

Mariusz Kołacz

Skomentuj wpis - Komentarzy (1)

  1. 44 pisze:

    Excellent! Shared on Twitter!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Poinformuj mnie o nowych komentarzach do tego wpisu.