Internet i bezpieczeństwo

Bootowalny pendrive z Kaspersky Rescue Disk

cd rescue disk

W dzisiejszych czasach nie trudno o zainfekowanie komputera złośliwym oprogramowaniem. Przeglądając strony, odczytując wiadomości e-mail, pobierając i instalując oprogramowanie z nieznanych źródeł, praktycznie na każdym kroku ryzykujemy, narażając swój system i dane na atak wirusa. Gdy dojdzie do zarażenia szukamy porady specjalisty IT lub na własną rękę staramy się usunąć szkodnika, korzystając z różnego typu narzędzi.

W tych trudnych chwilach z pomocą przychodzi producent znanego programu antywirusowego Kaspersky. Wielu użytkowników nie wie, iż udostępnia on za darmo w pełni funkcjonalną wersję programu uruchamianą wprost z nośnika CD/DVD lub bootowalnego pendrive, mowa oczywiście o Kaspersky Rescue Disk.

Kaspersky Rescue CD to samodzielne środowisko diagnostyczno-naprawcze, w przypadku poważnej infekcji uniemożliwiającej uruchomienie systemu Windows, pozwoli usunąć szkodniki i odzyskać dostęp do danych. Rzecz jasna trudno mówić o 100% skuteczności, albowiem w przypadku bardzo ciężkiej infekcji odzyskanie systemu będzie graniczyło z cudem. Pomijamy sytuacje ekstremalne! Oby omijały nas szerokim łukiem. W większości przypadków Kaspersky Rescue Disk stanie na wysokości zadania.

Jak stworzyć bootowalny pendrive z Kaspersky Rescue Disk

Do nagrania obrazu ISO wykorzystamy dedykowaną aplikację o nazwie Kaspersky USB Rescue Disk Maker (Pobierz). Program w kilka minut pozwoli na utworzenie w pełni funkcjonalnego bootowalnego nośnika z Kaspersky Rescue Disk.

Podłączamy pendrive i uruchamiamy aplikację. Klikamy Browse i wskazujemy lokalizację pliku obrazu kav_rescue_10.iso, po czym klikamy START. Rozpocznie się proces rozpakowywania ISO na wskazany nośnik USB.

Kaspersky USB Rescue Disk Maker

Cała procedura kopiowania trwa bardzo krótko. Pomyślne utworzenie pendrive oznajmi komunikat Kaspersky USB Rescue Disk has been successfully created.

Przed użyciem można przetestować pendrive wykorzystując QEMU, VirtualBox lub jakiekolwiek inne środowisko do wirtualizacji.

O autorze

Mariusz Kołacz

Z zawodu mgr inż. informatyk, zwolennik nowoczesnych technologii i fan Nikoli Tesla. Prowadzi kilka blogów o tematyce technologicznej. Po godzinach lubi przeczytać dobrą książkę, pozwiedzać ciekawe miejsca w Polsce lub spędzić wolny czas na łonie natury.