Oprogramowanie

Wirtualizacja systemu z Paragon Go Virtual

kod binarny

Jakiś czas temu firma Paragon Software Group udostępniła darmowe narzędzie Paragon Go Virtual, które umożliwia przeniesienie zainstalowanego systemu operacyjnego do środowiska wirtualnego. Do niedawna tego typu oprogramowanie było dostępne jedynie dla wąskiego grona użytkowników. Obecnie dzięki Paragon Go Virtual każdy może z łatwością zwirtualizować swój system. W tym poradniku postaram się przybliżyć procedurę tworzenia obrazu – wirtualnej maszyny.

Co to znaczy stworzyć maszynę wirtualną?

Stworzenie maszyny wirtualnej to proces, w którym tworzymy wirtualne środowisko, które działa na komputerze. Działanie takiej maszyny polega na udostępnieniu korzystającej z niej osobie zasobów, które są udostępniane przez system operacyjny. To oznacza, że maszyna wirtualna ma swoje własne zasoby, takie jak pamięć RAM, procesor, dysk twardy i interfejs sieciowy. Wirtualna maszyna działa jako oddzielny komputer, z własnym systemem operacyjnym i programami. To pozwala nam na uruchamianie wielu różnych systemów operacyjnych na jednym fizycznym komputerze jednocześnie. Stworzenie maszyny wirtualnej ma wiele zastosowań, ale najczęściej wykorzystywane jest do testowania oprogramowania na wielu różnych systemach operacyjnych przed wypuszczeniem go na rynek. Dzięki temu można uniknąć błędów i problemów, które mogą wystąpić na różnych platformach sprzętowych i oprogramowaniu. Stworzenie maszyny wirtualnej jest więc bardzo korzystne dla programistów i inżynierów oprogramowania oraz dla firm i osób prywatnych, które chcą testować swoje produkty na różnych platformach.

Wirtualizacja systemu z Paragon Go Virtual

Paragon Go Virtual posiada pełne wsparcie dla systemów operacyjnych z rodziny Windows, począwszy od Windows 2000, a skończywszy na najnowszym systemie Microsoftu. Niestety w darmowej wersji nie można tworzyć maszyn wirtualnych opartych o środowiska serwerowe (Windows Server 2003, 2008). Program można pobrać z witryny producenta.

Aplikacja jest darmowa. Podczas procesu instalacji należy podać klucz produktu oraz numer seryjny. Aby zdobyć licencję należy kliknąć Get Free Serial i wypełnić formularz rejestracyjny. Po uzupełnieniu wszystkich pól kontynuujemy instalację.

Instalacja Paragon Go Virtual

Po uruchomieniu programu dostępne są dwie opcje P2V Copy oraz P2V Adjust OS. Pierwsza pozwala stworzyć wierną kopię wybranego systemu operacyjnego, Natomiast druga służy do modyfikacji istniejącego obrazu (maszyny wirtualnej).

Okno główne Paragon Go Virtual

Przystępujemy do utworzenia obrazu systemu, wskazujemy opcję P2V Copy. W kolejnym oknie klikamy Next.

Kreator, okno powitalne

W oknie Browse for source disk wybieramy partycję, na której znajduje się system operacyjny. Wskazany system zostanie przeniesiony do środowiska wirtualnego poprzez stworzenie wiernej kopii wskazanej partycji.

Ekran wyboru partycji

Wskazujemy platformę wirtualną, mamy do dyspozycji trzy pozycje: VMware, Virtual PC oraz VirtualBox. Wybieramy odpowiedni wariant i przechodzimy do kolejnego etapu.

Wybór środowiska wirtualnego

Okno Settings Virtual Machine Properties Page pozwala ustawić podstawowe parametry tworzonego obrazu. Ustalone wartości można później zmodyfikować poprzez kreator P2V Adjust OS lub edytować właściwości obrazu bezpośrednio w danym środowisku wirtualnym.

Właściwości obrazu

Kolejna faza, to Settings Virtual Disk Properties, gdzie wybieramy tryb pracy wirtualnego dysku, SATA AHCI, SCSI bądź IDE/ATA.

Tryb pracy wirtualnego dysku

Na tym etapie można rozszerzyć wirtualny dysk. Aby tego dokonać klikamy ikonę stojącą obok nazwy interfejsu.

Rozszerzenie wirtualnej partycji

Zmianę rozmiaru powinniśmy przeprowadzić tylko wtedy, gdy jest to konieczne. Przechodzimy do kolejnego punktu, klikamy Next.

Jesteśmy już coraz bliżej finału. Teraz wskazujemy partycję, na której zapiszemy obraz systemu, klikamy Next.

Zapis obrazu, ustawienie ścieżki

Rozpocznie się proces tworzenia obrazu. Zależnie od posiadanego sprzętu oraz wielkości partycji może on potrwać nawet kilka godzin. Parzymy kawkę, herbatkę lub przygotowujemy inny trunek i czekamy cierpliwie, aż operacja dobiegnie końca.

Postęp procesu tworzenia obrazu

Koniec! Został utworzony obraz systemu, klikamy Finish.

Koniec procesu tworzenia obrazu

We wskazanej lokalizacji znajdziemy plik obrazu o nazwie vdisk0.vmdk (domyślnie), który można wykorzystać jako wirtualny system operacyjny.

O autorze

Mariusz Kołacz

Z zawodu mgr inż. informatyk, zwolennik nowoczesnych technologii i fan Nikoli Tesla. Prowadzi kilka blogów o tematyce technologicznej. Po godzinach lubi przeczytać dobrą książkę, pozwiedzać ciekawe miejsca w Polsce lub spędzić wolny czas na łonie natury.