Oprogramowanie

Jak wyłączyć zintegrowaną kartę graficzną Intel HD

karta graficzna

Coraz częściej otrzymuję od czytelników i forumowiczów pytania dotyczące wyłączenia zintegrowanej karty graficznej i włączenia dedykowanej. Powodów wyłączenia integry Intel HD jest wiele, najczęściej podawany przykład to problemy w starych grach komputerowych, które potrafią się mocno przycinać. Cóż… nie po to kupowaliśmy lepszy sprzęt by rezygnować z dodatkowego wspomagania. W tym poradniku przedstawię najprostszą metodę wyłączenia zintegrowanej karty Intel HD Graphics.

Wszystko opiszę krok po kroku na przykładzie najpopularniejszego układu montowanego w komputerach i laptopach – kart graficznych NVIDIA GeForce.

Wraz z instalacją sterownika karty graficznej GeForce otrzymujemy oprogramowanie do zarządzania ustawieniami karty – Panel sterowania NVIDIA. Aplet dostępny jest z poziomu panelu sterowania.

Wpierw musimy dostać się do panelu sterowania. Uniwersalna metoda działająca na Windows XP, Vista, Windows 7 i 8 to wywołanie okna Uruchamianie. Dla Windows XP, Vista, 7 i Windows 8 najprościej wywołać ów okno poprzez wciśnięcie kombinacji klawiszy WIN + R, następnie wpisujemy control lub control.exe.

Polecenie Uruchom

Z panelu sterowania (widok małych ikon) wskazujemy Panel sterowania NVIDIA. Dla widoku kategorii, Panel sterowania NVIDIA znajdziemy w sekcji Wygląd i personalizacja. Można również skorzystać z ikony ustawień NVIDIA rezydującej w zasobniku systemowym lub w menu kontekstowym – Zmień domyślny procesor graficzny.

Panel sterowania

Aby wyłączyć zintegrowaną kartę graficzną przechodzimy na zakładkę Zarządzanie ustawieniami 3D.

Panel sterowania NVIDIA

Domyślnie preferowany procesor graficzny jest wybierany automatycznie. Zmieniamy wybór automatyczny na Procesor NVIDIA o dużej wydajności i zatwierdzamy zmiany, klikamy Zastosuj.

Możemy również zmienić preferowaną kartę graficzną selektywnie, w stosunku do konkretnego programu (gry). W tym celu korzystamy z drugiej zakładki – Ustawienia programu. Wskazujemy aplikację lub grę, po czym z listy rozwijanej wskazujemy preferowaną kartę graficzną.

Uruchom z procesorem graficznym

Jeszcze prostszym rozwiązaniem jest skorzystanie z opcji w menu kontekstowym. Po kliknięciu prawym przyciskiem myszy na pliku gry lub aplikacji (skrócie), wybieramy z menu Uruchom z procesorem graficznym => Procesor NVIDIA o dużej wydajności.

W przypadku kart ATI (Radeonów) procedura jest podobna. Wszystko ustawimy poprzez panel zarządzania Catalyst Control Center w sekcji zarządzania energią PowerPlay (Switchable Graphics).

W części przypadków istnieje także możliwość bezpośredniego wyłączenia zintegrowanej karty graficznej z poziomu BIOSu komputera. Opcja wyłączenia zintegrowanej karty graficznej może przyjąć różne nazwy np. Primary Graphic’s Adapter (z opcjami PCI, PCI Express i OnBoard/Internal) czy Onboard GPU z opcjami Enable If No Ext PEG i Always Enable. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości koniecznie przeczytaj dołączoną do komputera/laptopa instrukcję, ewentualnie zapytaj na forum komputerowym HotFix i/lub w komentarzu do artykułu.

Zaprezentowana powyżej metoda nie wyłącza całkowicie zintegrowanej karty graficznej. Całkowite wyłączenie możliwe jest jedynie poprzez BIOS. Niemniej jednak, najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest ustawienie preferowanej karty z poziomu systemu operacyjnego. Wówczas obsługa gier i aplikacji realizowana jest przez procesor dedykowanej karty graficznej.

Niekiedy użytkownicy na forach raportowali, że po zmianie procesora graficznego, po załadowaniu systemu nie było obrazu na laptopie. Są to sporadyczne przypadki, jeśli jednak będziesz miał podobny problem, wystarczy zrestartować lapka „z palca” (wyłączyć i ponownie włączyć), uruchomić komputer w trybie awaryjnym i przywrócić poprzednie ustawienia wyświetlania – a wtedy wszystko wróci do normy. Problem najczęściej dotyczył kart graficznych ATI, choć na GeForce również spotkałem się z takim przypadkiem, niemniej jednak takie przypadki bardzo rzadko występują i dotyczą głównie błędów sterowników (tak wynikało z błędów zawartych w dziennikach zdarzeń, Start => Uruchom => eventvwr.msc).

O autorze

Mariusz Kołacz

Z zawodu mgr inż. informatyk, zwolennik nowoczesnych technologii i fan Nikoli Tesla. Prowadzi kilka blogów o tematyce technologicznej. Po godzinach lubi przeczytać dobrą książkę, pozwiedzać ciekawe miejsca w Polsce lub spędzić wolny czas na łonie natury.